تبلیغات

تبلیغات

التهاب گوش میانی

مجموعه : پزشکی و سلامت

التهاب گوش میانی می باشد كه معمولاً ناشی از یك عفونت باكتریال یا ویرال است.

سن: در بچه ها شایعتر است اما می تواند در هر سنی ایجاد شود.


جنس، ژنتیك ونحوه زندگی: عوامل قابل توجهی نیستند.

در التهاب گوش میانی بافتهای پوشاننده گوش میانی ملتهب شده، چرك و مایع در گوش میانی تجمع یافته و باعث ایجاد درد و افت شنوایی نسبی میشود. این حالت در یك عفونت ویروسی مثل سرماخوردگی یا آنفلوآنزا و یا یك عفونت باكتریایی كه از حلق به گوش میانی منتشر شده است، رخ می دهد. ممكن است عفونت باعث پارگی پرده گوش شود. اوتیت مدیا در كودكان شایع است. این بخاطر شیپورهای استاش آنهاست كه گوش را به پشت بینی و حلق متصل می كند و گوش میانی را تهویه می كند. این شیپورهای استاش نارس هستند و براحتی بوسیله ساختمانهای بزرگی مثل لوزه سوم adenoids مسدود می شوند. گاهی اوقات، تجمع دائمی مایع چسبناك در گوش میانی، شنوایی را مختلف می كند.


علائم بیماری:
علائم التهاب گوش میانی اغلب بعد از چند ساعت ایجاد میشوند و عبارتند از:

– درد گوش كه ممكن است شدید باشد.

– افت شنوایی نسبی

-تب

اگر پرده گوش پاره شود ممكن است ترشحاتی به رنگ خون از گوش خارج شده و درد كم شود. التهاب گوش میانی درمان نشده ممكن است تبدیل به یك عفونت مزمن با ترشح دائمی چرك از گوش شود. در موارد نادر عفونت منجر به كلستاتوم Cholesteatoma میشود كه تجمعی از سلولهای پوست و مواد باقیمانده در گوش میانی است. این عارضه ممكن است به گوش میانی و در موارد نادر به گوش داخلی آسیب برساند و باعث افت شنوایی دائمی شود.


اقداماتی كه باید انجام دهید:
پزشك گوش شما را با اتوسكوپ معاینه می كند و التهاب پرده گوش و وجود چرك در گوش میانی را كنترل می نماید. ممكن است برای شما آنتی بیوتیك خوراكی و مسكن تجویز شود. در بیشتر موارد درد پس از چند روز فروكش می كند اما گاهی ممكن است افت شنوایی برای یك یا دو هفته باقی بماند. اگر كلستاتوم ایجاد شود معمولاً برداشتن آن نیازمند جراحی است.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات