تبلیغات

تبلیغات

بیماری برص Vitiligo

مجموعه : پزشکی و سلامت

از دست رفتن رنگدانه طبیعی در قسمتهایی از پوست است كه بیشتر در صورت و دستها، رخ می دهد.

سن: در بالغین جوان از همه شایعتر است.

ژنتیك: گاهی به صورت خانوادگی مشاهده میشود.

جنس، نحوه زندگی: عوامل خطر مهمی نیستند.

افراد مبتلا به برص، دارای پچهای نامنظمی از پوست رنگ پریده به علت از دست رفتن ملانین، رنگدانه ای كه باعث ایجاد رنگ پوست میشود، هستند. این اختلال در افراد تیره پوست مشهودتر است.
در حدود نیمی از همه موارد، برص قبل از سن 20 سالگی ایجاد میشود، این وضعیت منجر به ناراحتی جسمی نمی گردد، اما تعدادی از بیماران به علت تغییر رنگ پوستشان، دچار مشكل روحی میشوند.


علت بیماری:
به نظر می رسد كه برص یك اختلال خود ایمنی است كه در آن پادتنهایی توسط بدن تولید شده كه علیه بافتهای خودی عمل می كنند. در چنین شرایطی، پادتنها سلولهای تولید كننده ملانین در پوست را تخریب می نمایند.
حدود یك نفر از هر 3 فرد مبتلا به برص دارای سابقه خانوادگی چنین وضعیتی هستند. به همین نسبت هم دارای یك نوع اختلا خود ایمنی دیگر مثل كم خونی بدخیم، می باشند.


علایم:
از دست رفتن رنگ پوست به صورت تدریجی در طی ماهها حتی سالها رخ می دهد. علایم عبارتند از:
– پچهای پوستی بدون رنگدانه ممكن است در هر قسمتی از بدن به وجود آیند، اما در صورت
و دستها شایعترند.
– در بعضی موارد، بر روی نواحی پوستی مبتلا، موهای سفیدی به علت از دست رفتن رنگدانه فولیكولهای مو، مشاهده میشوند.
در بیشتر موارد افراد مبتلا به برص، پچهای پوستی بدون رنگدانه، به صورت غیر قرنیه در تمام بدن پخش شده اند.


كارهایی كه باید انجام شوند:
تشخیص معمولاً واضح است، اما پزشك ممكن است جهت رد كردن تشخیص بیماری پتریازیس ورسیكالر كه یك عفونت قارچی است كه احتمال دارد ایجاد پچهای پوستی تغییر رنگ یافته كند، ترتیب یك آزمایش پوستی را بدهد. ممكن است جهت اطمینان از اینكه اختلال خودایمنی دیگری ندارید، آزمایشات خونی انجام شوند.
در بیماری برص خفیف، نواحی تغییر رنگ یافته را می توان با مواد آرایشی مخفی نمود. هیچ درمان دیگری لازم نیست. نواحی مبتلا نمی توانند در برابر نور خورشید تیره شوند، لذا از تماس با نور خورشید باید پرهیز كنید و در موارد تماس مستقیم با نور آفتاب از ضدآفتاب استفاده نمایید. نور درمانی با استفاده از اشعه ماوراءبنفش می تواند كمك كننده باشد، اما جهت موثر واقع شدن، چندین ماه وقت لازم است. قبل از درمان، ممكن است به شما پسورالن تجویز شود، این دارو باعث افزایش حساسیت پوست به نور می گردد.
گاهی ممكن است، بیماران در نواحی وسیعی از پوست خود، رنگدانه را از دست بدهند، در چنین مواردی، احتمال دارد كه بقیه پوست را سفید كنند تا رنگ كلی پوست، یكنواختتر به نظر رسد.
هیچ علاج قطعی برای برص وجود ندارد و اغلب پچهای بدون رنگدانه به آهستگی شروع به بزرگ شدن می كنند. با این وجود، حدود 3 نفر از هر 10 فرد مبتلا، رنگ طبیعی پوستشان را به طور خودبخودی باز می یابند.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات