تبلیغات

تبلیغات

الگوهای علایم بیماری ام اس

مجموعه : پزشکی و سلامت

از آنجایی كه بیماران مبتلا به ام اس می توانند دارای درجات مختلفی از علایم و مشكلات جسمی، روحی و روانی باشند، پزشكان به این بیماری باید بصورت الگوهایی كه ایجاد می كند نگاه كنند و نه این كه با دیدن یك علامت خاص، تشخیص ام اس را برای بیمار بدهند.
هیچ آزمایش خاصی وجود ندارد كه تنها با انجام آن بتوان به تشخیص بیماری ام اس رسید. یك پزشك عمومی وقتی مشكوك شود كه بیمارش ممكن است به بیماری ام اس دچار شده باشد معمولاً او را به یك متخصص اعصاب ارجاع می دهد. متخصص اعصاب در برخورد با این بیماران، ابتدا شروع به ارزیابی وضعیت و علایم آنها در طی مدت زمان مشخصی می نماید. با مشاهده بروز بعضی از علایم بیماری و انجام آزمایشهایی برای رد كردن سایر بیماریها، متخصص مغز و اعصاب قادر خواهد بود كه تشخیص بیماری ام اس را بدهد. این الگوهای بیماری شامل دو حمله عصبی مجزا كه حداقل یك ماه از هم فاصله داشته باشند و یا اینكه یك سری از حملات پیشرونده كه در طی شش ماه ایجاد می شوند، می باشد. برای تشخیص ام اس همچنین لازم است با انجام آزمایشهایی مشخص گردد كه بیش زا یك منطقه در سیستم عصبی
مركزی وجود دارد كه میلین آن آسیب دیده است (ایجاد پلاك).
با وجود چنین معیارهای تشخیصی، چند ماه و یا حتی چندین سال لازم است تا پزشك بتواند تشخیص بیماری ام اس را در یك فرد بدهد. بعضی از علایم بیماری خیلی به آهستگی پیشرفت می كنند و حملات بعضی از بیماران نیز به فواصل خیلی طولانی از یكدیگر ایجاد می شود. برای مثال خانم نانسی كه 36 سال سن دارد ابتدا متوجه شد كه یك چشمش تار شده است. او به چشم پزشك مراجعه نمود اما چشم پزشك هیچ مشكلی را در چشمهای او پیدا نكرد و به همین دلیل او را نزد یك متخصص مغز و اعصاب فرستاد. متخصص مغز و اعصاب نیز با انجام آزمایشاتی هیچگونه مشكلی را پیدا نكرد. بعد از مدتی چشم خانم نانسی دوباره وضعیت طبیعی خود را به دست آورد و بهبود یافت اما یكسال بعد دچار دردی پای چپش شد. دوباره به متخصص مغز و اعصاب مراجعه كرد و این بار نیز هیچ مشكلی یافت نشد. با این حال، وقتی بعد از مدتی دست راست او دچار سوزش و گزگز شد، پزشك برای او تقاضای انجام آزمایشهایی را نمود و مشخص شد كه او دچار پلاكهای عصبی است و در نتیجه به تشخیص بیماری ام اس رسیدند.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات