تبلیغات

تبلیغات

ارتیم ندوزوم Erythema nodosma

مجموعه : پزشکی و سلامت

تورمهای (ندولهای) براق، حساس، قرمز یا بنفش رنگ هستند كه معمولاً بر روی ساقها به وجود می آیند.

سن: بیشتر از همه در بالغین جوان دیده میشود.

جنس: در زنان شایعتر است.

ژنتیك، نحوه زندگی: عوامل خطر مهمی محسوب نمیشوند.

اختلالات زیادی ممكن است منجر به ایجاد ارتیم ندوزوم گردند كه در آن، تورمهای حساس به رنگ قرمز یا بنفش معمولاً بر روی ساقها ظاهر میشوند.
ارتیم ندوزوم بیشتر از همه در بالغین جوان دیده میشود، به ویژه در خانمها. این وضعیت ممكن است با بیماریهای طولانی مدتی همچون سل و بیماریهای التهابی مثل ساركوئیدوز (Sarcoidosis) در ارتباط باشد. همچنین احتمال دارد در اثر واكنش به داروها به ویژه بعضی از انواع آنتی بیوتیكها به وجود آید. در كودكان، این حالت اغلب همراه با گلودرد به دلیل عفونت استرپتوكوكی، میباشد. در بعضی موارد هیچ علت واضحی وجود ندارد.


علایم بیماری:
در بسیاری از موارد، ارتیم ندوزوم همراه با درد مفاصل و عضلات و تب میباشد. ندولها معمولاً بر روی ساقها و با شیوع كمتر بر روی ساعدها ظاهر می گردند. این ندولها به صورت زیر هستند:
– براق و قرمز روشن یا بنفش
– در كل بین یك تا 15 سانتی متر قطر دارند
– بسیار دردناك و حساسند
ندولها در عرض چند هفته كم رنگ شده، ممكن است شبیه خونمردگی به نظر آیند.


كارهایی كه باید انجام شوند:
تشخیص براساس علایم و حضور ندولها صورت می گیرد. هیچ درمان اختصاصی وجود ندارد، اما پزشك ممكن است توصیه كند كه تا زمان فروكش كردن ندولها در بستر استراحت كرده و پاها را بالا بگیرید. همچنین جهت كاهش تورم پزشك ممكن است داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAID) و گاهی كورتیكواستروئید خوراكی تجویز كند. به علاوه احتمال دارد دستور انجام آزمایشات خونی و یك رادیوگرافی قفسه سینه، جهت بررسی از نظر وجود یك بیماری زمینه ای را بدهد.
بیشتر افراد مبتلا در عرض 4 تا 8 هفته بهبود می یابند. با این وجود در یك نفر از هر 5 فرد مبتلا، ارتیم ندوزوم عود می كند.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات