تبلیغات

تبلیغات

حاج قاسم سلیمانی

توصیه هایی برای خرید اتومبیل دسته دوم

توصیه هایی برای خرید اتومبیل دسته دوم
برای خرید یک خودرو دسته دوم باید بدانید چه نوع اتومبیلی را از کجا و چطور می توان خرید. هیچ وقت به دنبال خودروهای پرمصرف نرویدو همواره سعی کنید یک خودرو معمولی بخرید که احتیاجات روزمره شما را برآورده کند.موتور های 4 سیلندر در مجموع مصرف کمتری نسبت به موتور های 6 سیلندر دارند به خصوص که موتور خودروهای جدید همگی از سیستم های چهار سوپاپ در هر سیلندر سود می برند و ضمن بهره گیری از قدرت بیشتر،مصرف کمتری دارند.وقتی میان خودروهایی با قیمت یکسان تردید دارید به جای خودروی قدیمی تر خودرویی را انتخاب کنید که جدید تر و جمع و جور تر باشد چون خودرو قدیمی از نظر وسایل یدکی ،لاستیک ،سوخت و تعمیر هزینه بیشتری دارد.
هر چه خودرو کهنه تر باشد باید در انتخاب و خرید آن دقت بیشتری به عمل آورید و هر چه بیشتر کار کرده و به همان نسبت تعمیر شده باشد کمتر می توان به آن اعتماد کرد.در هر صورت رعایت نکات زیر برای خرید خودرو دسته دوم در انتخاب مناسب آن به شما کمک خواهد نمود.
– از انتخاب خودرو های اسپرت شده و تغییر شکل یافته تا حد امکان بپرهیزید.ارزش و کیفیت این نوع خودروها خیلی زود تر از خودروهای ساده ومعمولی تنزل می یابد،چون از حالت استاندارد خارج شده اند مشکلات بیشتری دارند
– خودروهای با لاستیک غیر معمولی،غیر استاندارد و خلاصه خودروهایی که از مد افتاده اند و معمولا قدیمی ،کمیاب و عجیب و غریب هستند نخرید زیرا یافتن قطعات یدکی آنها بسیار مشکل یا غیر ممکن خواهد بود.برای بررسی وضع کلی خودرو می توانید شخصا آزمایش هایی روی خودرو در حالت حرکت و توقف انجام دهید.برای این کار احتیاج به یک نفر دیگر هم دارید که به شما کمک نماید. البته پس از بررسی ایم موارد پیشنهاد می کنیم خودرو را به یک مکانیک مجرب نیز نشان دهید.

– در ادامه به بررسی بیشتر این موارد می پردازیم:
اتاق خودرو

اتاق خودرو را به دقت نگاه کنید تا نشانه ای از فرسودگی یا پارگی و پوسیدگی زیر بدنه نباشدو خرابی صندلی ها ،فرسودگی لاستیک ها و نوارهای دور پنجره ها را در نظر بگیرید.ستون ها را از داخل نگاه کنید،اگر خودرو چپ شده باشد ،صافکاری و رنگ آمیزی با کمی دقت نمایان خواهد شد.

لاستیک ها

اگر خودرو بیش از دو سال کار نکرده باشد وجود لاستیک خیلی نو حاکی از آن است که خودرو 30 هزار کیلومتر کار کرده استحال اگر مسافت سنج عدد 15 هزار کیلومتر یا کمتر را نشان می داد باید در صحت آن تردید کرد.ساییدگی غیر یکسان در تایر نشانه وجود ایراد و اشگالی در چرخ ها است که مهمترین عامل لاستیک سایی است.

پوسیدگی

نقاط زنگ زدگی روی سطح زیاد جدی نیست ولی اگر قسمت های عمقی فلز زنگ زده باشد مخارج تعمیر آن بسیار بالا خواهد بود.در محل هایی که فکر می کنید زنگ زدگی بیشتر است با مداد ضربه هایی بزنید و ببینید صدای فلز دارد یا نه.

بدنه

از بغل به تمام بدنه نگاه کنید و ببینید تغییرات با موج در رنگ وجود دارد یا نه ،چنین علائمی نشان می دهد که خودرو قبلا تصادف کرده و صافکاری شده است. در این حالت یک صافکار متبحر می تواند کمک بیشتری به شما بکند. از دستگاه آزمایش رنگ بدنه نیز می توان استفاده کرد. کاپوت،در صندوق عقب،درهای فابریک و داخل صندوق عقب دارای خمیری مخصوص به رنگ خود خودرو است. فقدان چنین خمیری نشان دهنده تعویض آن قطعه از خودرو است.

در و پنجره ها
درها را باز و و بسته کنید و شیشه ها را بالا و پایین بکشید تا صحت کارکرد آن مطمئن شوید.
جلوبندی

هر کدام از چرخ های جلو را با دست بگیرید (در این حالت فرمان باید قفل نباشد) و محکم به سمت داخل و خارج تکان دهید. بازی زیاد چرخ ها یا صدای برخورد قطعات آهنی (تلق و تلق) بیانگر سیبک های شل و نامیزان یا خراب است و نشان می دهد اتصالات جلوبندی خراب شده اند. تعمیر جلوبندی نیز مخارج سنگینی به دنبال خواهد داشت.

ترمز
پایتان را برای مدت 1 دقیقه محکم روی پدال ترمز فشار دهید، اگر در این مدت پدال به آرامی پایین رود،ممکن است نشتی در سیستم ترمز داشته باشد.
وسایل ایمنی

تمام وسائل ایمنبی وبرق خودرو را آزمایش کنید،به این ترتیب که ابتدا خودرو را روشن کنید،کلید چراغ ها و دیگر کنترل ها را از درون خودرو آزمایش کنید و سپس از دوستتان بخواهید وضع هر پراغ را از بیرون رویت نموده و اطلاع دهد. در همین هنگام قبل از اینکه موتور گرم شود به صدای آن گوش دهید.موتور نباشید سر و صدای غیر عادی داشته باشد.

کمک فنر ها

برای آزمایش کمک فنر ها در یک گوشه خودرو ایستاده و دستتان را بر روی سپر یا گلگیر بگذارید و چندین بار محکم به پایین فشار دهید.سپس یکباره آنها را رها کنید . اگر تکان های خودرو چندین بار تکرار شود به اصطلاح فنر ها بازی می کنند که احتمالا کمک فنرها صدمه دیده است. این عمل را برای 3 کمک فنر دیگر هم انجام دهید.

شاسی

در یک جاده مستقیم هموار و خلوت به دوستتان بگویید که خود رو را به راه انداخته ؛حرکت کند و شما با دقت به خودرو نگاه کنید ،اگر خودرو متمایل به پهلو حرکت کند یعنی یک سمت کشیده شود،احتمالا تصادف داشته و شاسی آن از حالت اولیه خارج شده است.

وضع موتور
موتور خودرو یکی از مهمترین قسمت های خودرو است و باید در هنگام خرید خودرو بدان توجه خاصی نمود. خودرو را روشن کنید و از دوستتان بخواهید گاز بدهد،اگر دود آبی خارج شد ،خودرو روغن سوزی دارد ،وجود دود سیاه نشانه عدم تنظیم سیستم سوخت رسانی است. اطراف در موتور را نگاه کنید تا اثری از کمپرس روغن در اطراف آن نباشد.
وضعیت گیربکس

اگر خودرو اتوماتیک است،سعی کنید به مکانیک نشان دهیدو اگر خودرو دنده ای است ،خودرو را روشن و کلاچ را امتحان کنید همچنین وضعیت دنده های 1 تا 4 و دنده عقب را آزمایش کنید.
منبع :مجله ماشین
 

تبلیغات