آدامس شادکُنکی

آدامس شادکُنکی
برای تقویت روحیه و پیشگیری از پوسیدگی دندان‌ها به بازار می‌آیند
آدامس‌های شادکُنکی
نوعی آدامس جدید حاوی باكتری مفید كه می‌تواند به جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها كمك كند، تا سال آینده در فروشگاه‌ها عرضه خواهد شد. این آدامس كه حاوی زنجیره‌ای از باكتری لاكتوباسیلوس است كه در مایه ماست یافت می‌شود، می‌تواند به باكتری‌های عامل پوسیدگی دندان‌ها (به ویژه استرپتوکوک موتانس) بچسبد و مانع از چسبیدن این باكتری‌های مخرب به سطح دندان ‌شود. همچنین گفته می‌شود این آدامس جدید قادر است آثار مثبتی بر خلقیات و روحیات افراد نیز بگذارد.
شركت آلمانی تولیدکننده این آدامس مدعی است كه این محصول می‌تواند تا 50 برابر از مقدار باكتری‌های مضر موجود در دهان را بكاهد
. مدیر اجرایی این شركت در همین خصوص اظهار كرده است كه این ‌آدامس روی افراد زیادی آزمایش شده و نشان داده است كه می‌تواند به میزان قابل توجهی از مقدار باكتری‌های مخرب بكاهد.
این شركت در حال حاضر برای تولید سایر محصولات باكتریایی از جمله خمیر دندان، نخ دندان و دئودورانت نیز تلاش می‌كند و لازم به یادآوری است كه جزئیات برنامه‌هایش را فاش نكرده است.
گفتنی است استرپتوكوك موتانس یکی از مهم‌ترین باكتری‌هایی است كه باعث پوسیدگی دندان‌ها می‌شود. این باكتری به سطح دندان‌ها می‌چسبد و اسید مخربی تولید می‌كند كه باعث از بین رفتن مینای دندان‌ها می‌شود.