ارتباط مدفوع خونی با شقاق چیست؟

مجموعه : رپورتاژ آگهی
ارتباط مدفوع خونی با شقاق چیست؟

خونریزی شقاق مقعدی می تواند باعث بروز درد و احساس ناخوشایند در افرادی که به این بیماری مبتلا هستند شود. خونریزی از علائم اصلی تشخیص این بیماری است و می تواند علل متفاوتی داشته باشد.

 

خونریزی کردن شقاق مقعدی می‌تواند موجب بروز احساس درد و ناخوشایندی در فرد مبتلا به فیشر شود. بروز خونریزی از شقاق معمولاً امری عادی بوده و در اغلب بیماران دیده می‌شود، چرا که نشانه‌ای از بیماری فیشر مقعدی است. شدت و مدت زمانی که خونریزی را تجربه می‌کنید می‌تواند کم و زیاد شود و احساس راحتی شما در زندگی روزمره‌تان را تحت تاثیر قرار بدهد. در کل خونریزی مقعد خطری برای سلامت بیماران نداشته و تنها در صورتی که رنگ و شدت خونریزی آن شدید شود، کمی نگران کننده خواهد بود.

 

در ادامه قصد داریم تا شما را با اینکه علت خونریزی شقاق مقعدی چیست و خونریزی شقاق چگونه است بیشتر آشنا کنیم.

 

علت خونریزی شقاق مقعدی

علت اصلی خونریزی شقاق مقعدی افزایش فشار بر روی دهانه مقعد و یا ضربه دیدن این عضو است. با این حال دلایل دیگری نیز وجود دارند که سبب بروز خونریزی از زخم فیشر خواهند شد. عللی که موجب خون آمدن از مقعد می‌شوند عبارتند از:

 

ضعف عروق خونی در اطراف دهانه مقعد:

برخی از عروقی که در ناحیه مقعدی وجود دارند، ممکن است به دلیل باریک و کوچک بودنشان، در اثر یک ضربه یا فشار کم و ناگهانی به آسانی آسیب ببینند و پاره شوند. به دنبال پارگی رگ‌های مقعد، احتمال خونریزی از زخم شقاق بالا می‌رود.

 

تحلیل رفتن پوست اطراف مقعد:

تحلیل رفتن پوست و همچنین کاهش قدرت کشسانی پوست اطراف مقعد به مرور زمان در اثر افزایش سن و دیگر عواملی همچون ضربه خوردن و یا حتی کشیده شدن این ناحیه در اثر فشار، منجر به پارگی پوست دهانه اطراف مقعد شده و خونریزی شقاق را به همراه خواهد داشت.

 

روابط جنسی مقعدی:

یکی دیگر از علل بروز شقاق مقعدی که درد وحشتناکی به دنبال دارد، رابطه جنسی از مقعد می‌باشد. همچنین به دلیل عدم کشسانی بودن بافت اسفنکتر در مقعد با ورود جسم خارجی به این ناحیه، احتمال اینکه زخم شقاق اطراف مقعد دچار خونریزی شود بالا می‌رود.

 

عوامل گوارشی:

اگر یبوست و یا اسهال شدید و مزمن داشته باشید احتمال اینکه با هر بار دفع شما شقاق تشدید شود و دچار خونریزی شود، افزایش می‌یابد.

همچنین شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر با دیگر علائم و دلایل بروز شقاق مقعدی به لینک زیر مراجعه کنید:

 

چطور خونریزی شقاق را تشخیص دهیم؟

خونریزی کردن از مقعد تنها نشانه شقاق نبوده و می‌تواند علامتی از بیماری‌های خطرناک گوارشی مانند سرطان روده و یا بیماری‌های التهابی مانند کروم روده باشد. به همین دلیل اگر خونریزی شما با علائم زیر همراه باشد، تا پیش از مراجعه به پزشک متخصص گوارش می‌توانید به شقاق مقعدی مشکوک باشید:

 

خونریزی شقاق از عروق روی سطح پوست اطراف مقعد اتفاق می‌افتد.

ناحیه خونریزی با دردی تیر کشنده و سوزشی شدید همراه است.

اطراف منطقه خونریزی تورم و التهاب وجود دارد.

بهترین زمان درمان و جلوگیری از خونریزی شقاق مقعدی در لحظه شروع این بیماری است. اگر درمان در ابتدای این بیماری آغاز شود از علائم آن از جمله خونریزی بیش از حد و مزمن شدن شقاق جلوگیری می کند.

 

درمان خونریزی شقاق مقعدی

ارتباط مدفوع خونی با شقاق چیست؟

اگر خونریزی شقاق شما بعد از هر بار اجابت مزاج تشدید شده و به دنبال راهی برای کاهش و یا حتی از بین بردن این خونریزی هستید، به شما پیشنهاد می‌کنیم تا از درمان خونریزی شقاق در طب سنتی و یا درمان خونریزی فیشر در خانه استفاده کنید.

 

درمان خونریزی شقاق مقعدی در خانه

تکنیک خود مراقبتی از خونریزی شقاق در خانه و همچنین درمان شقاق مقعد در طب سنتی به شما کمک می‌کند تا شدت خونریزی را کاهش دهید و تا زمان بهبودی شقاق، این نشانه از بیماری را بهبود ببخشید. روش‌هایی که برای کاهش شدت خونریزی توصیه می‌شوند عبارتند از:

 

فشار دادن محل خونریزی با یک گاز استریل

استفاده از کمپرس سرد بر روی محل خونریزی

افزایش مصرف ملین‌ها، آلو و یا انجیر خیس خورده

افزایش مصرف فیبر، میوه و سبزیجات برای جلوگیری از یبوست و تشدید خونریزی

 

درمان خونریزی شقاق مقعدی با دارو

خونریزی شقاق مقعدی با دارو هم امکان پذیر بوده و شما می‌توانید به کمک راه‌های زیر، خونریزی از فیشر را به راحتی درمان کنید:

مصرف پمادهایی مانند پماد آنتی فیشر و پماد لیدوکائین

مصرف داروهایی مانند داروی کاهنده شدت خونریزی و التهاب مقعد

شما می‌توانید به کمک مواردی که ذکر شد، به آسانی از خونریزی شقاق خودتان در خانه مراقبت کنید.

 

آیا خونریزی شقاق خطرناک است؟

بله! خونریزی مداوم و شدید از ناحیه زخم مقعد شما خطرناک بوده و به مرور زمان می‌تواند شما را با مشکلاتی جدی نظیر موارد زیر مواجه کند:

سر درد

حالت تهوع

احساس سرگیجه

احساس ضعف و بی حالی

کم خونی و فقر آهن در بدن

بنابراین اگر از خونریزی شقاق مقعد رنج می‌برید و به دنبال راهی برای درمان این مشکل هستید، به شما توصیه می‌کنیم تا از پزشکان متخصص جراحی عمومی در بهترین کلینیک‌های لیزر درمانی در غرب تهران نوبت معاینه و درمان بگیرید.

 

درمان خونریزی شقاق خودتان را به کلینیک لیزر شفا بسپارید.

کلینیک لیزرشفا مجموعه‌ای تخصص و مجرب در زمینه درمان و لیزر انواع بیماری‌های مقعدی است که با بیش از 17 سال سابقه و تجربه بیش از 20 هزار عمل موفق، توانسته است تا به بهترین کلینیک درمان بیماری‌های مقعدی توسط دستگاه‌های لیزر پرتوان تبدیل شود.

این مجموعه از پزشکان متخصص و حرفه‌ای آقا و خانمی تشکیل شده است و امکان انتخاب پزشک متخصص را با توجه به راحتی و سلیقه شما فراهم کرده است.

برای آشنایی بیشتر با مجموعه کلینیک لیزر شفا به وبسایت زیر مراجعه کنید:

 

https://www.drtajbakhsh.ir/