انتخاب نخستین داور رسمی زن ایرانی (+عکس)

مجموعه : اخبار ورزشی
انتخاب نخستین داور رسمی زن ایرانی (+عکس)

ˈمهری مهرپورˈ اولین داور زن ایرانی است که به صورت رسمی در مسابقات جودو قهرمانی نوجوانان و جوانان آسیا قضاوت خواهد کرد.

مهرپورˈ که قرار است در مسابقات جودو قهرمانی نوجوانان و جوانان آسیا در تایوان با حجاب کامل اسلامی در مسابقات حضور یافته و به قضاوت بپردازد، این موفقیت را جهش بزرگی برای داوران زن ایران می داند.


وی روز چهارشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت: در سال 88 به مسابقات قهرمانی نوجوانان و جوانان آسیا در لبنان اعزام شدم و توانستم درجه داوری ˈآˈ قاره ای را کسب کنم. البته قبل از من دو نفر نیز برای کسب این درجه به مسابقات نپال اعزام شده بودند. این درجه برابر با مدرک ˈبیˈ جهانی است.

مهرپور افزود: بعد از بازگشت به ایران، مسوولیت کمیته داوران بانوان فدراسیون جودو به من پیشنهاد شد و از آن زمان تا کنون سعی کرده ایم جایگاه داوران زن را ارتقاء بدهیم به طوریکه در مسابقات آسیایی در تایلند و لبنان نیز دو نفر دیگر را اعزام کردیم و آنها هم موفق شدند درجه داوری ˈآˈ آسیا را کسب کنند.

اولین داور رسمی زن ایران در مسابقات آسیایی جودو اظهار داشت: از اینکه اولین سهمیه داوری از ایران را گرفته ام بسیار افتخار می کنم. قبلا داوران برای کسب درجه به مسابقات می رفتند و برای آزمون داوری قضاوت هم می کردند اما این اولین بار است که یک داور زن به صورت رسمی برای قضاوت انتخاب شده است.

وی متولد سال 1360 است و ورزش جودو را از سال 78 آغاز کرده و در چندین دوره موفق به کسب عناوین قهرمانی شده است. آخرین مقام مهری مهرپور کسب عنوان دومی کشورهای اسلامی در رقابت های بین المللی جام ˈفجرˈ است.

مهرپور اظهار داشت: کلا تعداد داوران زن در مسابقات بین المللی نسبت به مردان بسیار کم است به طوریکه در رقابت های لبنان در مقابل حدود 30 یا 40 داور مرد، فقط 3 زن حضور داشتند.

به گفته او، امسال سال از بین رفتن محدودیت های داوران زن از نظر اطلاعات و دانش های به روز جهان است و امسال قرار است مدرس زن هم برای داوران داشته باشیم.

مهرپور گفت: ˈعلی محمد عزیزیˈ رییس کمیته داوران فدراسیون جودو با برگزاری کلاس های متعدد، داوران ایرانی را با آخرین قوانین آشنا می کند و آموزش های لازم را در اختیارمان قرار می دهد. در رقابت های لبنان که من حضور داشتم، از تمامی قوانین جدید داوری مطلع بودم در حالیکه بقیه مدام سوال می کردند و توضیح می خواستند. حضور ما در مسابقات آسیایی نشان می دهد که توانایی های داوران زن ایرانی بسیار بالاتر از دیگر کشورها است.

وی در مسابقات با حجاب کامل اسلامی حضور پیدا می کند و قرار است مسابقات مردان را هم قضاوت کند به همین دلیل معتقد است به دلیل داشتن حجاب، بیشتر از دیگران مورد توجه قرار می گیرد و از این نظر باید با ارایه عملکردی بی نقص، توانایی های یک زن مسلمان را به نمایش بگذارد.

مهرپور که کارمند تربیت بدنی آستان قدس رضوی است، تمامی موفقیت هایش را مدیون توسل به آقا امام رضا (ع) و البته حمایت ها و تشویق های مسوولان این سازمان می داند.

وی در پایان از مسوولان فدراسیون جودو به خاطر اعتماد و انتخاب او که موجب دلگرمی داوران زن ایران شده است، تشکر و قدردانی کرد.