تبلیغات

تبلیغات

گفت وگویی خواندنی با کتایون امیرابراهیمی از زندگی اش

گفت وگویی خواندنی با کتایون امیرابراهیمی از زندگی اش

مصاحبه ای جالب و خواندنی با کتایون امیرابراهیمی بازیگر پشکسوت سینما که از زندگی شخصی و بهترین دوستش سخن می گوید.

 

پدر من با صادق هدایت دوستی نزدیکی داشت، اما هیچ کدام از اعضای خانواده ما انگیزه‌ای برای خواندن آثار وی نداشتند. کتایون امیر ابراهیمی، بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون، با بیان اینکه گرانی و وضعیت معیشتی مردم مهم‌ترین عامل دور شدن مردم از کتاب است، مردم را به خواندن کتاب دعوت کرد و گفت: کتاب خواندن نتیجه ای جز افزایش، خرد و دانش ندارد که البته این نتیجه بسیار ارزشمندی است.

 

 کتایون امیر ابراهیمی علت فاصله گرفتن مردم از مطالعه کتاب را وضعیت معیشتی مردم دانست و اظهار کرد: مردم کشور ما آن‌قدر گرفتاری و مشکلات زندگی دارند که فکر می‌کنم جدای از هزینه ای که باید برای خرید کتاب پرداخت کنند، به خاطر اینکه بیشتر وقت خود را در محیط کار سپری می‌کنند دیگر وقتی برایشان باقی نمی‌ماند که بخواهند مطالعه کنند. اگر زمان کمی هم در طول شبانه روز داشته باشند که به عنوان اوقات فراغتشان محسوب شود ترجیح می‌دهند در کنار عزیزانشان باشند یا این زمان را به استراحت اختصاص دهند.

 

اقتصاد مهم‌ترین عامل دوری مردم از کتاب است
وی افزود: معتقدم اقتصاد مهم‌ترین عامل جدایی مردم از کتاب است و تا اوضاع چنین است کتاب خواندن هم یک موضوع حیاتی برای مردم محسوب نمی‌شود.

 

 امیرابراهیمی گفت: به علت اینکه بیشتر اوقات خود را در خانه سپری می‌کنم، کتاب را بهترین دوست و همدم خود می‌دانم. من هر روز کتاب می‌خوانم، اما کتاب برای من هم کالایی گران محسوب می‌شود و به همین خاطر بیشتر کتاب‌هایی را که می‌خوانم از دوستانم به امانت می‌گیرم.

 

«رازهای من» نوشته شهره وکیلی عنوان آخرین کتابی است که امیرابراهیمی آن را مطالعه کرده است. او تصریح کرد: من به مطالعه رمان علاقه زیادی دارم و در این حوزه آثار نویسندگان قدیمی و همچنین رمان‌هایی را که پلیسی ـ جنایی هستند خیلی دوست دارم.

 

 فال حافظ می‌گیرم
وی ادامه داد: به شعر زیاد علاقه ندارم و اگر بخواهم از شاعران مورد علاقه‌ام شخصی را نام ببرم فقط حافظ را دوست دارم و گاهی تفألی هم به دیوان او می‌زنم.

 

 این بازیگر در پاسخ به این پرسش که بسته پیشنهادی شما از دنیای کتاب‌های جذاب به مخاطبان چیست؟ عنوان کرد: کتاب خواندن به ذائقه انسان برمی گردد و من دوست دارم به جای آنکه کتاب خاصی را از نویسنده ای خاص نام ببرم، مردم را به کتاب خواندن و مطالعه تشویق کنم، زیرا کتاب خواندن نتیجه‌ای جز افزایش درک و آگاهی ندارد، بنابراین من مردم را به افزایش خرد و دانش دعوت می‌کنم.

 

وی ادامه داد: پدر من با صادق هدایت دوستی نزدیکی داشت، اما هیچ کدام از اعضای خانواده ما انگیزه‌ای برای خواندن آثار وی نداشتند چون سلیقه آن‌ها طور دیگری بود. برای همین است که می گویم مطالعه کتاب به سلیقه افراد بر می‌گردد.

 

منبع: seemorgh.com

 

 

تبلیغات