تبلیغات

تبلیغات

ارتیم مولتی فرم Erythema multiforms

مجموعه : پزشکی و سلامت

یك راش قرمز است كه معمولاً ایجاد حلقه های متحدالمركز با مراكز بنفش رنگ می كند.
سن: شایعتر از همه در كودكان و بالغین جوان است.

جنس: در مردان شایعتر است.

ژنتیك و نحوه زندگی: عوامل خطر مهمی محسوب نمیشوند.

ارتیم مولتی فرم به سرعت ایجاد شده و به صورت نقاط قرمز متمایز كه در عرض چند روز بزرگ میشوند، مشخص می گردد. ضایعه گسترده بوده، اغلب كف دستها و پاها را درگیر می كند. این بیماری ممكن است غشاهای مخاطی مثل مخاط دهان و بینی را مبتلا سازد. راش در افراد جوان شایعتر بوده، مردان را بیشتر از زنان گرفتار می كند. بیماری مسری نیست و معمولاً خفیف است، هر چند بعضی اوقات یك شكل شدید از بیماری، رخ می دهد.
در بیشتر موارد، علت ارتیم مولتی فرم ناشناخته است، اما ضایعه می تواند در نتیجه یك عفونت ویروسی مثل ویروس هرپس سیمپلكس كه عامل تب خال است، به وجود آید. سایر عوامل كه می توانند باعث شعله ور شدن ضایعه گردند، عبارتنداز: مصرف داروهای خاص مثل آنتی بیوتیكهای سولفونامید، فنی توئین یا واكسن فلج اطفال همچنین ارتیم مولتی فرم می تواند در نتیجه سرطان یا رادیوتراپی ایجاد شود.


علایم بیماری:
علایم بیماری كه به صورت ناگهانی ظاهر میشوند، عبارتند از:
– نقاط قرمز خیلی كوچك كه به طور قرینه بر روی بدن پخش شده اند. این نقاط معمولاً به
صورت حلقه های قرمز رنگی با مراكز بنفش كه ضایعات هدف نامیده میشوند، در می آیند. ضایعات ممكن است در قسمت مركزی تاولی شوند.
– خارش ناحیه مبتلا.
– ضایعات دردناك و ملتهب درداخل دهان و بینی.
– تب، سردرد و گلودرد.
– به طور گهگاه، اسهال.
در موارد نادر، اكثر پوست و غشاهای مخاطی در سرتاسر بدن به شدت ملتهب و زخمی میشوند. چنین مواردی نیازمند درمان اورژانسی هستند، زیرا این وضعیت ممكن است در صورت عدم درمان، تهدید كننده حیات باشد.


كارهایی كه باید انجام شوند:
پزشك شما احتمالاً از روی شكل ضایعات، تشخیص را مطرح خواهد نمود. اگر ضایعه در فاصله كوتاهی پس از شروع مصرف یك دارو ظاهر گردد، پزشك ممكن است داروی دیگری تجویز كند. اگر خارش مشكل اصلی باشد، احتمالاً یك آنتی هیستامین خوراكی تجویز خواهد شد. در موارد شدید ارتیم مولتی فرم، به ویژه در صورت التهاب دهان، ممكن است نیاز به درمان در بیمارستان داشته باشید و احتمال دارد در بخش مراقبتهای ویژه بستری شده و مایعات داخل وریدی، مسكن و كورتیكواستروئید دریافت كنید. ارتیم مولتی فرم معمولاً در عرض چند هفته ناپدید می گردد. با این حال، احتمال عود وجود دارد. اگر به نظر می رسد كه دارویی عامل بیماری است، باید از مصرف آن در آینده، اجتناب كنید.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات