اینترنت سریع را تجربه كنید!

اینترنت سریع را تجربه كنید!

چگونه اینترنت سریعتری داشته باشم؟

 

چرا با وجود مودم 56 كیلو بیتی در سرعت كار با اینترنت تغییری حاصل نشده و اطلاعات ، همچنان با سرعت 28800bps رد و بدل میشود . مشكل چیست؟

 

چرا هنگام اتصال به اینترنت پس از چند دقیقه ارتباط قطع می شود. آیا علت نصب بد مودم است یا سرور ایراد دارد ؟

 

پرسشهای فوق نمونه هایی از انبوه سوالات شما خوانندگان گرامی است كه از طریق نامه یا ایمیل به دست ما رسیده است و تصمیم گرفتیم در این پست ترفندهایی را در زمینه ی افزایش سرعت كار با اینترنت ارائه كنیم.

 

بیشتر كاربران ایرانی اینترنت از ارتباط تلفنی « Dial – up » بهره مند هستند ؛ یعنی برای اتصال به اینترنت از مودم استفاده می كنند و لذا سرعت ، نقش مهمی در صرفه جویی در وقت و هزینه ی انها دارد .

 

بخصوص برای كاربرانی كه از سرویس های‌ زمانی انترنت استفاده می كنند كه هر چه سرعت پایین تر باشد. زمان بیشتر در نتیجه هزینه ی بیشتری صرف خواهد شد.

اینترنت سریع را تجربه كنید!

چنانچه میخواهید میزان سرعت اینترنتی خود را بدانید ، كافی است ماوس خود را روی آیكن 2 رایانه كوچك به هنگام اتصال به اینترنت در سمت راست پایین صفحه ی نمایش وجود داردقرار دهید .

 

پس از مدت كوتاهی یك پیغام كوچك نمایان می شود كه در آن میتوانید سرعت اتصال بهاینترنت ، تعداد بایت فرستاده شده بایت دریافت شده را ببینید.

 

عوامل بسیاری در كیفیت یك ارتباط اینترنتی مؤثرند كه به اختصار ، انها را بررسی می كنیم :

 

مودم

مسلم است هر چه مودم سریعتری داشته باشید سرعت ارتباط شما بیشتر است . برای مثال وقتی از مودمهای جدیدتر مثلاً 56k » 56 كیلو بیت در ثانیه » استفاده می كنید .

 

سرعت بیشتری در رد و بدل كردن اطلاعات دارید در ضمن چون این مودمها از درایوها و فناوری به روزتری استفاده می كنند. در تمامی مراحل كار از سرعت بیشتری برخوردارند .

 

در پنجره ی control panel روی آیكن مودم 2 با ركلیك كنید . دكمه ی properties را بزنید حال چك كنید كه بالاترین سرعت را برای مودم خود انتخاب كرده باشید . البته توجه داشته باشید این سرعت ، صددر صد همان سرعت نقل و انتقال اطلاعات نخواهد بود .

 

سرعت مودم ISP شما pbs 28800 باشد . مسلماً سرعت ارتباط از 28800 تجاوز نخواهد كرد .

اینترنت سریع را تجربه كنید!

كابل

كابل های‌ نامرغوب ، كیفیت و قدرت سیگنال ها و در نتیجه سرعت را كاهش می دهد . هر چه طول كابلی كه به مودم شما را به پریز تلفن وصل می كند كوتاه تر باشد .

 

احتمال وجود نویز ومشكلات انتقال اطلاعات كمتر است . پس سعی كنید از كابلهای كوتاه و مرغوب استفاده كنید . سایر دستگاه ها – اطمینان حاصل كنید كه كابل مودم به طور مستقیم به پریز تلفن وصل باشد .

 

وجود دیگر تجهیزاتی چون تلفن ، ماشین پیغام گیر « Answering Machine » ، دستگاه دورنگار « Fax » و … با ایجاد نویز روی خط از كیفیت و سرعت ارتباط می كاهند .

 

سیم كشی داخل ساختمان

اگر با رعایت موارد فوق بهبودی در سرعت خط حاصل نشد . احتمال دارد اشكال از سیم كشی داخل ساختمان باشد . سیم اصلی تلفن را كه وارد ساختمان شده است بیابید و مودم را به آن وصل كنید اگر سرعت ارتباط شما افزایش یافت بدانید كه درست حدس زده اید

 

نوع خطوط مخابراتی

سعی كنید مركز تلفن خود و ISP شما از خطوط دیجیتالی بهره مند باشد . این خطوط كیفیت ارتباط بهتری دارند ؛ چون نیازی نیست اطلاعات مرتباً از دیجیتال به آنالوگ و برعكس شوند .

اینترنت سریع را تجربه كنید!

مسافت

هر چه فاصله شما با مركز تلفن خود و Isp تان كمتر باشد ، از كیفیت و سرعت ارتباط كمتر كاسته میشود. در واقع ، هر چه این مسافت ها بیشتر باشد .

 

سوئیچ ها و repeater های‌ مخابراتی بیشتری میان انها قرار می گیرد . هر كدام از این دستگاهها ، از كیفیت و سرعت سیگنال ها می كاهد ، این مشكل در مراكز تلفنی قدیمی كه از تجهیزات جدید و به روزبهره مند نیستند . مشهودتر است

 

اضافه بار

اگر فقط گاهی « در برخی ساعات شبانه روز » سرعت اینترنت شما پایین است . اشكال از isp شماست . احتمالاً تعداد كاربران اینمركز بیش از ظرفیت آن است و پهنای باند كافی برای سرویس دهی به این تعداد مشتری ندارد و این مشكل در ساعات پرترافیك نمایان میشود .

اینترنت سریع را تجربه كنید!

Leased Line

 چنانچه از اینترنت زیاد استفاده می كنید و یا برای یك شركت یا مؤسسه اینترنت میخواهید ، بهتر است روش دیگری بجز Dial UP را برگزینید . وجو یك ارتباط مستقیم ، مثلاً از نوع Leased Line سرعت و كیفیت بسیار مطلوبتری را برای شما به ارمغان می آورد . البته مسلم است كه هزینه ی بسیار بالاتری هم دارد .

 

در پایان به ذكر برخی نكات تكمیلی می پردازیم :

 

1- اگر سرعت اینترنت شما در مشاهده سایت خاصی پایین است موارد زیر را در نظر بگیرید : الف . در ساعات كم ترافیك ، بعد از نیمه ی شب به سراغ آن سایت بروید . اگر در آن ساعات ، امكان كار با رایانه را ندارید « مثلاً خواب هستید » ، میتوانید از نرم افزارهای Offline Browser نظیر HTTrack Website Copier یا Offline Explorer استفاده كنید .

 

و صفحات سایت را دریافت « download » كنید و هر زمان كه اراده كردید ، آن سایت را به صورت Offline ببینید . ب . شاید سایت مزبور نسخه ی Mirror داشته باشد Mirror در واقع یك كپی از سایت است كه روی كارگزار « server » دیگری كه در یك محل دیگر قرار دارد .

 

اگر آن گونه است به سراغ نسخه ی Mirror آن سایت بروید شاید مشكلات قبلی شما مرتفع شود . در صورتی كه یك سایت نسخه ی Mirror داشته باشد ، صفحه ای باز خواهد شد كه در آن صفحه نشانی سایت های‌ مزبور قرار دارد و یا به طور خودكار به آن سایت راهنمایی خواهید شد .

 

2- بررسی كنید ISP شما Pr o _x y server داشته باشد . وجود این كارگزار تأثیر بسزایی در سرعت شما دارد . چرا كه تعداد زیادی از سایت های‌ پر بیننده را به صورت محلی « Locally » در خود نگه داری می كند .

 

3- هر چه میزان گرافیك سایت بیشتر باشد ، سرعت بالا آمدن آن كندتر است . اگر نیازی به تصاویر سایتها ندارد . انها را به صورت فقط متن مشاهده كنید .

 

برای مثال در مرورگر IE كافی است از منوی Tools گزینهی یinternt Option را انتخاب كنید . انگاه در پوشه ی Advanced قسمت Multimedia علامت كنار Show Pictures را بردارید .

 

4- عده ای از نرم افزار ها ادعا می كنند كیفیت ارتباط شما را بهبود می بخشند چنانچه مایلید . می توانید از انها استفاده كنید . تعدادی از انها سرعت دریافت « DoWnload » فایل را افزایش میدهند و برخی دیگر سایت های‌ مشاهده شده را Cache می كنند ، تا در مراجعات بعدی سریعتر نمایش داده شوند .

 

نرم افزارهایی چون : Netsonic , Tweakmaster , Download Accelerator Plus , Go ! zilla , Flash Get و … وقی سرعت اینترنت بیشتر باشد ، گشت و گذار در وب لذت بخش تر و ارزانتر است .

 

«به نقل از شبکه کامپیوتر فارسی»

پایگاه فرهنگی هنری تکناز