اقداماتی برای نجات زشت ترین موجود جهان (عکس)

اقداماتی برای نجات زشت ترین موجود جهان (عکس)
شرکت‌کنندگان در برنامه مستقیما پولی برای اهداف انجمن هدیه نمی‌دهند؛ بلکه در عوض، هدف افزایش آگاهی جامعه است به امید اینکه این کار نهایتا منجر به اهدای پول در جایی دیگر شود.
محمود حاج‌زمان، امروزه بیشترین بخش بودجه حفاظت از حیوانات در معرض انقراض دنیا، به کاریزماتیک‌ترین و تحسین شده‌ترین گونه‌ها تعلق می‌گیرد. البته گفتن این جمله بدان معنی نیست که حیوانات منحصر به فرد، زیبا و دوست‌داشتنی مانند پاندا ارزش نجات دادن را ندارند؛ اما باعث می‌شوند تا بسیاری از حیوانات کمتر خوش عکس، ولی به همان اندازه مهم خارج از گود قرار گیرند. واقعا چه کسی دوست دارد تامارین صورت کچل ساکن جنگل‌های برزیل را نجات دهد؛ جانوری که گویا از برخورد میمونی وحشی و بداخلاق با یک خفاش به وجود آمده است؟ و یا چه کسی واقعا به اژدهای کومودو اهمیت می‌دهد؛ مارمولک کشنده 3 متری که تجسم آن کابوس شبانه هر بچه‌ای در سراسر دنیا محسوب می‌شود؟
اقداماتی برای نجات زشت ترین موجود جهان (عکس)
دقیقا به همین دلیل است که «انجمن حفاظت از حیوانات زشت» شکل گرفته و قدم به میدان گذاشته است. این انجمن، کمپینی آگاهی‌رسان است که برای جلب توجه به حیواناتی همچون وزغ پوزه خوکی (عکس زیر) از کمدی و شوخی استفاده می‌کند؛ چرا که در غیر این صورت در جذب بودجه لازم برای حمایت و حفاظت از آنها به مشکل بر می‌خورد.

این انجمن که به اختصار UAPS نامیده می‌شود، برنامه‌های زنده‌ای برگزار می‌کند که در آنها مجموعه‌ای از کمدین‌ها و زیست‌شناسان لندنی به گفتگو درباره حیوان زشت مورد انتخاب خود می‌پردازند. در انتهای برنامه، از حضار برای تصمیم‌گیری در خصوص اینکه کدام حیوان زیر مجموعه کدام بخش UAPC قرار بگیرد رای‌گیری می‌شود. شرکت‌کنندگان در برنامه مستقیما پولی برای اهداف انجمن هدیه نمی‌دهند؛ بلکه در عوض، هدف افزایش آگاهی جامعه است به امید اینکه این کار نهایتا منجر به اهدای پول در جایی دیگر شود.

رهبری UAPC بر عهده سیمون وات است؛ زیست‌شناسی که به دلیل سخنرانی‌های خود برای عامه شهرت دارد و اخیرا با جلب توجهات در انگلستان، در فستیوال بین‌المللی علم ادینبورگ نیز حاضر شده است.