تبلیغات

تبلیغات

بیماری حركت

مجموعه : پزشکی و سلامت

مجموعه ای از علائم عموماً شامل حالت تهوع هستند كه بوسیله حركت در حین مسافرت در جاده، دریا یا هوا بوجود می آیند.

سن: در هر سنی ممكن است وجود داشته باشد. اغلب در بچه های 12-3 سال شایع میباشد.


جنس، ژنتیك و نحوه زندگی: عوامل قابل توجهی نیستند.

خیلی از افراد درجاتی از بیماری حركت را در زندگی شان تجربه كرده اند. حالتی كه بخصوص در بچه ها شایع است. بیماری حركت زمانی ایجاد میشود كه مغز پیغامهای متضادی از اعضای مسئول تعادل در گوش داخلی و چشم دریافت می كند. بعنوان مثال هنگام مسافرت با اتومبیل گوش داخلی حركت را حس می كند اما اگر شما به درون ماشین نگاه كنید، ممكن است چشمها سكون را ببینند. پیغامهای متضادی كه مغزدریافت می كند ممكن است منجر به حالت تهوع شود.


علائم بیماری:
بیماری حركت در خفیف ترین شكل خود ممكن است فقط احساس عدم راحتی ایجاد كند. با وجود این، علائم اولیه بیماری حركت معمولاً عبارتند از:

– حالت تهوع

– سردرد و دوران سر
– بی حالی و خستگی

اگر بعد از شروع علائم، حركت ادامه پیدا كند، معمولاً علائم اولیه بدتر میشود و علائم دیگری مثل رنگ پریدگی پوست، تعریق زیاد، خمیازه كشیدن، تهویه بیش از حد (عمق و سرعت غیرطبیعی تنفس) و استفراغ ممكن است بوجود آید. تهویه ضعیف در وسیله نقلیه ممكن است علائم را بدتر كند.


باید چه كار كنیم:
قبل از مسافرت، فقط مقدار كمی غذا بخورید و الكل ننوشید. در مسافرت سعی كنید در جای خنك و با تهویه مناسب بنشینید و از مطالعه یا نگاه كردن به اشیاء نزدیك پرهیز كنید. در عوض سعی كنید به افق یا دور دست نگاه كنید. تمركز رانندگان در امتداد جاده است و بنابراین معمولاً دچار بیماری حركت نمی شوند.
داروهای زیادی وجود دارد كه بدون نسخه و با نسخه فروخته میشوند كه در دسترس هستند و بیماری حركت را درمان یا از آن جلوگیری می كنند.
برای پیشگیری از علائم بایستی دارو قبل از مسافرت دریافت شود. اما اگر شما راننده هستید بایستی از داروهای خاصی كه باعث خواب آلودگی میشوند پرهیز كنید. خیلی از این داروها می توانند اثر الكل را زیاد كنند.
اساس درمان بیماری حركت، ساقه های گیاه زنجبیل ginger است كه در آزمایشهای تحقیقی مشخص شده است كه در پیشگیری از حالت تهوع موثر می باشند و در فروشگاههای عرضه كننده مواد غذایی سالم در دسترس می باشند.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات