بزرگترین سرقت های دنیا در طول تاریخ

تاكنون سرقت‌های بسیاری در سراسر دنیا صورت گرفته است ولی مبلغ به سرقت رفته در برخی از آنها و نوع عملكرد سارقین به حدی حیرت‌انگیز است كه آنها را در صدر بزرگ‌ترین سرقت‌های دنیا قرار داده است.
-1 بانك مركزی عراق:(2003) در ماه‌ مارس سال 2003 و درست یك روز قبل از شروع جنگ عراق و آمریكا و بمباران شهر بغداد حدود یك میلیارد دلار از بانك مركزی عراق به سرقت رفت كه این اقدام بزرگ‌ترین سرقت دنیا لقب گرفته است. سربازان آمریكایی بعدها حدود 650 دلار پول درون دیوارهای كاخ صدام یافتند كه گفته می‌شود قسمتی از آن پول مسروقه است و باقی پول هنوز پیدا نشده است. مدیر عامل بانك الرفیدین بغداد اظهار می‌دارد كه 250 میلیون دلار و 18 میلیارد دینار عراقی كه در حال حاضر بی‌ارزش می‌باشد نیز به سرقت رفته است ولی این كار توسط سارقان حرفه‌ای انجام شده نه صدام‌ حسین. در مارس 2003 یك دست نوشته به امضای صدام رسید كه طبق آن باید یك میلیارد دلار پول از بانك مركزی برداشته و به پسرش (قسی) می‌داد. مقامات بانك می‌گویند قسی به همراه مردی دیگر طی یك عملیات پنج ساعته این پول را به صورت بسته‌های اسكناس صد دلاری برداشته و با كامیون رفتند. مدتی بعد قسی توسط سربازان آمریكایی كشته شد.
-2 موزه بوستون :(1990) نیمه شب هجدهم ماه مارس 1990 دو مرد با لباس افسران پلیس در پشتی موزه بوستون را نواختند. (لایل گریندل)سرپرست كنونی موزه می‌گوید (سیاست موزه این است كه بعد از نیمه شب به هیچ عنوان در به روی كسی باز نمی‌شود ولی آن شب چطور در باز شد هیچكس نمی‌داند) نگهبانان بلافاصله دریافتند آنها پلیس واقعی نیستند ولی دیگر دیر شده بود. سارقین دست و پای دو نگهبان را بستند و آنها را در زیرزمین انداختند. آنها در مدت كمتر از نود دقیقه سه تابلوی معروف رامبراند را ربودند. آنها به طرز وحشیانه‌ای بوم نقاشی را با چاقو از قالب جدا كرده بودند. قاب خالی این تابلوها با لبه‌های ریش‌ریش شده پارچه بوم آنها هنوز بر دیوار موزه آویخته است. مشخص است كه دزدها تابلوی چهارم رامبراند را هم می‌خواستند ببرند ولی در این كار ناموفق بودند. از آثار دیگر سرقت شده از آن بخش تابلوی (كنسرت) اثر (ورمیر)، یك جام چینی برنزی، پنج اثر طراحی از (وگاس) و عقاب برنزی كه زینت‌بخش پرچم ناپلئون بود، می‌باشند. سارقین نوار دوربین‌های امنیتی را برداشته و با خود برده‌اند تا اثری از كار خود بر جای نگذارند. طبق ارزیابی‌های انجام شده ارزش اقلام به سرقت رفته 300 میلیون دلار آمریكا می‌باشد.

-3 صندوق امانات نایتز بریچ:(1987) روز نوزدهم جولای آن سال دو مرد وارد مركز صندوق امانات نایتز بریچ لندن شدند و تقاضای اجاره یك صندوق امانات نمودند. پس از این‌كه به داخل محوطه راهنمایی شدند، بلافاصله اسلحه‌های خود را بیرون كشیده و نگهبانان و رییس آن‌جا را مقهور خود ساختند. سپس تابلوی (موقتا بسته) را روی در ورودی مركز نصب نموده و همدستان دیگر خود را به داخل راه دادند. این سارقین بسیاری از صندوقهای امانات را شكستند و با مبالغ تخمینی چهل میلیون پوند از آن محل گریختند. این مبلغ در سال 2005 معادل 63/6 میلیون پوند برابر با 111 میلیون دلار آمریكا بود. این دزدی در زمان خود به (سرقت قرن) معروف شد.
-4 خزانه سرمایه كنت:(2006) سرقت این خزانه در اولین ساعات روز 22 فوریه 2006 در انگلیس رخ داد. در این اقدام حداقل شش نفر ربوده شده و خانواده رییس‌خزانه مورد تهدیدات جدی قرار گرفتند. چهارده كارمند خزانه دست و پا بسته روی زمین افتاده بودند و در همان حال سارقین 53/116/760 پوند انگلیس معادل 92/5 میلیون دلار را به سرقت بردند. كالین دیكسون رییس خزانه از روز قبل در راه منزل ربوده شد. سپس سارقین به خانه او رفته و همسر و پسر هشت ساله‌اش را گروگان گرفتند. بعد در ساعت یك بامداد آنها را به خزانه بردند و پس از بستن دستها و پاهای 14 كارمند همه پول‌های موجود درآنجا را به سرقت برده و محل را ترك كردند. پس از رفتن آنها یك ساعت طول كشید تا گروگان‌ها توانستند خود را آزاد نموده و زنگ خطر را به صدا درآورند.
-5 سرقت بزرگ قطار:(1963) این اتفاق در روز هشتم آگوست سال 1963 در باكینگهام شایر انگلیس روی داد. در آن روز قطار پستی سلطنتی كه از گلاسكو به سمت لندن در حركت بود با علامت‌هایی كه چند نفر از رو به رو به آن می‌دادند از حركت ایستاد و یك گروه گانگستری پانزده نفره به سرپرستی شخصی به نام (بروس رینولدز) مبلغ 2/3 میلیون پوند (برابر با 40میلیون پوند و معادل 74 میلیون دلار در سال )2006 را از قطار به سرقت بردند. در این سرقت از پیش طراحی شده اسلحه گرمی به كار گرفته نشد ولی سارقین با یك میله ‌آهنی به سر راننده لوكوموتیو ضربه‌زده و او را بیهوش كردند. تعدادی از این گروه دستگیر شدند ولی سه نفر از اصلی‌ترین اعضای باند هرگز به دام پلیس نیفتادند.

-6 بانك مركزی برزیل :(2005) در تعطیلات آخر هفته روزهای ششم و هفتم آگوست 2005 یك گروه از سارقین كه از افراد تحت تعقیب برزیل بودند، تونلی به سوی بانك مركزی برزیل در (فورتالزا) كندند و پنج صندوق محتوی پانصد اسكناس برزیلی به ارزش ( 164/755/150ریس) معادل 69/8 میلیون دلار را به سرقت بردند. این پول بیمه نشده بود زیرا از نظر مقامات بانك احتمال سرقت تقریبا صفر به نظر می‌رسید. این سارقین حرفه‌ای آژیرهای خطر و سنسورهای بانك را از كار انداخته بودند به‌طوری كه تا روز دوشنبه هشتم آگوست كه كاركنان دوباره به سركار آمدند هیچكس خبری از این سرقت نداشت. ولی هیچ فایده‌ای هم نداشت زیرا وجوه به سرقت رفته به ترتیب شماره‌گذاری نشده بودند و امكان نداشت پلیس بتواند دزدان را پیدا كند. تنها اطلاعی كه به دست آوردند این بود كه سارقین از سه ماه پیش خانه‌ای خالی در مركز شهر را اجاره كرده بودند و از همان زمان شروع به كندن تونلی به طول 78 متر از زیر دو خیابان اصلی شهر تا زیر بانك كرده بودند. آنها خانه اجاره شده را تغییر كاربری داده و تابلوی محل فروش گیاهان طبیعی و مصنوعی را بر سر در آن زده بودند. به همین خاطر همسایه‌ها به خاك‌هایی كه روزانه بر پشت وانت حمل می‌شد توجهی نمی‌كردند و تصور می‌نمودند خاكها مربوط به حرفه آنها می‌باشد. این تونل حدود هفتاد سانتی‌متر پهنا دارد و در عمق چهار متری زمین كنده شده و دیواره‌ آن با پلاستیك و چوب محافظت می‌شود و همچنین دارای سیم‌كشی برق و سیستم تهویه هوا می‌باشد. این گانگسترها در تعطیلات آخرین هفته یك متر انتهایی كار كه از سیمان و فولاد ساخته شده بود را كندند و وارد بانك شدند. صندوقهای سرقت شده حدود 3500 كیلوگرم وزن داشت و به همین خاطر زمان و قدرت زیادی برای حمل لازم بوده است. روز 22 اكتبر همان سالجسد (لوییس فرناندو ریبریو26) ساله كه تصور می‌شد رییس این باند 11 -10 نفره بوده است در یك جاده متروكه در 320 كیلومتری غرب (ریودوژانیرو) كشف شد. او به ضرب هفت گلوله كشته شده بود و آثار روی مچ دستش نشان می‌داد كه مدتها با طناب بسته بوده است. روز 28 سپتامبر پنج نفر با حدود 5/4 میلیون دلار پول نقد دستگیر شدند. آنها اعتراف كردند كه در حفر تونل كمك كرده‌اند. تاكنون بیش از هفت میلیون دلار از این پولها پیدا شده است ولی از 62 میلیون دلار بقیه هنوز هم اثری در دست نیست.

-7 نورثرن بانك :(2004) این سرقت از اداره بانك مركزینورثرن در (بلفاست) واقع در شمال ایرلند صورت گرفت. روز بیستم دسامبر سال 2004 یك گروه گانگستری یكی از بزرگ‌ترین سرقت‌های تاریخ را انجام داده و مبلغ 26/5 میلیون لیره استرلینگ را از این بانك دزدیدند. پلیس و دولت دو كشور ایرلند و انگلیس، حزب مشروطه IRA را مسئول این سرقت دانستند ولی حزب مذكور این ادعا را رد كرد و مسئولیت آن را نپذیرفت. این اتفاق روند صلح ایرلند شمالی را مختل نمود و وضعیت را بحرانی كرد.چند تن از اعضای این بانك از روز قبل با لباس پلیس وارد خانه دو تن از مسئولان بانك شده و آنها را به همراه خانواده‌هایشان گروگان گرفتند. سپس همسران آنها را به محل نامعلومی انتقال دادند و به این مسئولان دستور دادند روز بعد طبق معمول همیشه به محل كار خود بروند. آنها همین كار را كردند و پس از پایان ساعت كاری اعضای باند را به داخل راه دادند. سارقین وارد سیستم كامپیوتری بانك شدند و مقدار زیادی پول نقد كه به‌خاطر مصرف بالای دستگاه‌های خودپرداز در ایام كریسمس در بانك نگهداری می‌شد را به سرقت بردند. آنها این مبالغ را به چند قسمت تقسیم نموده و با اتومبیل‌های جداگانه از بانك خارج كردند. كمی قبل از نیمه شب خانواده‌های گروگان‌ گرفته شده مسئولان در جنگل نزدیك شهر رها گشتند.