اختراع تخت خواب هوشمند ضد زلزله توسط یک ایرانی (+عکس)

مجموعه : دانش و فناوری
اختراع تخت خواب هوشمند ضد زلزله توسط یک ایرانی (+عکس)
 
مخترع گنابادی تختخواب هوشمند ضد زلزله را برای اولین بار در جهان اختراع کرد و به تولید انبوه رساند.

این تختخواب هوشمند ضد زلزله حدود 9تن آوار را روی خود نگه می‌دارد.

«علیرضا طحان» مخترع و سازنده این تختخواب گفت: این تختخواب نسبت به زلزله‌هایی از شدت 3/5ریشتر به بالا حساس است و در سه ثانیه عمل می‌کند.

وی گفت: این تختخواب که دارای گواهی ثبت اختراع است، به سامانه هشدار دهنده زلزله‌ای مجهز است که هنگام وقوع زلزله به شکل خودکار دریچه‌های محافظ آن برای فردی که برروی آن خوابیده سر پناه ایجاد می‌کند.

این تختخواب که دارای جعبه کمکهای اولیه، کپسول اکسیژن و محفظه نگهداری مواد غذایی فاسد نشدنی است، به برق شهری نیاز ندارد و با برق 12ولت کار می‌کند.

انواع تختخوابهای تک نفره، دونفره و تختخواب کودک که زیر نظر وی به عنوان سازنده انحصاری این تختخوابها تولید شده، در نمایشگاهی که در حاشیه اولین همایش مقابله با سوانح طبیعی در دانشکده فنی دانشگاه تهران برپا شد، در معرض دید متخصصان و شرکت‌کنندگان قرار گرفت.

وزن انواع این تختخوابها 50 تا 120 کیلوگرم است.

مهندس طحان از دست اندرکاران و مقامهای اجرایی بویژه نهادها و سازمانهای حوادث غیر مترقبه برای حمایت از تولید انبوه این تختخواب درخواست کمک و همکاری کرد.

وی افزود:این طرح در اولین نمایشگاه نوآوری و شکوفایی صنعت و معدن مقام دوم را کسب کرده است .

طحان افزود :بسیار تلاش نمودم تا این طرح در زادگاهم به تولید انبوه برسد، اما از سوی برخی افراد کارشکنی هایی انجام شد که در نهایت در شهرستان اشتهارد به تولید انبوه رسید .

وی در توضیح دیگر مشخصات فنی این طرح گفت: تست آوار در محیط واقعی در همایش تخصصی مدیریت بحران زلزله با حضور متخصصان و کارشناسان زلزله شناسی و سازه‌های ساختمانی و مسؤولان ستاد حوادث غیر مترقبه استانها و تست در محیط نرم افزاری توسط شرکت مهندسی سازه میلاد با موفقیت انجام شد.

وی اظهار داشت: این تختخواب مجهز به حسگر حساس به زمین لرزه 5/3 ریشتر به بالاست که به محض احساس خفیفترین لرزه با بستن بالهای محافظ ، شخص یا اشخاص خوابیده در تختخواب را مورد محافظت قرار می‌دهد.

علیرضا طحان کاخکی خاطر نشان کرد: ولتاژ مورد نیاز تختخواب 12 ولت بوده که توسط باتری تامین می‌شود و در هنگام قطع برق هیچ خللی در کارکرد تختخواب ایجاد نمی‌شود و تا چند روز بدون مشکل به کار خود ادامه می‌دهد و وقتی برد هوشمند تختخواب پس از گذشت چند روز از قطع برق احساس کند ولتاژ باتری کاهش یافته، به طور خودکار بالها را بسته و تا زمان وصل برق و شارژ دوباره باتری بالها را باز نمی‌کند.

وی ادامه داد: همچنین این تختخواب دارای ریموت کنترل برای استفاده دستی کاربر از آن و قرار دادن بالها در موقعیت دلخواه است و اگر به هر دلیلی کابل‌های ارتباطی برد و حسگر قطع شود، بالها بسته خواهند شد و تا زمان رفع عیب باز نمی شوند و چنانچه کابل میان برد و پایه موتور قطع شود، با زدن آلارم کاربر را مطلع می‌کند .

او یادآور شد: چنانچه زمین لرزه تخریبی نداشته باشد، بالها پس از 5 دقیقه باز خواهند شد و در حالت عادی قرار می‌گیرند و اگر در حین باز شدن بالها دوباره زمین لرزه رخ دهد، سریعاً بسته می‌شود .

طحان کاخکی اضافه کرد: این تختخواب ساخته شده در سه مدل دو نفره، یک نفره و کودک در طرحها و رنگهای مختلف تحت پوشش بیمه ایران در برابر خسارتهای جانی و مالی است.

منبع: قدس