تبلیغات

تبلیغات

ارزیابی وضعیت پشت درد یا كمر

مجموعه : پزشکی و سلامت

معمولاً وقتی شما بعلت پشت درد یا كمر به پزشك مراجعه می كنید پزشك در مورد زمان شروع درد و اینكه به چه علت این درد شروع شده از شما سوالاتی خواهد پرسید و نیز شما را دقیقاً معاینه خواهد كرد. سوالاتی كه پزشك ممكن است از شما بپرسد عبارتند از: – آیا درد فقط در یك منطقه است یا اینكه در مناطق دیگر بدن هم درد وجود دارد؟
– آیا درد به قسمتهای دیگر بدن (مثلاً پاها) انتشار می یابد؟
– آیا درد بطور ناگهانی ایجاد شده یا اینكه بصورت تدریجی بوجود آمده است؟ و اگر درد تدریجی ایجاد شده، در چه مدت؟
– آیا شروع درد همراه با انجام فعالیت خاصی بوده است؟
– آیا انجام كاری باعث بدتر شدن درد میشود؟
– درد در هنگام صبح چگونه است؟
– آیا بغیر از این درد، شما مشكل دیگری ندارید؟ آیا وزن كم نكرده اید، سرفه نمی كنید یا مشكل خاص دیگری ندارید؟

دردی كه با بلند كردن یك جسم سنگین بطور ناگهانی ایجاد شود، محدود به یك منطقه كوچك از پشت باشد و با استراحت تسكین یابد، به احتمال زیاد مشكل پیچیده ای نیست و
سریعاً بهبودی حاصل می گردد. با اینحال اگر درد بصورت تدریجی در طی چند ماه شروع شود، با حركت كردن، بهتر یا بدتر نشود و كم كم شدیدتر شود و اگر همراه با مشكلات دیگری مثل كم شدن وزن هم باشد، علت آن ممكن است وخیم و جدی بوده و نیاز به بررسی ها و آزمایشات بیشتری داشته باشد.
پزشك ممكن است برای شما درخواست عكس رادیوگرافی كند اما معمولاً این كار لزومی ندارد. گرچه ممكن است در عكس رادیوگرافی دیده شود كه تغییرات ساییدگی در ستون فقرات وجود دارد كه اهمیت زیادی ندارد. این تغییرات ساییدگی در افراد زیادی دیده میشود بدون اینكه دردی داشته باشند. بنابراین مشاهده این تغییرات ساییدگی در افراد زیادی دیده میشود بدون اینكه دردی داشته باشند. بنابراین مشاهده این تغییرات ساییدگی در عكس رادیوگرافی، باعث تغییر در نحوه درمان نخواهد شد. انجام هر رادیوگرافی باعث میشود كه مقداری اشعه وارد بدن شما شود كه چیز خوبی نمی باشد. بنابراین در كمر دردهای ساده نباید اقدام به رادیوگرافی شود و فقط در موارد شدید این كار بهتر است انجام شود. همچنین انجام سی تی اسكن و ام آرآی (MRI) نیز در كمردردهای ساده لزومی ندارد.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات