ارزان ترین مسیر ریلی و محبوب‌ترین مقصد ریلی کشور کدامند؟

مجموعه : نکات سفر
ارزان ترین مسیر ریلی و محبوب‌ترین مقصد ریلی کشور کدامند؟

سفرهای ریلی همواره با چند ویژگی مشخص شناخته می‌شوند و آن هم امنیت بالا، راحتی بیشتر و مقرون‌به‌صرفه بودن است. این ویژگی‌ها موجب شده تا سفر با قطار طرفداران پروپاقرصی داشته باشد. به نظر شما ارزان‌ترین مسیر ریلی و یا محبوب‌ترین مقصد ریلی کشورمان کدام هستند؟ دانستن این اطلاعات می‌تواند به شما کمک کند در سفرهای بعدی خود برای خرید بلیط قطار به این مسیرها برنامه‌ریزی بهتری داشته باشید. ازاین‌رو مطلب حاضر را به معرفی این مسیرهای ریلی و قطارهای فعال در آن‌ها اختصاص داده‌ایم.

 

ارزان ترین مسیر ریلی کشور

همه ما می‌دانیم که قیمت بلیط هر وسیله‌ی نقلیه بیشتر از هر چیز دیگری به طول مسیر میان مبدأ و مقصد سفر بستگی دارد؛ بنابراین وقتی صحبت از ارزان‌ترین مسیر ریلی کشور می‌کنیم مسلماً باید به سراغ کوتاه‌ترین مسیر ریلی کشور برویم.

 

مسیر ریلی تهران قم با مسافت تقریبی ۱۴۲ کیلومتر کوتاه‌ترین و البته ارزان‌ترین مسیر ریلی کشور است. به‌طوری‌که مسافرانی که با بلیط قطار قم تهران و یا مسیر بالعکس آن سفر می‌کنند در مدت‌زمان تقریبی دو ساعت به مقصد می‌رسند. مسلماً قیمت بلیط قطار تهران قم و مسیر برگشت آن نیز با توجه به این فاصله کم ارزان‌ترین از مسیرهای ریلی طولانی‌تر است. در ادامه به قطارهای این مسیر ریلی پرتردد خواهیم پرداخت.

 

ارزان‌ترین قطارهای قم تهران

همان‌طور که گفته شد خط ریلی تهران قم ارزان‌ترین مسیر ریلی کشور است؛ بااین‌وجود گزینه‌های مختلفی برای خرید بلیط قطار قم تهران و مسیر بالعکس آن وجود دارد که هرکدام باقیمت‌های مختلفی عرضه می‌شوند. برای سفر در این مسیر ریلی می‌توان از میان قطارهای مختلف شامل قطار ارم ریل باس، قطار ۶ تخته مهتاب، قطار اتوبوسی صبا و قطار البرز رجا دست به انتخاب زد. از میان همه این قطارها قطار ۴ ستاره اتوبوسی صبا و قطار ۳ ستاره ۴ تخته البرز از همه پرفروش‌تر هستند.

 

قیمت بلیط قطار قم تهران اتوبوسی صبا آن‌قدر ارزان است که حتی از هزینه اتوبوس‌ها و تاکسی‌های بین‌شهری این مسیر نیز ارزان‌تر است. ازاین‌رو اغلب مواقع ظرفیت آن به‌سرعت تکمیل می‌شود. بااین‌حال قیمت بلیط قطار کوپه‌ای البرز نیز بسیار ارزان است و با توجه به آن‌که امکانات بیشتری در اختیار مسافران قرار می‌دهد بسیار پرطرفدار و پرفروش است.

 

محبوب‌ترین مقصد ریلی کشور

محبوب‌ترین مقصد ریلی کشور

بی‌شک هرکدام از مسیرهای ریلی طرفداران خاص خود را دارند؛ اما استان خراسان با مرکزیت کلان‌شهر مشهد ‌محبوب‌ترین مقصد ریلی کشور محسوب می‌شود و میزان بالای تقاضا برای خرید بلیط قطار مشهد نیز نشانگر این موضوع است. به دنبال استقبال گسترده‌ای که از خرید بلیط قطار برای مسیرهای منتهی به مشهد انجام می‌گیرد، شرکت‌های ریلی گوناگون نیز قطارهایشان را در این مسیرهای ریلی خراسان بکار گرفته‌اند و همین موضوع سبب شده است تا مسافران این مقصد گردشگری مذهبی پرطرفدار گزینه‌های متنوعی در اختیار داشته باشند. در ادامه به معرفی شهرهایی که امکان سفر ریلی از آن‌ها به شهر مشهد وجود دارد خواهیم پرداخت و انواع قطارهایی که در این مسیر ریلی فعالیت می‌کنند را به شما معرفی خواهیم کرد.

 

مسیرهای ریلی منتهی به مشهد

شاید نتوان این ادعا را کرد که امکان سفر از همه نقاط کشور به مشهد وجود دارد اما دست‌کم می‌توان گفت امکان سفر ریلی از بیشتر شهرهای بزرگ و مهم کشور به شهر مشهد وجود دارد. تهران، اصفهان، تبریز، یزد، خرمشهر، اهواز، بندرعباس، کرمان، زاهدان و قم برخی از شهرهایی هستند که امکان خرید بلیط قطار مشهد برای آن‌ها فراهم است؛ از بین این‌ها بلیط قطار تهران مشهد محبوبیت بیشتری نسبت به سایرین دارد.

جالب است بدانید که بسیاری از شهرهایی که پیشتر امکان سفر ریلی به مشهد از آن‌ها وجود نداشت در سال‌های اخیر به این فهرست اضافه شده‌اند و یکی از آن‌ها نیز مسیر ریلی شیراز مشهد است که مسافران آن از سال ۱۳۹۰ به بعد امکان خرید بلیط قطار شیراز مشهد را پیدا کرده‌اند؛ بنابراین به‌احتمال‌قوی در سال‌های بعد نیز شاهد آن هستیم که مسیرهای ریلی مشهد گسترده‌تر شود و مسافران بیشتری امکان سفر در این مسیر ریلی محبوب را پیدا کنند.

 

قطارهایی که در مسیر ریلی مشهد فعالیت دارند

بعدازآنکه با مسیرهای ریلی مشهد آشنا شدیم نوبت به معرفی قطارهایی می‌رسد که در این مسیر فعالیت دارند. خوشبختانه محبوبیت این مسیر ریلی موجب شده است تا شرکت‌های ریلی گوناگون برای جلب رضایت مسافرانشان گزینه‌های متعددی عرضه کنند و ازاین‌رو درعین‌حال که امکان سفر به مشهد با قطارهای لوکس و البته گران‌قیمت برای مسافران مشکل‌پسند وجود دارد، امکان رزرو بلیط قطار مشهد با قیمت ارزان و مقرون‌به‌صرفه نیز وجود دارد. در این بخش از مطلب به معرفی این دو دسته از قطارهای مشهد می‌پردازیم.

 

قطارهای پرطرفدار در مسیر مشهد

قطارهای مشهد نیز مانند مسیرهای ریلی اصلی و هم کشور شامل قطارهای لوکس و قطارهای اقتصادی یا معمولی می‌شوند. قطارهای لوکس مشهد معمولاً طرفداران زیادی دارند زیرا در برخی مسیرهای ریلی مشهد مسافران ساعت‌های طولانی در مسیر هستند و مسلماً برای چنین مسیرهایی سفر با یک قطار لوکس با توجه به امکانات ویژه‌ای که دارد بسیار راحت‌تر و کم دغدغه‌تر است. به‌طور مثال مسافرانی که با بلیط قطار شیراز مشهد سفر می‌کنند حدود ۱۸ ساعت در مسیر هستند و رزرو قطارهای لوکس برای این دسته از مسافران اهمیت زیادی دارد.

 

قطار ۵ ستاره زندگی رجا، قطار ۵ ستاره فدک و قطار نورالرضا بهترین قطارها به مقصد مشهد هستند. همگی این قطارها جزو قطارهای کوپه‌ای چهار تخته هستند و ازاین‌رو مسافران در طول مسیر در فضای دل‌باز کوپه‌ها احساس راحتی بیشتری دارند. علاوه بر آن امکانات رفاهی و تفریحی در این قطارها در بالاترین سطح ممکن قرار دارد و ازاین‌رو سفر با آن‌ها تجربه سفری ایده‌آل با قطار به مشهد را به همراه دارد.

 

خرید ارزان‌ترین بلیط قطار مشهد

خرید ارزان‌ترین بلیط قطار مشهد

اگر بخواهید بلیط قطار مشهد را با قیمت ارزان بخرید لازم است به سراغ قطارهای اقتصادی‌تر بروید. از این منظر می‌توان قطارها را در دو دسته اتوبوسی یا سالنی و قطارهای کوپه‌ای دسته‌بندی کرد. قطارهای کوپه‌ای فضای شخصی‌تری در اختیار مسافران قرار می‌دهند و امکانات رفاهی تفریحی آن‌ها سفر ریلی را به سفری دل‌چسب و دل‌نشین تبدیل می‌کند. برخی از این امکانات شامل رستوران، فروشگاه اغذیه، سیستم تهویه مطبوع، سیستم صوتی تصویری در هر کوپه، مجلات و روزنامه‌های روز و بسته‌های پذیرایی برای مسافران است. از میان قطارهای کوپه‌ای معمولاً قطارهای ۶ تخته قیمت ارزان‌تری دارند.

 

در مقابل قطارهای اتوبوسی امکانات محدودتری دارند و چیدمان صندلی‌های آن‌ها نیز بیشتر شبیه به اتوبوس‌ها است. بااین‌وجود مزیت اصلی این قطارها مقرون‌به‌صرفه بودن آن‌ها است بنابراین برای رزرو ارزان‌ترین بلیط قطار مشهد بهتر است به سراغ قطارهای اتوبوسی نظیر قطار اتوبوسی ماهان در این مسیر بروید.

 

کلام آخر

اگر شما هم می‌خواهید سفری ارزان قیمت با قطار داشته باشید یا دوست دارید راهی پرترددترین مسیر ریلی ایران شوید، امیدواریم با خواندن این مقاله مقصد مورد نظرتان را پیدا کرده باشید و بتوانید سفری ایده‌آل و به‌یادماندنی را تجربه کنید.