تبلیغات

تبلیغات

حاج قاسم سلیمانی

نگاهی به مبانی «حجاب و عفاف» از دیدگاه قرآن

مجموعه : دینی
نگاهی به مبانی «حجاب و عفاف» از دیدگاه قرآن
در این مقاله «مبانی عفاف و حجاب» از دیدگاه قرآن بیان شده است شاید پاسخی حقیقی به نیازهای درونی و بازگشت به گرایش‌های فطری جامعه انسانی باشد. به گزارش خبرگزاری قرآنی ایران (ایكنا) نگاهی به مبانی «حجاب و عفاف» كه برخاسته از حقایق دین و فطرت انسان است، در عصر حاضر پاسخی حقیقی به نیازهای درونی و بازگشت به گرایش‌های فطری جامعه انسانی است كه سلامت، امنیت، معنویت و كمال را در خانواده و اجتماع میسور می‌سازد، از این روی در این مقاله «مبانی عفاف و حجاب» از دیدگاه قرآن بیان شده است……
بنابر گزارش ایكنا در قرآن كریم بیش از ده‌ آیه در مقوله حجاب و عفاف آمده است از جمله؛ آیه 31 سوره مباركه نور «وَقُل لِّلْمُؤْمِنَاتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ وَیَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَلَا یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلَّا …»، آیه 59 سوره احزاب «یَا أَیُّهَا النَّبِیُّ قُل لِّأَزْوَاجِكَ وَبَنَاتِكَ وَنِسَاء الْمُؤْمِنِینَ یُدْنِینَ عَلَیْهِنَّ مِن جَلَابِیبِهِنَّ..» و … همچنین حجاب در كلام الله مجید در این دو سوره مباركه به صراحت و وضوح تبیین شده است و در این آیات شریفه حدود حجاب، آثار و كاركردهای آن بیان شده است. مفهوم و ابعاد حجاب حجاب در لغت به معنای مانع، پرده و پوشش آمده است، استعمال این كلمه، بیش‎تر به معنی پرده است این كلمه از آن جهت مفهوم پوشش می‎دهد كه پرده وسیله پوشش است ولی هر پوششی حجاب نیست؛ بلكه آن پوششی حجاب نامیده می‎شود كه از طریق پشت پرده واقع شدن صورت ‎گیرد. حجاب، به معنای پوشش اسلامی بانوان، دارای دو بعد ایجابی و سلبی است؛ بعد ایجابی آن، وجوب پوشش بدن و بعد سلبی آن، حرام بودن خودنمایی به نامحرم است و این دو بعد باید در كنار یكدیگر باشد تا حجاب اسلامی محقق شود.
حجاب فیزیكی بدن
حجاب فیزیكی بدن همان محوری است كه مورد توجه اكثر دانشمندان، علما، فقها و روشنفكران بوده است، این بخش از حجاب محسوس‌ترین جنبه آن است كه در آیات شریفه قرآن كریم در سوره نور و احزاب به این نوع از حجاب با عنوان «خُمار» و «جلباب» تأكید ویژه شده است. این مصحف شریف از دو نوع حجاب و شیوه پوشش زن سخن به میان آورده است؛ «خمار» و «جلباب» كه از خمار در آیات سوره نور سخن گفته شده است و می‌فرماید: « وَلیضرِبنَ بِخُمُرِ هِنَّ عَلی جُیوبِهِنَّ..»، «خمارهای خود را بر گریبان‌های خویش بیفكنید» كه این قسمت آیه بیان‌گر كیفیت پوشش است.
نوع دوم پوشش جلباب است كه در سوره احزاب به‌ آن اشاره شده است «یا أَیهَا النَبی قُل لِأَزواجِكَ و بَناتِكَ وَ نِساءِ المُؤمِنینَ یدُنینَ عَلَیهِنَّ مِن جَلا بیبهنَّ ذلِِكَ أَدنی أَن یعرِفنَ و لایوذَینَ و كان الله غفوراَ رحیماَ.» «اى پیامبر به زنان و دخترانت و به زنان مؤمنان بگو پوشش‌هاى خود را بر خود فروتر گیرند این براى آنكه شناخته شوند و مورد آزار قرار نگیرند [به احتیاط] نزدیكتر است و خدا آمرزنده مهربان است».
همچنین علامه طباطبایی در تفسیر المیزان در ذیل آیه شریفه آورده است: «الجلابیب جمع جلباب و هوثوب تشتمل به المرأه فیغطّی جمیع بدنها او الخمار الذی تغطّی به رأسها و وجهها.» (طباطبایی، 1396 هـ . ق ، ج 16 : 361) «جلابیب جمع جلباب است و آن لباسی است كه زن آن را در بر می‌كند و همه بدن خود را می‌پوشاند یا مقنعه‌ای است كه سر و صورت خود را به آن می‌پوشاند.» بعد دیگر حجاب از دیدگاه قرآن و روایات «حجاب در نگاه»، «حجاب در گفتار»، «حجاب در رفتار» و «حجاب در قلب» كه با مطالعه این دستورات درمی‌یابیم كه در دین مبین اسلام با طرح و تأكید حجاب به تمام جوانب شخصیت زن و مرد در اجتماع توجه كرده است. اما امروز 21 تیر ماه با عنوان روز عفاف و حجاب را در حال سپری می‌كنیم كه بانویی شهد شهادت را از گوهر عفاف نوشید، «الشربینی» زن مسلمان 32 ساله تحصیل‌كرده در رشته پزشكی حدود 10 روز پیش در دادگاه كشوری كه عنوان آزادی را بر دوش می‌كشد با ضربات چاقو به شهادت رسید، و امروز بر ما است كه راهش را ادامه دهیم و او را شهید حجاب بخوانیم.
منبع : مرکز امور زنان و خانواده – ریاست جمهوری
 

تبلیغات