اعتیاد به اینترنت زمینه ساز بروز افسردگی در نوجوانان است

مجموعه : پزشکی و سلامت
اعتیاد به اینترنت زمینه ساز بروز افسردگی در نوجوانان است
محققان با تاکید بر اینکه احتمال ابتلا به افسردگی در میان نوجوانان معتاد به اینترنت بسیار زیاد است، از مدارس خواستند، نسبت به ظهور نشانه های اولیه این بیماری در نوجوانان هشیار باشند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از وبگاه تلگراف، محققان استرالیایی و چینی دریافته اند نوجوانانی که هنگام عدم استفاده و دسترسی به اینترنت، مضطرب و عصبی هستند، دو و نیم برابر دیگران در معرض ابتلا به افسردگی قرار دارند.
دانشمندان با بررسی هزار نوجوان با متوسط سنی 15 سال، از آنها در مورد استفاده از اینترنت سوال کردند.
آنها دریافتند تنها شش درصد از نوجوانان، کاربران بیمارگونه اینترنت هستند. این کاربران نوجوان به محققان گفتند زمانی که از اینترنت استفاده نمی کنند احساس افسردگی، بد اخلاقی و عصبی بودن می کنند، اما زمانی که دوباره آن لاین می شوند این احساس از بین می رود.
در آغاز در این مطالعه هیچ یک از شرکت کنندگان افسرده نبودند.
اما 9 ماه بعد، زمانی که نوجوانان دوباره از نظر نشانه های عصبی بودن و افسردگی مورد معاینه قرار گرفتند، محققان دریافتند کاربران بیمارگونه اینترنت دو و نیم برابر کسانی که استفاده معمولی از اینترنت دارند، احتمال دارد نشانه های افسردگی داشته باشند.
نتایج این تحقیقات در نشریه " آرشیو طب کودکان و نوجوانان" منتشر شده است.
این نتایج حاکی از آن است که جوانانی که در ابتدا مشکلات روانی ندارند، اما کاربران بیمارگونه اینترنت هستند می توانند به افسردگی مبتلا شوند.
محققان می گویند غربالگری افراد در معرض خطر در مدارس می تواند یک راهبرد پیشگیرانه زودهنگام و موثر باشد.