تبلیغات

تبلیغات

آنوریسم

مجموعه : پزشکی و سلامت

آنوریسم عبارت است از بزرگ شدن یا بیرون زدگی دیواره یک سرخرگ در اثر ضعف دیواره سرخرگ . آنوریسم اغلب پس از حمله قلبی رخ می دهد و معمولاً در آئورت (سرخرگ بزرگی که از قلب منشاء گرفته و در سینه و شکم به سمت پایین حرکت می کند) یا سرخرگ هایی که مغز، پاها، یا دیواره قلب را تغذیه می کنند، ایجاد می شود.
علایم شایع

آنوریسم در قفسه سینه باعث درد قفسه سینه ، گردن ، کمر، و شکم می شود. درد ممکن است ناگهانی و تیز باشد. آنوریسم در شکم باعث درد در کمر (گاهی شدید)، بی اشتهایی و کاهش وزن ، و وجود یک توده ضربان دار در شکم می شود. آنوریسم در یک سرخرگ در پا باعث نرسیدن خون به قدر کافی به نقاط مختلف پا می شود. در نتیجه پا دچار ضعف و رنگ پریدگی می شود، یا اینکه متورم شده ، رنگ آن به آبی تغییر می کند. امکان دارد یک توده ضربان دار در ناحیه کشاله ران یا پشت زانو وجود داشته باشد. وجود آنوریسم در یک سرخرگ مغزی باعث سردرد (اغلب ضربان دار)، ضعف ، فلج یا کرختی ، درد پشت چشم ، تغییر بینایی یا نابینایی نسبی ، و مساوی نبودن اندازه مردمک ها می شود. وجود آنوریسم در عضله قلب باعث نامنظم شدن ضربان قلب و علایم نارسایی احتقانی قلب می شود.

علل

شایع ترین علت ، افزایش فشارخون است که سرخرگ را ضعیف می کند. آترواسکلروز (سختی رگ ها). ضعف مادرزادی سرخرگ (به خصوص در مورد آنوریسم های سرخرگ هایی که به مغز می روند. عفونت آئورت در اثر بیماری سیفلیس (نادر است ). صدمه فیزیکی. عفونت آئورت دراثربیماری اندوکاردیت. {درموردآنوریسم سرخرگ هایی که به مغزمیروند.)

عوامل تشدید کننده بیماری

سن بیشتر از 60 سال – سابقه حمله قلبی – فشارخون بالا – سیگارکشیدن – چاقی – سابقه خانوادگی تصلب شرایین – پلی آرتریت گرهی (یک نوع بیماری که طی آن التهاب سرخرگ های کوچک و متوسط رخ می دهد) – آندوکاردیت باکتریال (عفونت سطح داخلی قلب )

پیشگیری

ترک سیگار – ورزش منظم – تغذیه کافی و رژیم کم چربی – در صورت وجود سیفلیس ، درمان زودهنگام – رعایت برنامه درمانی کنترل فشارخون – کاهش استرس –

پیامدهای مورد انتظار

اغلب به کمک جراحی درمان پذیر است . در جراحی ، رگ مصنوعی به جای آن قسمت از رگ که آنوریسم دارد گذاشته می شود. جراحی در مورد آنوریسم قلبی می تواند باعث بر طرف شدن نامنظمی های ضربانی شود و عمر را طولانی تر کند. گاهی آنوریسم عود می کند.

عوارض احتمالی

سکته مغزی پاره شدن آنوریسم . علایم بسته به مکان آنوریسم عبارت اند از: سردرد شدید، درد شدید و تند و تیز در قفسه صدری ، شکم یا پا، از دست دادن هوشیاری . اگر پارگی درمان نشود می تواند به مرگ بیانجامد

درمان.

اصول کلی تشخیص زودهنگام و درمان قبل از اینکه آنوریسم پاره شود ضروری است . بررسی ها عبارت اند از: آزمایش خون از لحاظ انعقادی ، نوار قلب ، آنژیوگرافی، سایر عکس برداری ها، سی تی اسکن، یا سونوگرافی جراحی برای جایگزین کردن رگ دچار آنوریسم یا بستن آنوریسم آنوریسم مغزی نیاز به جراحی اورژانس دارد. جراحی برای سایر انواع آنوریسم را می توان در میزان مناسب انجام داد. پس از جراحی ، اندازه گیری فشارخون و کنترل فشارخون را جدی گرفته و یاد بگیرید.

داروها

داروهای ضدانعقادی برای جلوگیری از تشکیل لخته و داروهای ضددرد، پس از جراحی تجویز می شوند. امکان دارد برای جلوگیری از عفونت آنتی بیوتیک تجویز شود.

فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری

قبل از جراحی از فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری سنگین یا فشارآوردن به خود اجتناب کنید. بعد از جراحی ، به تدریج فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری های عادی خود را از سر گیرید.

رژیم غذایی

قبل از جراحی ، غذای پرفیبر مصرف نمایید تا از زور زدن به هنگام اجابت مزاج اجتناب کنید. بعد از جراحی ، رژیم خاصی توصیه نمی شود. درچه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟ اگر شما یا یکی از اعضای خانواده تان علایم آنوریسم را دارید، به خصوص وجود یک توده ضربان دار در شکم یا پا، یا درد قفسه سینه یا شکمی این یک فوریت پزشکی است ! کمک بخواهید و تا زمان رسیدن آمبولانس در تخت استراحت کنید. اگر حمله قبلی داشته اید و بعد از آن دچار نامنظمی ضربان قلب یا علایم نارسایی احتقانی قلب شده اید. اگر پس از جراحی ، هر کدام از علایم دوباره رخ دهد.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات