با روش اصولی و گام به گام شستشوی صورت برای پوست های خشک بیشتر آشنا شوید

مجموعه : آرایش صورت
با روش اصولی و گام به گام شستشوی صورت برای پوست های خشک بیشتر آشنا شوید

برای شست‌وشوی اصولی و منظم صورت با پوست خشک، نیاز به تلاش آن‌چنانی نیست. کافی است که چند دقیقه‌ای را در طول روز به رعایت چند نکته ساده اختصاص دهید و با مراقبت یا پاکسازی پوست خشک، باعث بهبودی شرایط حساس آن شوید. اگر به‌دنبال بهترین شوینده صورت برای پوست‌های خشک هستید، یک شوینده حاوی آبرسان را در نظر داشته باشید تا سلول‌های مرده پوست، آلاینده‌ها و آرایش را به‌خوبی پاک می‌کند. ضمناً استفاده از یک شوینده حاوی آبرسان علاوه بر پاکسازی اصولی، چربی طبیعی پوست را از بین نمی‌برد.

 

رعایت یک روتین روزانه برای شست‌وشوی پوست‌های خشک و خیلی خشک مخصوصاً وقتی که با علائم آزاردهنده‌ای مثل التهاب، آکنه و قرمزی روبه‌رو هستید، کمی دشوار است. با این حال، ما به‌سراغ 12 مرحله مهم رفته‌ایم که باعث شست‌وشوی کامل پوست‌های خشک می‌شوند.

 

مراحل شست‌وشوی روزانه پوست خشک بدون آرایش

مراحل شست‌وشوی روزانه پوست خشک بدون آرایش

اگر هنوز آرایش نکرده‌اید و پوستتان در حالت عادی قرار دارد، این مراحل را انجام دهید:

  • دست‌هایتان را با آب و مایع دست‌شویی بشویید. برای حفظ سلامت پوست‌های خشک و جلوگیری از تحریک بیشتر آن‌ها پیشنهاد می‌شود که در شست‌وشوی دست‌ها از مایع شست‌وشو به‌جای صابون استفاده کنید.
  • اگر موهایتان بلند است، آن‌ها را خوب ببندید تا مزاحم شست‌وشوی صورتتان نشوند.
  • صورتتان را با آب ولرم (نه داغ و نه سرد) شست‌وشو دهید.
  • با خرید فیس واش یا شوینده صورت مناسب پوست خشک، صورتتان را پاکسازی کنید.
  • از یک مرطوب‌کننده استفاده کنید.
  • چند دقیقه صبر کنید تا مرطوب‌کننده جذب شود و پس از آن از آبرسان استفاده کنید.
  • پس از جذب آبرسان توسط پوست، نواحی مرطوب پوست صورت با حوله تمیز به آرامی خشک کنید.

 

12 مرحله شست‌وشوی پوست خشک با آرایش

مرحله شست‌وشوی پوست خشک با آرایش

اگر در حال حاضر، روی صورتتان پُر از مواد آرایشی است و می‌خواهید پوست خشکتان را اصولی شست‌وشو دهید، این 12 مرحله را در نظر داشته باشید:

 

1. آرایش را پاک کنید

قبل از پاکسازی صورت، باید آرایش را با استفاده از یک پاک‌کننده آرایش یا دستمال مرطوب پاک کنید. مهم نیست که چه نوع پوستی دارید، چونکه پاک نکردن آرایش می‌تواند باعث مسدود شدن منافذ پوستی شود و شرایط بدی را برای پوست خشک شما به‌وجود بیاورد.

 

2. از آب ولرم استفاده کنید

آب خیلی گرم یا خیلی سرد برای صورتتان مفید نیست. دلیلش هم این است که آب داغ باعث پوسته‌پوسته شدن، التهاب، قرمزی و نابودی چربی طبیعی و آب سرد باعث تحریک شدن پوست می‌شود. بنابراین، توصیه ما همیشه این است که درجه حرارت آب را همیشه روی درجه متعادل یا ولرم قرار دهید. آب ولرم برای شست‌وشوی همه نوع پوست مناسب است و از قرمزی پوست‌های خشک جلوگیری می‌کند.

 

3. شوینده صورت مناسب را انتخاب کنید

به‌جای استفاده از یک صابون یا پاک‌کننده نامناسب صورت، از یک شوینده ملایم مثل تونر شستشو صورت ویتالیر استفاده کنید. شوینده‌های حاوی مواد مضر مثل پارابن می‌توانند روغن‌های ضروری پوست را نابود کنند تا پوست، خشک و ملتهب به‌نظر نرسد. برخلاف پوست‌های چرب، برای تأمین چربی بیشتر پوست‌های خشک، بد نیست که از شوینده‌های حاوی روغن‌های طبیعی مثل روغن جوجوبا یا روغن بادام هم استفاده کنید.

 

4. صورتتان را خیلی تند مالش ندهید

بعضی از افراد در حین شست‌وشوی صورتشان، این کار را با نهایت قدرت و برخورد خشن انجام می‌دهند. مثلاً بعضی از افرادی که پوست خشک دارند، به‌اشتباه فکر می‌کنند مالش خیلی تند پوست باعث باز شدن منافذ پوستی می‌شود. در صورتی که واقعاً چنین چیزی نیست و شما باید شوینده یا ژل شست‌وشوی صورت را با استفاده از نوک انگشتانتان و به آرامی روی پوست ماساژ دهید.

برای استفاده بهتر از شوینده برای پوست خشک بهتر است که پس از مالیدن ژل روی صورت، پوستتان را به آرامی و با حرکات گردشی نوک انگشت، ماساژ دهید. سعی کنید که حرکات گردشی نوک انگشتان، روبه‌بالا ماساژ داده شود. در نهایت، شوینده یا ژل شست‌وشو را با آب ولرم بشویید.

 

5. به اندازه کافی روی شست‌وشوی گردن و فک وقت بگذارید

خطوط فک و نواحی گردن شما همیشه با آلودگی و کثیفی بیش‌ازحد مواجه‌اند که اگر برای پاکسازی آن‌ها اقدامی انجام ندهید، همه آن آلودگی به پوست صورتتان سرایت می‌کند. بنابراین، همان‌قدر که برای شست‌وشوی پوست صورتتان وقت می‌گذارید، برای شست‌وشوی نواحی گردن، فک و زیر چانه هم وقت بگذارید.

خطوط فک‌تان را با استفاده از یک شوینده مناسب مثل ژل شستشو هیدرودرم به آرامی ماساژ دهید. این نوع ماساژ باعث شل شدن ماهیچه‌های صورتتان می‌شود و در نهایت، سلامت عمومی پوست را برایتان به ارمغان می‌آورد.

 

6. پوستتان را با استفاده از یک حوله نرم خشک کنید

خشک شدن غیراصولی صورت پس از شست‌وشو ممکن است باعث خشکی بیشتر شود. بنابراین، به‌جای اینکه با استفاده از سشوار، بخاری یا حرارت بخواهید پوست صورتتان را خشک کنید و اجازه دهید آب روی پوستتان تبخیر شود، از یک حوله تمیز کمک بگیرید.

حتماً از یک حوله تمیز، نرم و ترجیحاً آنتی‌باکتریال استفاده کنید و مراقب نواحی پوست زیر چشم باشید. در این مرحله می‌توانید با استفاده از یک کرم دور چشم، رطوبت مورد نیاز این نواحی حساس را تأمین کنید. مطمئن شوید از حوله‌ای متفاوت برای خشک کردن صورتتان استفاده نگه می‌دارید و همان حوله‌ای نیست که پس از دوش گرفتن از آن استفاده می‌کنید.

 

7. از مرطوب‌کننده استفاده کنید

تأمین رطوبت مورد نیاز و حفظ رطوبت در پوست‌های خشک، یکی از مهم‌ترین اهداف کرم مرطوب‌کننده محسوب می‎‌شود. بنابراین، استفاده از مرطوب‌کننده را هرگز از یاد نبرید. بعضی از افراد با هدف صرفه‌جویی در هزینه‌ها، از خریدن یک مرطوب‌کننده حاوی آبرسان خودداری می‌کنند. این در حالی است که استفاده از مرطوب‌کننده و شوینده صورت برای پوست‌های خشک ضروری است.

 

8. همزمان با مرطوب‌کننده از آبرسان هم استفاده کنید

محصولات حاوی آبرسان یا کرم‌های آبرسان پوست، از جمله محصولات مراقبت پوستی هستند که به‌عنوان مکمل کرم‌های مرطوب‌کننده محسوب می‌شوند. از آنجایی که استفاده از مرطوب‌کننده برای افراد با پوست خشک، اولویت بالاتری دارد، پس از این محصول بد نیست که از آبرسان هم استفاده کنید.

 

9. صورتتان را بیشتر از 2 بار در روز نشویید

شستن بیش‌ازحد پوست خشک صورت می‌تواند خارج شدن روغن‌های ضروری پوست از بافت پوست شود و آن را با خشکی شدید، التهاب و قرمزی مواجه کند. توصیه می‌شود صورتتان را دو بار در روز (یک‌بار اول صبح، یک‌بار قبل از خواب) و نه بیشتر شست‌وشو دهید.

همچنین، بین 2 بار شست‌وشوی طبیعی پوست‌های خشک، باید فاصله زمانی مناسبی باشد. پیشنهاد ما این است که با رعایت همه مواردی که گفتیم، یک‌بار پس از بیداری و یک‌بار قبل از خواب شب، صورتتان را بشویید.

 

10. از تونر استفاده کنید

اگرچه استفاده از تونر در مرحله شست‌وشوی صحیح پوست خشک وجود ندارد، اما استفاده از آن برای شما ضروری است. تا زمانی که روتین مراقبت پوستی خود را به پایان نرسانده‌اید، نیاز دارید که مقدار PH پوستتان را متعادل نگه دارید. همچنین استفاده از تونر پوستی پس از شست‌وشوی صورت می‌تواند از آن در برابر باکتری‌ها و رادیکال‌های آزاد محیط محافظت کند.

 

11. از کرم لایه‌بردار پوست خشک استفاده کنید

لایه‌برداری، یکی دیگر از مراحل مهم روتین مراقبت پوستی است. به‌خاطر داشته باشید که نیازی به لایه‌برداری روزانه پوست خشک نیست و این کار برای یک تا 2 بار در طول هفته کای است. لایه‌برداری و شست‌وشوی بیش‌ازاندازه پوست خشک می‌تواند باعث افزایش آسیب‌های آن و التهاب پوستی شود.

 

12. به صورتتان دست نزنید!

عادت نادرست دست زدن به پوست صورت، یکی از مهم‌ترین دلایل ایجاد آکنه روی صورت می‌شود. وقتی که صورتتان را با دست آلوده لمس می‌کنید، باکتری دستانتان ممکن است به پوست صورتتان منتقل شوند و مشکلات پوستی مختلفی را به‌وجود بیاورند.

بنابراین، توصیه می‌شود که بی‌جهت به پوست صورتتان با دست آلوده دست نزنید و حتی در صورت دست زدن به صورت، قبل‌ازآن باید دست‌هایتان را خوب شست‌وشو دهید.

 

نجات پوست خشک با گنجینه‌های مراقبت پوستی

یکی از مهم‌ترین روش‌های بهبود پوست خشک صورت، داشتن یک روتین منظم روزانه است و حاوی محصولات مراقبت پوست مثل کرم مرطوب‌کننده و آبرسان است. مهم‌ترین نکته برای انتخاب محصولات مراقبت پوست هم چیزی جز «شناخت نوع پوستتان» نیست. بنابراین، اگر پوست خشک، شرایط، محدودیت‌ها، ویژگی‌ها و مواد مغذی مورد نیاز آن را خوب بشناسید، می‌توانید سلامت آن را همیشه حفظ کنید.

 

برای دسترسی بیشتر به لوازم مراقبت پوست ویژه پوست‌های خشک، حساس و خیلی خشک کافی است جمله‌ای مثل ** آبرسان لافارر خانومی ** را در گوگل سرچ کنید. وب‌سایت خانومی، نمایندگی رسمی برندهای معتبر ایران و خارجی را دارد و محصولات اورجینال آن‌ها را با قیمت واقعی در اختیار مشتریان قرار می‌دهد. برای دریافت مشاوره رایگان در طول هفته و از ساعت 8 تا 23 با شماره‌تلفن 79186000 – 021 تماس بگیرید.

برچسب‌ها: