بزرگترین سرویس دهنده ویدیویی در اینترنت

بزرگترین سرویس دهنده ویدیویی در اینترنت

سایت یوتیوب( YouTube) که از سال 2005 کار خود را بر روی اینترنت آغاز نمود هم اکنون بزرگترین سرویس دهنده ویدیویی در اینترنت میباشد.

یوتیوب به و سیله چاد هرلی(Chad Meredith Hurley)زاده 1977 استیون چن(Steve Shih Chen)زاده 1978 و جاود(جاوید)کریم (Jawed Karim )زاده 1979 به وجود آمد که هر سه از کارمندان شرکت Pay Pal بودند آنها در یک مهمانی شام پس از موفقیت سایت فلیکر که برای اشتراک‌گذاری تصاویر بود به فکر افتادند تا سایتی برای اشتراک‌گذاری فیلم بسازند.

دامنه یوتیوب در ۱۵ فوریه ۲۰۰۵ فعال شد و سایت به تدریج در ماه‌های بعد راه‌اندازی شد.شش ماه بعد در ماه می ۲۰۰۵ سایت به طور رسمی و عمومی گشایش یافت.در ۱۳ نوامبر به دنبال موفقیت خیره‌کننده یوتیوب٬گوگل یوتیوب را به مبلغ 1 میلیارد و 650 میلیون دلار خرید.

نگاهی به آمارهای این سایت بزرگی این سایت را در زمینه سرویس دهی ویدیویی در اینترنت نشان میدهد که باعث شده نام این سایت در کتاب رکورد های جهانی گینس نیز به عنوان بزرگترین سرویس دهنده ویدیویی در اینترنت درج گردد.

تعداد ویدویوهای یوتیوب در تازه ترین آمار یعنی 17 مارچ 2008 بالغ بر 78/3 میلیون برآورد شده است.که روزانه بیش از 200 هزار ویدیو به یوتیوب افزوده میشود.و برای این که بتوان این تعداد ویدیو را دید 412/3 سال زمان نیاز است.

بیش از 200 هزار نفر ویدیو در یوتیوب آپلود میکنند.و روزانه با توجه به آمار سال 2006 100 میلیون بار ویدیو های یوتیوب دیده میشوند.
به طور میانگین هر دقیقه 13 ساعت ویدیو بر روی یوتیوب آپلود میشود.و روزانه برآورد میشود که 1 میلیون دلار هزینه پهنای باند یوتیوب میشود.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز