تبلیغات

تبلیغات

سرباز کوری که با این فناوری می بینید (عکس)

مجموعه : دانش و فناوری
سرباز کوری که با این فناوری می بینید (عکس)

 

یک سرباز بریتانیایی که سه سال پیش بر اثر انفجار یک نارنجک در جنگ عراق نابینا شده بود توسط یک تکنولوژی جدید که به او امکان می‌دهد از طریق زبانش ببیند بینایی خود را به دست آورد.

 

کریگ لاندبرگ 24 ساله اولین سرباز بریتانیایی است که سیستم BrainPort را آزمایش می‌کند.

 

این سیستم از یک عینک تشکیل شده که به دوربین‌های ویدیویی حساس به حرکت مجهز است و تصاویر را از طریق پدهایی که روی زبان متصل می‌شود منتقل می‌کند.اگر این تکنیک با موفقیت انجام شود سیستم BrainPort را می‌توان روی دیگر افراد نابینا به کار گرفت.

 

آقای لاندبرگ گفت : این تکنولوژی تغییرات بسیار زیادی در کیفیت زندگی او به وجود آورده است.BrainPort یک عینک مجهز به دوربین است.از این دوربین‌ها اتصالی به زبان من برقرار شده است و به این ترتیب هرچیزی که دوربین به آن نگاه می‌کند ، من می‌توانم تصویر آن را روی زبانم حس کنم.

 

انتهای این اتصال شبیه به یک آب نبات چوبی تخت است و زبان را به شکل تصویری که توسط دوربین دیده می‌شود تحریک می‌کند.این تکنولوژی حتی می‌تواند بین سایه‌های مختلف نوری و از طریق ایجاد پالس‌هایی با قدرت متفاوت تمایز قائل شود.

 

احساسی که این تکنولوژی به شما می‌دهد مانند حباب روی زبان است که توسط مغز به صورت تصاویر تفسیر می‌شود.

 

این وسیله 10 هزار پوندی که با همکاری وزارت دفاع و سازمان خیریه St Dunstan’s طراحی و ساخته شده است آن قدر خوب کار می‌کند که آقای لاندبرگ قادر است حروف بزرگ بالای صفحات آزمایش چشم را تشخیص بدهد.

 

او در این باره گفت : من می‌توانم با زبانم حس کنم که اولین حرف A است و سپس من به سراغ حرف بعدی می‌روم.من می‌توانم در یک راهرو راه بروم ، درها و افرادی را که به سمت من می‌آیند را تشخیص دهم.

 

این اولین باری است که من بعد از جنگ عراق می‌توانم این کارها را انجام دهم.هنوز هم این تکنولوژی نیاز به کار زیادی دارد اما قابلیت‌های بالقوه فراوانی در آن نهفته است.

 

لاندبرگ گفت :من واقع گرا هستم و می‌دانم که این وسیله بینایی من را بازنمی‌گردانم اما به هر حال کمک زیادی به من خواهد کرد.هرچیزی که من روی زبان خود حس می‌کنم حاصل تصویری است که دوربین روی عینک می‌بیند.

 

من لازم نیست چیزی را لمس کرده یا حس کنم.من می‌توانم با این وسیله هر چیزی را تصور کنم که امکان بسیار شگفت انگیزی است.

تهیه و تنظیم : مجله تکناز

 

 

تبلیغات