بازیگری که با مطالعه آرامش می گیرد

بازیگری که با مطالعه آرامش می گیرد
علاقه اصلی ام نوشتن است و فکر می کنم هیچ وقت از این علاقه کاسته نخواهد شد

نسیم آرامش: آرامش، گمشده ای است که این روزها هر کس به طریقی به دنبالش می گردد. هر کس برای دور شدن از مشغله های روزانه راهکاری انتخاب می کند تا شاید بتواند لحظاتی را به دور از این دغدغه ها سپری کند. یکی بیرون رفتن از خانه را انتخاب می کند، دیگری گوش دادن به یک موسیقی آرام را راهی برای رسیدن به آرامش می داند، آن دیگری سعی می کند سفری به خارج از شهر داشته باشد و …
تینا پاکروان را که می شناسید؟ همان امینه "سال های مشروطه" که در این سریال برای اولین بار جلوی دوربین محمدرضا ورزی قرار گرفت و بازی خوبی هم از خود ارائه داد. پاکروان پیش از ورود به عرصه بازیگری در زمینه های دیگر سینما و به عنوان مدیر تولید و منشی صحنه فعالیت می کرد و در فیلم هایی چون "وقتی همه خوابیم" و "اخراجی ها 2" رد پای او را می بینیم. تینا غیر از حضور در سینما، دستی هم بر آتش ادبیات و نویسندگی دارد  و با نوشتن و مطالعه به آرامش می رسد. جالب این که مدتی قبل خبری در بسیاری از سایت ها منتشر شد مبنی بر این که «ایرانی ها روزانه 71 دقیقه مطالعه می کنند» به بهانه این خبر و از آنجایی که پاکروان اهل نوشتن و مطالعه است  و آرامش را در مطالعه و نوشتن می بیند، به سراغش رفتیم  و دقایقی را با هم به گفت و گو پرداختیم.

نوشتن از هرچیزی برایم ارزشمند تر است
علاقه اصلی ام نوشتن است و فکر می کنم هیچ وقت از این علاقه کاسته نخواهد شد. "دیشب خدا را عاشق کردم" در واقع دومین کتابی است که نوشته ام و قبل از اینکه وارد عرصه سینما شوم هم دستی بر قلم داشتم. در دوره دبیرستان شروع به نوشتن شعر کردم، من در زندگی بیشتر از هر کار دیگری،کتاب شعر خوانده ام و واقعآ به این مقوله علاقه دارم. در مجموع قلم و کاغذ بیش از هرچیز دیگری برایم ارزشمند و  دارای حرمت است.

مطالعه مساوی است با دانش،فرهنگ و اطلاعات
من مدتی خارج از کشور هم زندگی کرده ام. در آنجا مردم وقتی بیکار می شوند مطالعه می کنند. در مترو،در اتوبوس و… کتاب دست مردم است و برای مطالعه ارزش زیادی قائل هستند.به نظر من مطالعه از این جهت که سطح دانش،فرهنگ و اطلاعات انسان را بالا می برد و آدم را به روز می کند بسیار مهم است. به خصوص در سینما مطالعه در قصه پردازی ها و نوشتن فیلمنامه ها نقش بسیار مهم و حیاتی ایفا می کند. در مجموع فکر می کنم در دوره ای که همه چیز در حال پیشرفت است باید مطالعه داشت و هرچقدر که ما کمتر بدانیم یک گام از دیگران عقب تر هستیم. اینکه سرانه مطالعه چرا در ایران اینقدر پایین است مستلزم یک نگاه جامعه شناسانه است.

گله دارم…
گله اساسی من در مورد تیراژ کتاب هاست. وقتی تیراژ کتاب های ما 800،1200 جلد است نباید انتظار داشت که سرانه مطالعه افزایش یابد.شما اگر این تعداد را تقسیم بر تعداد شهر های ایران کنید می بینید که به هر شهر یک کتاب تعلق می گیرد و این یک درد است.

فرهنگسازی
تشویق مردم به مطالعه نیاز به فرهنگسازی دارد که بخش اعظم این فرهنگسازی به رسانه های نوشتار برمی گردد و بخش دیگر به یارانه ای است که دولت باید به این حوزه اختصاص دهد. اگر ناشرها بدانند که از لحاظ مالی پشتیبانی می شوند با خیال راحت تری کتاب ها را به چاپ می رسانند و وقتی حجم چاپ کتاب افزایش یابد مردم بیشتر با کتاب ارتباط برقرار می کنند.

بازیگری که با مطالعه آرامش می گیردکتاب کاغذی را ترجیح می دهم
الان دستگاهایی وجود دارد که می توان محتویات یک کتاب را در آن منتقل کرد و با استفاده از این وسیله مطالعه کرد. این موضوع یکسری نکات مثبت و یکسری نکته منفی دارد. نکته مثبت اش این است که تو خوشحالی که دیگر درختی برای تولید کاغذ قطع نمی شود وکتاب وارد کامیپوتر می شود. نکته منفی هم برمی گردد به حوزه نشر و این که خیلی ها دوست دارند کتاب را با همان شکل و شمایل سنتی مطالعه کنند.

اینترنت و مطالعه
سرعت اطلاع رسانی اینترنت بسیار بالا است و در دنیای مدرن انسان ها ترجیح می دهند از راه های سریع تر به اطلاعات مورد نیازشان برسند اما از طرفی اینترنت می تواند در جهت اطلاع رسانی در مورد کتاب هایی که به تازگی منتشر شده اند موثر عمل کند و تو به عنوان یک خواننده کتاب می توانی از این طریق با کتاب های روز دنیا آشنا شوی. در مجموع به عقیده من دنیای مجازی و اینترنت نه تنها ما را از مطالعه دور نمی کنند بلکه می توانند ما را به مطالعه علاقمند هم کنند.

احمد محمود داستان نویس مورد علاقه ام
در قصه نویسی قلم "احمد محمود" را خیلی دوست دارم،او آنقدر تو را با خود به عمق داستان می برد که خواننده غرق در آن می شود و مخاطب در قصه گم می شود و این بزرگترین کاری است که یک نویسنده می تواند انجام دهد.از خواندن داستان های ایشان هیجان زده می شوم.در حوزه شعرهم به شدت به اشعار احمد شاملو تعلق خاطر دارم. شاملو یک جهان جدید از واژه های نو به من معرفی کرد و یک دریچه تازه رو به من باز کرد که شاعر می تواند آن چیزی که می خواهد بگوید و با واژه های خود بسراید. از شعرای کلاسیک هم توجه زیادی به اشعار حضرت حافظ دارم.شاید سنتی وارد شناخت حافظ شدم چون در خانه هر ایرانی یک دیوان حافظ وجود دارد اما به مرور زمان به حافظ علاقه و ارادت زیادی پیدا کردم. فکر می کنم مهم ترین ویژگی اشعار حافظ تلفیق عشق و عرفان است که در اشعار ایشان مشهود است.

 

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز