این کتاب شما را عاشق خواندن خواهد کرد (عکس)

این کتاب شما را عاشق خواندن خواهد کرد (عکس)
 
چکیده داستان: در این داستان "پی بروک" به دلیل مشکل غده هیپوفیز دچار تغییر شکل ظاهری شده و از طریق یک آواتار زندگی را تجربه می کند.
در حالی که لغات کتاب می تواند حس شخصیت های داستان را به خواننده متن منتقل کند اما دانش پژوهان دانشگاه فناوری ماساچوست(MIT) معقتدند فقط جملات نمی تواند خواننده را به بطن داستان بکشاند.

این پژوهشگران در پروژه ای موسوم به "داستان قابل حس" کتاب پوشیدنی ساخته اند که می تواند با تاثیرات فیزیکی خود موجب شود خواننده احساسات شخصیت های داستان را درک کند.
به عنوان بخشی از این پروژه، این گروه نمونه اولیه ای از این کتاب را ساخته اند که با محرک و حسگرهایی پوشانده شده و می تواند به لباس فرد متصل شود.

 همانطور که داستان پیش می رود، این کتاب برای تقلید احساسات شخصیت های داستان، حس های فیزیکی تولید می کند. مثلا اگر شخصیت داستان بترسد کیسه های فشار هوا در این جلیقه پوشیدنی منقبض شده تا سینه خواننده احساس فشردگی کند.

وقتی شخصیت ناراحت می شود، یکصد لامپ LED بر روی جلد کتاب نور محدودی را ساطع می کند که این حس را منعکس می سازد.

برای هیجان، سینه فرد خواننده می لرزد تا ضربان قلب او را تحت تاثیر قرار داده و قلب سریع تر بزند. اگر شخصیت داستان حس شرمندگی و خجالت را تجربه می کند، یک دستگاه گرم کننده تعبیه شده بر روی این جلیقه دمای پوست خواننده را تغییر می دهد.

در نمونه اولیه این کتاب از  داستان " دختر برق گرفته" اثر جیمز تیپ تری استفاده شده است.

در این داستان "پی بروک" به دلیل مشکل غده هیپوفیز دچار تغییر شکل ظاهری شده و از طریق یک آواتار زندگی را تجربه می کند.

فیلیکس هایبک مجری این تحقیقات گفت: در حالی که این پروژه روش های جدیدی را برای مطالعه با تجهیزات دیجیتال بررسی می کند، این یک ایده محصول نیست بلکه بیشتر کاوش در بافت داستان های علمی تخیلی است.

برخی از نویسندگان از اینکه احساسات فیزیکی بتواند به قدرتمندی احساسات ایجاد شده در ذهن باشد، تردید دارند.