آموزش استفاده از اندیکاتور ابر ایچیموکو + تنظیمات

آموزش استفاده از اندیکاتور ابر ایچیموکو + تنظیمات

اندیکاتورها از طریق محاسبات ریاضی روی نمودار پرایس اکشن (رفتار-قیمت) به دست می‌آیند. پرایس اکشن خود نیز با کمک الگوهای شمعی اطلاعات زیادی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. به همین دلیل برخی افراد تنها از پرایس اکشن و کندل شناسی برای تصمیم‌گیری در معاملات مالی خود استفاده می‌کنند. اما برخی معامله‌گران معتقد هستند که اندیکاتورها اطلاعاتی فراتر از پرایس اکشن را در اختیار آن‌ها می‌گذارند. در اینجا است که ابزارهایی مانند اندیکاتور ابر ایچیموکو در تحلیل تکنیکال مهم می‌شوند. در این مقاله از آکادمی نکومکو آموزش اندیکاتور شامل نحوه استفاده و تنظیمات آن را فرا می‌گیرید.

 

اندیکاتور ایچیموکو (Ichimoku)

ایچیموکو با محاسبه چند میانگین و ترسیم آن‌ها به شکل ابر روی نمودار پرایس اکشن به شما کمک می‌کند که مکان شکل‌گیری سطوح مقاومت و حمایت را پیش‌بینی نمایید. همچنین این ابزار جهت و میزان قدرت روندها را نیز به شما نشان خواهد داد. به یاد داشته باشید که سطوح مقاومت و حمایت سطوح مهمی هستند که فرصت‌های معاملاتی را برای شما مشخص می‌سازند. در واقع تحلیلگران با یک نگاه به اندیکاتور ایچیموکو روند را شناسایی کرده و به دنبال سیگنال‌های بالقوه در آن روند می‌گردند. این ابزار از 5 جزء تشکیل شده است:

 

  • نوعی میانگین 9 دروه‌ای یا تنکن سن.
  • نوعی میانگین 26 دوره‌ای یا کیجون سن.
  • میانگینی از دو میانگین مطرح شده در بالا با عنوان سنکو اسپن A.
  • نوعی میانگین 52 دوره‌ای یا سنکو اسپن A.
  • موقعیت احساسی بازار. این پارامتر متوسط قیمت پایانی معاملات قبلی را نشان داده و به آن چیکو اسپن می‌گویند.

 

از آنجایی که میانگین مورد استفاده در محاسبه اجزای ichimoku با میانگین ساده متفاوت است، در سطرهای بالا از عبارت نوعی میانگین استفاده شد. منظور از دوره نیز همان بازه زمانی (ساعت، روز و غیره) یا تایم فریم در معاملات است. مهمترین جزء این ابزار به شکل یک ابر در نمودار ترسیم می‌شود و منطقه بین دو منحنی را نشان می‌دهد. در ابتدا ممکن است که خوانش این اندیکاتور دشوار باشد، اما این موضوع پس از مدتی برایتان ساده‌تر خواهد شد.

 

استفاده از اندیکاتور ابر ایچیموکو

استفاده از اندیکاتور ابر ایچیموکو + تنظیمات

یادگیری پرایس اکشن با استفاده از اندیکاتور ichimoku به شما کمک می‌کند که از طریق سیگنال‌های خرید و فروش و همچنین الگوهای قیمت و خطوط روندی بازار، معاملات بهتری انجام دهید. ابر یا کومو اصلی‌ترین ویژگی طرح‌های ابزار مورد بحث تلقی می‌شود که آن را محدوده پیشروی A (سبز رنگ) و محدوده پیشروی B (قرمز رنگ) تشکیل می‌دهند. محدوده A میانگین خط تبدیل و خط پایه است. از آنجایی که خط تبدیل و خط پایه به ترتیب با 9 و 26 بازه زمانی محاسبه می‌گردند، محدوده A سریع‌تر از محدوده قرمز حرکت می‌کند. قانون مشابهی نیز درباره میانگین‌های متحرک وجود دارد. برای تشخیص روند کلی با استفاده از ابر دو روش ارائه شده است:

 

هنگامی که قیمت‌ها در بالای ابر قرار می‌گیرند، روند صعودی و در غیر این صورت نزولی است. همچنین اگر قیمت‌ها داخل ابر باشند، روند خنثی می‌شود.

 

هنگامی که خط ابری سبز رنگ تقویت شده و در بالای محدوده پیشروی B قرار می‌گیرد، روند صعودی تقویت می‌شود. این وضعیت یک ابر سبز رنگ تولید می‌کند. اما اگر محدوده پیشروی A در زیر خط قرمز بیفتد، روند نزولی تقویت خواهد شد. این موقعیت یک ابر قرمز رنگ به وجود می‌آورد. به علت اینکه ابر 26 روز به جلو منتقل شده، یک حمایت یا مقاومت در آینده تشکیل می‌شود.

 

نمودار زیر سهام شرکت عمران و توسعه شاهد با نماد ثعمرا را با تمرکز بر روند نزولی و ابر نشان می‌دهد. به محض اینکه قیمت ابر را شکست و زیر آن قرار گرفت، روند تغییر کرد. محدوده پیشروی A در ماه‌های بهمن و اسفند در زیر محدوده پیشروی B قرار گرفته‌اند و محدوده از سبز به قرمز تغییر کرده است. در این نمودار مشاهده می‌کنید که چگونه محدوده تعیین شده به عنوان مقاومت عمل نموده و مانع از افزایش قیمت می‌شود.

 

بهترین تنظیمات اندیکاتور ایچیموکو

بهترین تنظیمات اندیکاتور ایچیموکو

گویچی هوسادا روی اندیکاتور ابر ایچیموکو آزمایشات گوناگون انجام داد. او در نهایت دریافت که شاخص ichimoku برای به دست آوردن نتایج قابل قبول در بازه‌های زمانی 9، 26 و 52 مناسب است. در حال حاضر از این تنظیمات در اکثر معاملات استفاده می‌شود. البته در بازار ارزهای دیجیتال از جمله فارکس، بسیاری از معامله‌گران تنظیمات این ابزار را بر اساس 7/24 تنظیم می‌کنند. زیرا این بازارهای مالی در 24 ساعت شبانه‌روز و در 7 روز هفته فعال هستند. در نتیجه، این بازارها شاخص ایچیموکو را از اعداد 9، 26 و 52 به 10، 30 و 60 تغییر داده‌اند. در کل اختلاف نظرهای جدی درباره تئوری زمان ایچیموکو وجود دارد.

 

برخی از تحلیل‌گران معتقد هستند که اتخاذ چنین استراتژی‌هایی درباره بعضی از بازارهای مالی مانند ارزهای دیجیتال و فارکس منطقی است و تنظیمات را باید تغییر داد. با این وجود بعضی دیگر عنوان می‌کنند که تنظیمات جدید تعادل سیستم را برهم زده و سیگنال‌های نامعتبر را به وجود می‌آورند. بنابراین بهترین روش برای تنظیم کردن اندیکاتور ichimoku این است که نو معامله، شرایط بازار، مقدار هر سهم و سایر عوامل را در نظر بگیرید. برای مطالعه مقالات مربوط به ایچیموکو آموزش به وب‌سایت آکادمی نکوموکو مراجعه کنید.