اجرای اولین حكم قصاص اسیدپاشی در ایران (عکس)

مجموعه : مجله خبری
اجرای اولین حكم قصاص اسیدپاشی در ایران (عکس)

مجید در مقابل این ادعای من خواست كه از همسرم طلاق بگیرم و اظهار كرد كه در صورت عدم جدایی از همسرم مرا خواهد كشت. من تهدیدهای او را جدی گرفتم و همان روز به پلیس اطلاع دادم اما پلیس گفت تا زمانی كه جرمی واقع نشده نمی‌توان وارد عمل شد و فرد را بازداشت كرد. با گذشت دو روز از این ماجرا عصر روز حادثه زمانی كه از محل كارم خارج شدم ناگهان فردی مثل سایه از پشت به من نزدیك شد و بعد روبه‌رویم ایستاد.
تهران امروز: مجید متهم به پاشیدن اسید روی صورت آمنه بهرامی نو، قربانی مشهور پرونده اسیدپاشی به احتمال قوی روز شنبه از ناحیه هر دو چشم با اسید مجازات خواهد شد.

اجرای اولین حكم قصاص اسیدپاشی در ایران (عکس)

یك منبع آگاه درباره اجرای این حكم گفت: این حكم در وهله اول توسط خود آمنه و در صورت امتناع وی توسط متخصصان انجام می‌شود و دقت كافی می‌شود تا ضایعاتی بیشتر از آنچه به قربانی وارد شده نصیب متهم حادثه نشود.

پیش‌بینی می‌شود این اقدام كه به علت برخورد شدید با پدیده شوم اسیدپاشی و رواج آن در سال‌های اخیر صورت می‌گیرد موج شدیدی از مخالفت‌ها و موافقت‌ها را در پی داشته باشد.

نظر مخالفان و موافقان

موافقان این حكم كه به قصاص چشم در برابر چشم معروف شده است معتقدند: باید با مجازات در خور جرم موافق باشم. شاید اگر ما هم مجازات‌های سنگین تری برای مجرمان داشتیم، میزان جنایت پایین می‌آمد و تا این حد با رواج این خشونت غیر قابل جبران مواجه نبودیم.

اصلی‌ترین موافق این حكم احتمالا خود خانم بهرامی است. وی در پاسخ به اینكه آیا فكر می‌كند خودش كمتر از مجید سنگدل است، گفت: متهم را بیهوش می‌كنند و بنابراین درد نمی‌كشد. صورتش هم از فرم نمی‌افتد چراكه تنها چند قطره اسید در چشمانش ریخته خواهد شد.

یكی از خانم‌های موافق این طرح به تهران امروز می‌گوید: « فكر می‌كنم او باید به روی آن مرد اسید بپاشد. این زن كه ظاهرا پیش از اسید پاشی زیبا بوده، حالا تمام صورتش به هم ریخته است. آن مرد بیمار علاوه بر كور شدن، باید به زندان هم انداخته شود.»

خانمی دیگر می‌گوید: هر كس كه با دیگری چنین كاری كند، باید با مجازاتی مشابه روبه‌رو شود. البته این مجازات سبب درمان قربانی نمی‌شود اما باعث می‌گردد دیگران دست به چنین كاری نزنند.

مخالفان هم اعتقاد دارند اجرای این حكم مانعی در وقوع مجدد جرم اسید پاشی نخواهد داشت همچنان كه درباره بسیاری از جرایم این اتفاق نیفتاده است.

آمنه چگونه قربانی شد؟

ساعت ‌‌٣٠: ‌١٦ یكی از روزهای اواسط آبان‌ماه سال ‌‌٨٣ اهالی خیابانی دربزرگراه رسالت متوجه داد و فریادهای دختری جوان شدند كه با دنبال كردن موضوع دریافتند دختر جوان به نام «آمنه» از سوی فردی مورد اسیدپاشی قرار گرفته است.

با انتقال آمنه به بیمارستان، تلاش پزشكان برای درمان وی آغاز شد، اما زمانی كه بعد از انتقال به بیمارستان‌های رسالت و مطهری به بیمارستان لبافی‌نژاد منتقل شد، پزشكان اعلام كردند كه دیگر دیر شده و چشم چپ آمنه كاملا از بین رفته است.

آمنه در شكایت خود به دادسرای جنایی تهران گفت: چند ماه قبل وقتی در دانشكده‌ برق مشغول تحصیل بودم متوجه شدم كه یكی از دانشجویان به اسم مجید به من علاقه‌مند شده است. چند بار مادرش با منزل ما تماس گرفت اما مادر من به دلیل تفاوت‌های زیاد سنی، فرهنگی و خانوادگی ما پاسخ منفی داد كه البته جواب خودم نیز منفی بود تا اینكه یكی از دوستانم پیشنهاد داد برای تمام كردن موضوع، یك بار رودررو پاسخ قطعی خود را به او بدهم. به همین دلیل یك روز كه بعد از ایجاد مزاحمت‌های فراوان و تماس‌های گاه و بی‌گاه به محل كارم آمد، به او گفتم كه با فردی عقد كرده‌ام و دیگر سراغ من را نگیرد.

مجید در مقابل این ادعای من خواست كه از همسرم طلاق بگیرم و اظهار كرد كه در صورت عدم جدایی از همسرم مرا خواهد كشت. من تهدیدهای او را جدی گرفتم و همان روز به پلیس اطلاع دادم اما پلیس گفت تا زمانی كه جرمی واقع نشده نمی‌توان وارد عمل شد و فرد را بازداشت كرد. با گذشت دو روز از این ماجرا عصر روز حادثه زمانی كه از محل كارم خارج شدم ناگهان فردی مثل سایه از پشت به من نزدیك شد و بعد روبه‌رویم ایستاد.

سپس ظرفی سرخ‌رنگ را جلو آورد و مایع به شدت سوزاننده‌ داخل آن را روی صورتم پاشید. اول تصور كردم كه آب‌ جوش است اما وقتی مرا به چند بیمارستان بردند، فهمیدم اسید بوده و همان ابتدا چشم چپم از بین رفت.

پزشكان اقدام به تخلیه‌ چشم چپم كردند و گفتند كه چشم راستم نیز در شرف نابینایی است. به همین دلیل پیشنهاد كردند كه برای درمان به بارسلون بروم و آن زمان با هشت هزار یورو كه بخشی از آن به صورت كمك از سوی دولت وقت به خانواده‌ام پرداخت شد، برای درمان به اسپانیا سفر كردم. در آنجا ‌‌١٧ بار مورد جراحی پلاستیك قرار گرفتم و چشم راستم نیز مورد درمان قرار گرفت اما پزشكان اعلام كردند كه اثرات مخرب اسید تا پنج سال باقی می‌ماند و به همین دلیل یك شب وقتی در خانه بودم ناگهان متوجه شدم داخل حفره‌ چشم راستم چیزی وجود ندارد و به این ترتیب چشم دیگر خود را هم از دست دادم.

با صدور قرار مجرمیت برای متهم، پرونده وی جهت محاكمه به دادگاه كیفری استان تهران ارجاع شد و قضات شعبه ‌‌٧١ دادگاه كیفری به ریاست، روز ‌‌٦ آذرماه سال ‌٨٧ پس از اخذ اظهارات متهم و شاكی، حكم قصاص دو چشم به شیوه‌ مورد درخواست شاكی یعنی ریختن اسید در چشم متهم و پرداخت دیه‌ جراحات وارده پس از پرداخت تفاضل دیه از سوی شاكی را صادر كردند.

این پرونده پس از تایید رای صادره از سوی دادگاه توسط دیوان عالی كشور، روز ‌٢١ اسفندماه ‌٨٧ به واحد اجرای احكام دادسرای امور جنایی تهران ارجاع شد.

پس از بازگشت مجدد دختر جوان و ناكامی پزشكان در درمان وی، بار دیگر «آمنه» و خانواده‌اش بر اجرای حكم قصاص تاكید كردند و به این ترتیب پرونده از سوی قاضی عصمت‌الله جابری دادیار اجرای احكام دادسرای جنایی در آستانه ارسال نزد رئیس قوه قضائیه جهت استیذان و نهایتا اجرای حكم قرار گرفت.

 

 این تابلو 30 میلیون دلار ارزش دارد + عکس
داماد جدید حداد عادل کیست؟
پیاده روی با کفش‏ زنانه برای محکومیت تجاوز (+عکس)
پرداخت یارانه‎های نقدی ماهیانه شد
عناوین روزنامه های دوشنبه 22 فروردین 1390
ماجری عجبب زنی که شوهرش را مجبور به رابطه نامشروع و اعتیاد کرد
دختری که با گاو از موانع می پرد + عکس
لیلا، زنی فاسد که یک شبه ۱/۵ تن طلا را دزدید +عکس
اتومبیلی با موتور قاطر + عکس
ارسال تصاویر خصوصی دختر جوان برای 520 نفر توسط این فرد
طوطی سخنگو خیانت شوهر به زنش را فاش کرد !
مدیر موفق = شرکت موفق ؟! + عکس
خانمی که رکورد جراحی زیبایی را شکست +عکس
دختر برلوسکونی دچار حاشیه های غیر اخلاقی شد
تیراندازی در زیر دریایی اتمی انگلیسها
ادعای جدید ضد انقلاب‌ ها درباره برنامه هسته‌ای ایران