بازتاب گسترده بیانات رهبر معظم انقلاب در رسانه‌های جهان

مجموعه : مجله خبری
بازتاب گسترده بیانات رهبر معظم انقلاب در رسانه‌های جهان
 
 

به گزارش خبرگزاری فارس، پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌‌الله العظمی خامنه‌ای با نگاهی به بازتاب سخنان رهبر معظم انقلاب در رسانه های خارجی نوشت:
با شكل‌گیری انقلاب‌های مردمی در منطقه و به‌ویژه پس از خطبه تاریخی رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره حوادث مصر و تونس، رسانه‌های منطقه و جهان حساسیت بیشتری نسبت به موضع‌گیری‌های آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای از خود نشان داده‌اند. از همین رو همان‌طور كه پیش‌بینی می‌شد، سخنان ایشان در جوار مرقد امام راحل(ره)، با واكنش قریب به اتفاق رسانه‌ها مواجه و در سطح وسیعی منتشر شد كه بیشتر از همه، مواضع بین‌المللی رهبر انقلاب درباره حوادث اخیر منطقه و موضوع فلسطین مورد توجه قرار گرفت.

ایران با حركت‌هایی كه به تحریك آمریكا انجام می‌شود، همراهی نمی‌كند

این مضمون، در تیتر بسیاری از خبرگزاری‌ها و شبكه‌های خبری از جمله رویترز، جروزالم پست، www.aljadeed.tv، رادیو عراق آزاد، www.swissinfo.ch و AFP به چشم می‌خورد كه ایران از حركت‌های همسو با آمریكا حمایت نمی‌كند.

"الجزیره " در همین زمینه اعلام كرد: آیت‌الله خامنه‌ای ابراز داشت از انقلاب‌هایی كه اسلامی، مردمی و ضد آمریكایی باشند حمایت و پشتیبانی می‌كند. خبرگزاری "رویترز " هم نوشت: ظاهراً آیت‌الله خامنه‌ای می‌خواست با طرح این مطلب، دلیل حمایت نكردن ایران از اعتراضات در سوریه را بیان كند.

روزنامه عراقی "الصباح " نیز در تیتر خود به صورت مطلق به حمایت رهبر ایران از انقلاب‌های عربی اشاره كرد و در متن خبر نیز به تفصیل به دیدگاه‌های ایشان دراین‌باره پرداخت.
رادیو تلویزیون "النهرین " هم در پایگاه اینترنتی خود نوشت: آیت‌الله خامنه‌ای تأكید كرد كه بیداری اسلامی در منطقه در برابر آمریكا و سیاست‌های آمریكا خواهد بود.
اظهارات ولی امر مسلمین درباره فلسطین نیز در سطح بسیار وسیعی منعكس شد و برخی رسانه‌ها ترجیح دادند این بخش از سخنان ایشان را تیتر كنند كه فلسطین "تجزیه‌پذیر نیست و یكپارچه متعلق به فلسطینیان است "

در این میان البته "لوس آنجلس تایمز " در تیتر خبر به حضور ده‌هاهزار نفر در مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی اشاره كرد و در تصویر این خبر نیز جمعیت نسبتاً خلوتی را به نمایش گذاشت و در متن خبر نیز بسیار كوتاه و گذرا و در لابه‌لای چند مطلب كوتاه دیگر، به بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی اشاره كرد.

انقلاب‌های یمن، بحرین و لیبی به پیروزی می‌رسد

روزنامه لبنانی "الرأی " و پایگاه خبری "نبأنیوز " با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در جمع صدهاهزار نفر از مردم در كنار مرقد امام خمینی از قول ایشان تیتر كردند: انقلاب‌های مردمی در كشورهای یمن، لیبی و بحرین به پیروزی می رسد.
خبرگزاری "یونایتدپرس " در همین باره از جانب رهبر معظم انقلاب نوشت: آنچه در شمال آفریقا و خاورمیانه رخ داد،حوادث مهم و تاریخ‌سازی است و این روند ادامه خواهد یافت.

رهبر ایران، سوریه را استثنا كرد
روزنامه فرامنطقه‌ای "الشرق‌الاوسط "، رسانه‌های مربوط به معارضان سوری و برخی پایگاه‌ها همچون "القناة "، با اشاره به بیانات رهبر انقلاب نوشتند: آیت‌الله خامنه‌ای از مردم منطقه حمایت كرد اما با بیانات خود به همگان فهماند كه قصد حمایت از اعتراضات در سوریه را ندارد زیرا به زعم او این اعتراضات با تحریك آمریكا و اسرائیل انجام می‌گیرد و یك قیام اسلامی به شمار نمی‌رود.

الشرق‌الاوسط همچنین برای خبر خود، تصویر مربوط به حضور مسئولان در مراسم سالگرد ارتحال امام را منتشر كرد و نوشت: این عكس از پایگاه رسمی رهبر ایران گرفته شده و در آن تمام مسئولان اصلی و درجه اول ایران كنار هم نشسته‌اند.
یكی از پایگاه‌های معارض بشار اسد در سوریه www.free-syria.com نیز نوشت: [آیت‌الله] خامنه‌ای امیدوار است كه تمام انقلاب‌های منطقه به پیروزی برسد به‌جز سوریه. این پایگاه با گذاشتن علامت تعجب در پایان تیتر خود، از حمایت نكردن رهبر ایران از اعتراضات این كشور انتقاد كرد.

این پایگاه نوشت: [آیت‌الله] علی خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی پیش‌بینی كرد كه پیروزی با انقلاب‌های یمن، لیبی و بحرین همراه خواهد شد ولی تعمداً هیچ نامی از سوریه نبرد.
پایگاه معارض بشار اسد، مدعی حضور اسلام‌گراها در صفوف اولیه اعتراضات در این كشور شد و افزود: [آیت‌الله] خامنه‌ای این اتفاقات را انقلاب ندانست و آن‌ها را در راستای توطئه بیگانگان برای ضربه زدن به جریان مقاومت توصیف كرد.

تلاش صهیونیست‌ها برای انحراف در انقلاب‌ها

www.lebanese-forces.com به هشدارهای رهبر معظم انقلاب درباره تلاش آمریكا و صهیونیست‌ها برای ایجاد انحراف در انقلاب‌های مردمی در منطقه توجه كرد و از قول ایشان نوشت: مردم مصر و تونس در انقلاب خود پیروز شدند اما صهیونیست‌ها تمام تلاش خود را به كار بسته‌اند تا این انقلاب‌ها به نتایج قابل قبول نرسد. مردم مصر باید هوشیار باشند تا دشمنی كه از در بیرون رفته، از پنچره وارد نشود.

پایگاه خبری "14مارس "، نزدیك به سعد حریری هم با همین تیتر به استقبال سخنان رهبر معظم انقلاب رفت اما در ادامه نوشت: رهبر ایران، عربستان سعودی را به سركوب مردم بحرین متهم كرد و گفت كه این كار با چراغ سبز آمریكا انجام گرفته است.

 

بازتاب گسترده بیانات رهبر معظم انقلاب در رسانه‌های جهان
 

فلسطین تجزیه‌پذیر نیست و به آغوش اسلام بازخواهد گشت

اظهارات ولی امر مسلمین درباره فلسطین نیز در سطح بسیار وسیعی منعكس شد و برخی رسانه‌ها ترجیح دادند این بخش از سخنان ایشان را تیتر كنند كه فلسطین "تجزیه‌پذیر نیست و یكپارچه متعلق به فلسطینیان است "

رسانه‌هایی چون روزنامه عربستانی "دارالحیات "، "دیلی‌استار "، www.alarab.net ، روزنامه بحرینی "الوسط "، پایگاه مصری "الوفد "، www.maannews.net، پایگاه "مصراوی " و خبرگزاری رسمی كویت از قول رهبر انقلاب نوشتند: "فلسطین طی چند دهه غصب شد اما بدون تردید دوباره به مردم فلسطین و به آغوش اسلام برخواهد گشت و این اتفاق خواهد افتاد. "
خبرگزاری رسمی كویت با اعلام این خبر افزود: رهبر ایران تأكید كرد كه موضع كشورش در حمایت از فلسطین تغییر نخواهد كرد.

پایگاه "الوطن " با اشاره به اظهارات رهبر انقلاب اسلامی درباره فلسطین، این بیانات را با سخنان اخیر اوباما خطاب به جهان اسلام درباره فلسطین مقایسه كرد و نوشت: اوباما در آن سخنرانی از تشكیل دولت فلسطینی براساس مرزهای سال 1967 سخن گفت اما رهبر ایران در نقطه مقابل این اظهارات بیان داشت كه فلسطین تجزیه‌پذیر نیست و یكپارچه متعلق به فلسطینی‌ها است. رهبر ایران همچنین پیشنهاد داد كه همه‌پرسی در فلسطین برگزار شود.

 

بازتاب گسترده بیانات رهبر معظم انقلاب در رسانه‌های جهان

رهبر ایران دعوت به آرامش كرد

علاوه‌بر توجه به ابعاد بین‌المللی در سخنان رهبر معظم انقلاب، برخی از رسانه‌ها اظهارات حضرت آیت‌الله خامنه‌ای درباره تأمین عدالت و امنیت كسانی كه اختلاف نظر دارند را تیتر كردند.
شبكه خبری "فرانس24 "، روزنامه عربستانی "المدینة "، "میدل‌ایست آنلاین "،www.arabstoday.net پایگاه مصری "الغد "، "الامارات الیوم "، "الرأی‌نیوز " و روزنامه‌های كویتی "الانباء " و "السیاسة " از جمله رسانه‌هایی بودند كه به این بخش از بیانات رهبر معظم انقلاب توجه بیشتری از خود نشان دادند و بسیاری از این رسانه‌ها مخاطبانِ این بخش از سخنان رهبری را طرفداران حاكمیت و اردوگاه اصولگرایان دانستند.

فرانس24 هدف از بیان این اظهارات را ایجاد نوعی آرامش و وحدت در كشور دانست و افزود: آیت‌الله خامنه‌ای تأكید داشت كه دیدگاه‌های سیاسی مختلفی در كشور وجود دارد و تا زمانی كه هیچ‌كدام از آن‌ها در راستای براندازی یا خیانت به كشور یا اجرای طرح‌های دشمنان گام برنداشته‌اند، نباید حق آن‌ها در ابراز عقیده را بگیریم كما این‌كه ایمان با اهانت به مخالفین سازگاری ندارد.
میدل‌ایست آنلاین نیز نوشت: رهبر بلندپایه ایران، محافظه‌كاران را به آرامش فراخواند تا جلوی شكاف بین نخبگان حاكم در ایران گرفته شود.

 
 
منبع : فارس نیوز