بیت تورنت 1 دلاری چقدر محتمل است؟

مجموعه : رپورتاژ آگهی
بیت تورنت 1 دلاری چقدر محتمل است؟

بیت تورنت از جمله ارز‌های دیجیتالی به شمار می‌رود که با شروعی طوفانی به بازار عرضه شد. عرضه این ارز دیجیتال در شبکه ترون، با استقبال گسترده کاربران همراه بود و عرضه اولیه آن تنها در 15 دقیقه به پایان رسید. این عرضه اولیه میلیون‌ها دلار درآمد را برای شبکه ترون و تیم بیت تورنت به همراه داشت و وعده آینده درخشانی را برای بیت تورنت می‌داد.

 

اما با وجود پیشرفت‌ها و رشد قابل توجهی که بیت تورنت طی سالیان داشته است، تب و تاب پیرامون این پروژه خوابیده است و نوسانات قیمتی کمتری را نسبت به دیگر ارزهای بازار تجربه می‌کند. هرچند این موضوع به معنی شکست و به پایان مسیر رسیدن بیت تورنت نیست و هم اکنون بسیاری از سرمایه‌گذاران همچنان به موفقیت این پروژه امید دارند.

 

اکنون با رشد اخیر بیت تورنت و شروع دوباره حدس و گمان‌ها از رسیدن قیمت این ارز به 1 دلار، زمان مناسبی است که روندقیمت بیت تورنت و احتمال واقعی شدن قیمت 1 دلاری این ارز را بررسی کنیم.

 

آشنایی با پروژه بیت تورنت

در سال 2001، بیت تورنت به عنوان یک شبکه اشتراک‌گذاری فایل همتا به همتا فعالیت خود را آغاز کرد. در این برنامه، آپلود و دانلود برعهده خود کاربران بود و از هیچ سرور مرکزی استفاده نمی‌شد، بنابراین بیت تورنت کنترل، محدودیت یا سانسوری بر فعالیت کاربران نداشت و این ویژگی باعث محبوبیت و گسترش استفاده از آن شد.

 

موفقیت این برنامه توجه جاستین سان، بنیانگذار بلاک چین ترون را جلب کرد و در نهایت، این برنامه اشتراک‌گذاری فایل توسط سان خریداری و به بلاک چین ترون منتقل شد.

 

با انتقال بیت تورنت به فضای بلاک چین، توکن بومی آن نیز به نام BTT ایجاد و عرضه شد. BTT که یک توکن TRC-10 به شمار می‌رفت، برای پاداش به کاربران، پرداخت هزینه و کارمزد‌ها و افزایش امنیت شبکه بیت تورنت مورد استفاده قرار می‌گرفت.

 

این ارز دیجیتال در بازار هم عملکرد خوبی داشت و در حالی که در نزدیکی محدوده 0.0004 دلار معاملات آن شروع شد، در سال 2021 موفق شد تا به بیش از 0.01 دلار هم رشد داشته باشد و سرمایه‌گذاران را به افزایش قیمت به 1 دلار امیدوار کند.

 

هرچند این رویا واقعی نشد و تا پایان سال 2021، بیت تورنت همراه با دیگر ارز‌های دیجیتال بازار کاهش قیمتی شدیدی را تجربه کرد. البته تیم بیت تورنت تحت تأثیر این کاهش قیمتی قرار نگرفتند و کار خود را بر این پروژه ادامه دادند.

 

در ادامه و در دسامبر سال 2021، بیت تورنت بلاک چین اختصاصی خود را به نام BTTC راه‌اندازی کرد و از شبکه ترون جدا شد. در نتیجه راه اندازی شبکه اختصاصی، تیم بیت تورنت توکن بومی شبکه را به همان نام و نماد BTT معرفی کرد و توکن قبلی به BTTOLD تغییر نام داده شد.

 

هم اکنون حاضر توکنی که در صرافی‌ها و پلتفرم‌ها معامله می‌شود، BTT جدید است که روند قیمتی آن از ابتدای سال 2022 آغاز شده است. در حالی که عرضه بلاک چین اختصاصی برای بیت تورنت خبر بزرگی به شمار می‌رفت، اما توکن جدید موفق به تکرار استقبال عرضه توکن قبلی این پلتفرم نشد و طی سال 2022 و 2023 به طور مداوم روند نزولی را تجربه کرد.

 

روندی که به نظر می‌رسد هم اکنون با افزایش قیمت بیت کوین و جو مثبت بازار به پایان رسیده است و با افزایش علاقه سرمایه‌گذاران به خرید بیت تورنت، این ارز دیجیتال به ناگهان رشد 135 درصدی را ثبت کرده است.

این افزایش قیمت باری دیگر امیدها را نسبت به رشد قیمت بیت تورنت به 1 دلار افزایش داده است، اما این امید و انتظار تا چه حد به واقعیت نزدیک است؟

 

آیا بیت تورنت می‌تواند به 1 دلار برسد؟

در زمان بررسی روند قیمتی آینده یک ارز دیجیتال، باید موارد مختلفی را بررسی کرد. یکی از این موارد، کاربرد‌ها و خدماتی هستند که ارز دیجیتال و شبکه آن ارائه می‌دهند. موضوعی که بیت تورنت در آن کم و کاستی ندارد و علاوه بر ارائه یک فضای غیرمتمرکز و همتا به همتا برای اشتراک‌گذاری داده و فایل، کاربران در این شبکه می‌توانند با ارائه پهنای باند و آپلود فایل کسب درآمد نیز داشته باشند.

 

همچنین توکن BTT کاربرد‌های بیشتری در شبکه اختصاصی خود پیدا کرده است و علاوه بر پرداخت هزینه و کارمزد‌ها، از آن در فرآیند استیکینگ، کسب درآمد و همچنین در رای‌گیری‌های پلتفرم می‌توان استفاده کرد.

 

اکوسیستم بیت تورنت نیز طی سالیان گذشته گسترش پیدا کرده است و خدمات مختلفی از جمله کیف پول اختصاصی، تبادل ارز با ارز، استیکینگ و پل برای انتقال BTT به شبکه‌های مختلف به آن اضافه شده است. بیت تورنت همچنین ابزار‌های مخصوصی را برای ساخت برنامه و پروژه‌ها در اختیار توسعه‌دهندگان قرار داده است که پتانسیل رشد این شبکه و کاربرد‌های آن را در آینده افزایش می‌دهد.

 

بنابراین در حالی که روند قیمتی توکن بیت تورنت طی یک سال گذشته چندان امیدوار‌کننده به نظر نمی‌رسد، اما شبکه بیت تورنت تفاوت‌های مهمی با شت کوین‌ها دارد و این کاهش‌های قیمتی نمی‌تواند به معنی پایان فعالیت آن باشد.

 

برخی از تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند که در آینده نزدیک و با گسترش وب 3.0، خدمات دانلود و آپلود فایل ارائه شده بیت تورنت می‌تواند بسیار کاربردی باشد و به عنوان جایگزینی برای سرویس‌های ذخیره‌سازی ابری سنتی عمل کند. بنابراین بیت تورنت فرصت رشد قابل توجهی دارد و بر این اساس قیمت آن می‌تواند به 1 دلار نیز برسد.

 

به نظر می‌رسد کاربران و سرمایه‌گذاران این ارز دیجیتال نیز به همین دلیل امید خود را از دست نداده‌اند و با وجود سقوط قیمتی که این ارز داشت، بیت تورنت همچنان موفق به حفظ جایگاه خوب خود در بازار شد و هم اکنون با ارزش بازار 1 میلیارد دلاری، در رتبه 63 ارز‌های دیجیتال برتر بازار قرار دارد.

 

این شرایط برای برگشت قیمت بیت تورنت اهمیت زیادی دارد، زیرا هرچه یک پلتفرم کاربردی و دارای مزایای مختلف باشد، در نهایت این سرمایه‌گذاران هستند که نوسانات قیمتی را رقم می‌زنند.

 

در مجموع خرید بیت تورنت هم اکنون گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال به شمار می‌رود و احتمال صعود قیمت به 1 دلار نیز در بازه بلند مدت وجود دارد.

 

اگر شما نیز به خرید و سرمایه‌گذاری در بیت تورنت علاقه‌مند هستید، هم اکنون خرید و فروش این ارز دیجیتال در صرافی‌های مختلف داخلی از جمله بیت 24 امکان‌پذیر است. هرچند همانند دیگر ارز‌های دیجیتال، سرمایه‌گذاری در بیت تورنت نیز خطرات خود را دارد و سرمایه‌گذاران باید قبل از خرید حتما تحقیق و بررسی خود را داشته باشند