تبلیغات

تبلیغات

بیماری لثه – مهمترین عامل از دست دادن دندانها بعد ازچهل سالگی

مجموعه : پزشکی و سلامت

بیماری های لثه مهم ترین عامل از دست دادن دندان ها در سنین بالای ‪40 سال است.
آسان ترین و بهترین راه برای پیشگیری از بیمار شدن لثه نیز دو بار “مسواك زدن” و یك بار “نخ دندان” كشیدن در شبانه روز است.

دكتر “سعید سادات منصوری” متخصص جراحی لثه و ایمپلنت های دندانی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا با تشریح بیماری های لثه و علت آن گفت: هر چند مواردی مثل ضربه به دندان ها یا بیماری های خاص و یا كشیدن دندان موجب از دست رفتن دندانها می شود، اما “بیماری لثه” و “پوسیدگی” دو عامل عمده به حساب می آید.

دكتر منصوری، معاون پژوهشی واحد دندانپزشكی دانشگاه آزاد اسلامی، در تشریح ساختمان لثه و دندان گفت: به طور كلی وضعیت ساختمان های در بر گیرنده دندان شامل لثه و استخوان و سطح ساروج ریشه دندان است و الیافی سطح ریشه را به استخوان متصل می كند.

وی افزود: بخشی كه از نظر كلینیكی و ظاهری قابل ارزیابی است، لثه است.

“لثه” در حالت طبیعی رنگ صورتی متمایل به قرمز دارد و ناحیه طوق دندانها را می پوشاند.

دكتر منصوری می گوید: قوام لثه محكم و ارتجایی است و تغییر عوامل ذكر شده مانند تغییر در رنگ، تحلیل لثه، شل شدن یا تورم لثه می توانند از علایم بیماری لثه باشند.

وی افزود امروزه مهم ترین علت بیماری لثه “پلاك میكروبی” یا همان لایه های نازك بین دندانها است كه عمدتا از میكروارگانیزم ها تشكیل شده است.

دكترمنصوری خاطرنشان كرد هرچند بعضی از باكتری های موجود در پلاك میكروبی، توانایی ایجاد پوسیدگی در دندان را دارند اما گونه های دیگری از این میكروبها كه به خصوص در شیار لثه تجمع یافته و به خوبی توسط فرد تمیز نمی شود، قابلیت ایجاد بیماری لثه را دارند.

بیماری های لثه معمولا در مراحل ابتدایی خود را به صورت التهاب ساده نشان می دهند اما به تدریج تحلیل استخوان نیز به آن اضافه می شود و حالتی كه اصطلاحا به آن “پیوره” گفته می شود ایجاد می شود.

عوامل دیگی نظیر بیماری های دیابت، كشیدن سیگار و فاكتورهای ژنتیكی در تشدید و شیوع بیماری های لثه دخالت دارند اما كنترل عواملی كه به آن اشاره شده لازم به نظر می رسد.

این متخصص بیماری های لثه گفت مطالعات نشان داده اند كه پس از قطع انجام روش های بهداشتی (مسواك زدن) ، التهاب در لثه تثبیت می شود.

“اگر بهداشت دهان در این افراد دوباره از سر گرفته شود ،التهاب بر طرف خواهد شد.”
دكتر سادات منصوری تاكید كرد: بنابراین رعایت اصول پیشگیری برای جلوگیری از پیشرفت التهاب و ایجاد تحلیل در استخوان و در نهایت از دست رفتن دندان به سادگی اثبات می شود.

وی افزود مهمترین و بهترین روش رعایت بهداشت دهان و دندان استفاده از مسواك و نخ دندان است.

مطالعات نشان داده كه برای تمیز كردن نواحی بین دندانی كه مسواك قادر به دسترسی به آن نواحی نیست ، بهتر است از نخ دندان و سایر عوال تمیزكننده بین دندانی استفاده شود.

بهتر است حداقل دو بار در شبانه روز، یك بار صبح و یك بار شب قبل از خوابیدن دندانهای خود را مسواك بزنیم و روزانه یك بار تمیز كردن نواحی بین دندانی، نخ دندان توصیه می شود.


 

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

تبلیغات