افطار به صرف حکمت

مجموعه : مجله خبری
گزیده‌هایی از بیان آیت الله جوادی آملی افطار به صرف حکمت-1/ رمضان ماه آزادی انسان است اندیشه  – در بیان نورانی وجود مبارک رسول گرامی (ص)، هست که فرمود: شما با استغفار در این ماه خودتان را آزاد کنید!

آزادی از بهترین نعمت هاست. آزادی از هوا و هوس، از ع فریت درون و بیرون بهترین فضیلت است. فرمود: این ماه که مهمان خدا هستید، آن را با استغفار کردن آزاد کنید… انّ انفسکم مرهونأ بذنوبکم ففکّوها بالستغفار…(وسائل الشیعه . ج10 . ص313) وقتی جانتان آزاد بود، مثل مرغ باغ ملکوت است که قدرت پرواز دارد و می تواند در کنار این آیات الهی ترقی کند.

حالا که آزاد شدید، همه ما آزاد شدیم، آنگاه رسالت ما، روحانیت ما، تبلیغ ما سامان می پذیرد. کسی که آزاد نباشد، کسی که مهمان خدا نباشد، کسی که از آن طعام نچشیده باشد؛ نه برای خودش سودمند است، نه برای جامعه. این نه بالغ است، نه مبلّغ! اگر ان شآء الله جزء ضیوف الرّحمن شد، خودش را آزاد کرد و بهره ای از فیض الهی برد، آنگاه به نصاب تبلیغ می رسد. تا کسی بالغ نباشد، مبلّغ نیست!

*
این ماه، ماه قرآن است و ما مهمان قرآنیم؛ البته نه اینکه زیاد قرآن بخوانیم، که باید بخوانیم؛ ثوابش هم نثار ارواح انبیاء و اولیاء و ملائکه مقربین و صدیقین و شهداء اهداء کنیم. این کارها را باید بکنیم، هر چه بیشتر قرآن بخوانیم، بهتر است. اما اینطور نباشد کسی بگوید: حالا که من قرآن مثلاً نمی دانم، چرا بخوانم! این یک کلام عادی نیست؛ کلام الهی است، کتاب الهی است، آثار خاص خودش را در هر مقطعی دارد. ولی انس با قرآن و درک با قرآن را هم به همراه خواهد داشت.

*
گناه از هر سمّی، از هر هروئینی بدتر است. هروئین تأثیرش چقدر است؟ ده سال، بیست سال با انسان درگیر است، بعد این بدن را از پا در می آورد. امّا گناه از این قبیل نیست… ثمّ لا یموت فیها و لا یحیی (1)! اینطور نیست که حالا اگر کسی خدای ناکرده آلوده شد، بتواند نجات پیدا کند! نظیر هروئین نیست، نظیر انفجارهای دیگر نیست که با مردن تمام بشود…
یک چیزی که از چشم دور است، از حسّ دور است، از عقل عادی دور است، از عرف دور است، به تعبیر لطیف مرحوم میرداماد می شود اینکه: این کلام وحیانی را آدم باید در جان خود جا بدهد! وقتی در جان خود جا داد، آنوقت باورش می شود که این گناه سمّ است و دست به گناه نمی زند چه در خلوت و چه در جلوت!

………………………………….

(1) سوره اعلی . 14