تبلیغات

تبلیغات

بیماریهای تاولی Blistering disease

مجموعه : پزشکی و سلامت

اختلالاتی از انواع متنوع هستند كه باعث ایجاد بثورات تاولی می شوند.

ژنتیك: بعضی از انواع بیماری به علت یك ژن غیرطبیعی است كه از هر دو والد به ارث می رسد.

سن: این عامل خطر بستگی به نوع بیماری دارد.

جنس و نحوه زندگی: عوامل خطر مهمی نیستند.

بیماریهای ناشایع متعددی وجود دارند كه منجر به بثورات تاولی بر روی سطح پوست میشوند. این بیماریهای تاولی ممكن است در نواحی خاص ایجاد شوند یا نواحی گسترده ای از بدن را درگیر كنند. برخلاف تاولهای انحصاری، كه آسیبهای پوستی جزئی هستند، بیماریهای تاولی می توانند خطرناك باشند. در صورت عدم درمان، این بیماریها ممكن است نهایتاً باعث تهدید حیات شوند.


انواع بیماری:
بعضی از انوع نادر بیماریهای تاولی در زمان تولد وجود دارند و در نتیجه به ارث رسیدن یك ژن غیرطبیعی از هر دو والد به صورت اتوزوم مغلوب به وجود می آیند. این بیماریها باعث میشوند كه پوست كل بدن خیلی شكننده شده و در صورت لمس، تاول ایجاد شود. چنین بیماریهایی ممكن است كشنده باشند.
به طور شایعتر، بیماریهای تاولی در بزرگسالی دیده میشوند. سه نوع اصلی از بیماری وجود دارد: همه آنها جزء بیماریهای خود ایمنی هستند، كه در آنها بدن پادتنهایی تولید می كند كه باعث آسیب به پوست میشوند. معمولاً پمفیگوئید شایعترین نوع بیماری تاولی، پمفیگوئید است. این اختلال افراد مسن تر از 60 سال را مبتلا می سازد. در این بیماری، تاولهای سفت و متعدد، اساساً بر روی ساقها و تنه ایجاد میشوند، كه هر تاول تا 3 سانتی متر (1/4 1 اینچ) عرض دارد. در آغاز، تاولها ممكن است دارای خارش باشند.


پمفیگوس:
نسبت به پمفیگوئید شیوع كمتری دارد. این بیماری نیز معمولاً افراد با سن بالای 60 سال را مبتلا می كند. در این وضعیت، تاولها ممكن است درهر قسمتی از بدن ظاهر شوند، اما
اغلب در اطراف چشمها و داخل دهان به وجود می ایند. تاولها شكننده بوده و ممكن است به طور خود بخودی پاره شوند و تكه هایی از پوست لخت را برجا گذارند.


درماتیت هرپتی فرم:
این بیماری در همراهی با آلرژی به گلوتن كه یك پروتئین موجود در گندم می باشد، شكل می گیرد. این وضعیت منجر به ایجاد تاولهای خارش دار، معمولاً بر روی آرنجها، باسن و زانوها میشود.


كارهایی كه باید انجام شوند:
در همه انواع بیماریهای تاولی، تشخیص معمولاً براساس بیوپسی پوست صورت می گیرد. این روش عبارتست از برداشتن یك نمونه از پوست جهت بررسی.
هیچ درمان موثری برای بیماریهای تاولی ارثی وجود ندارد. والدین نوزادانی كه مبتلا به این بیماریها هستند ممكن است به دنبال مشاوره ژنتیك رفته، تا از احتمال ابتلای بچه های بعدی خود آگاهی یابند. اگر شما دچار پمفیگوئید یا پمفیگوس هستید، پزشكتان كورتیكواستروئید خوراكی تجویز خواهد كرد. بعضی افراد نیز، نیازمند داروهای تضعیف كننده سیستم ایمنی برای چندین هفته یا ماه خواهند برد.
اگر مبتلا به پمفیگوئید شدید هستید، ممكن است نیاز به درمان فوری با داروهای تضعیف كننده سیستم ایمنی در بیمارستان داشته باشید. در اكثر موارد درماتیت هرپتی فرم به محض اینكه فرد مبتلا، به رژیم فاقد گلوتن عادت كند، ناپدید میشود، اما ممكن است داروی داپسون نیز برای پاك كردن تاولها لازم شود.


پیش آگهی بیماری:
بیماریهای تاولی كه افراد بالغ را مبتلا می سازند اغلب با درمان قابل كنترل هستند، اما موارد خیلی كمی، به طور دائمی علاج می یابند. هر چند پمفیگوئید ممكن است خودبخود در عرض 2-5 سال ناپدید شود، اما پمفیگوس اغلب به درمان دارویی دراز مدت نیاز دارد. به علت ماهیت آلرژیك درماتیت هرپتی فرم، در صورت اضافه كردن مجدد گلوتن به رژیم غذایی، این بیماری ممكن است عود نماید.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات