بیماران قلبی قبل از سفر باید چه اقداماتی انجام دهند ؟

مجموعه : پزشکی و سلامت
بیماران قلبی قبل از سفر باید چه اقداماتی انجام دهند ؟

بیماران مبتلا به ناراحتی های قلبی باید با صلاحدید پزشك معالج اقدام به سفر كرده و اقدامات لازمی را برای مسافرت و سفر هوایی انجام دهند.

به گزارش تکناز : مسافرت های هوایی،روشی ایمن تر ازحمل و نقل جاده ای است؛اما همانطور كه درمنزل یا محل كار حوادث ناشی از بیماری های قلبی می تواند اتفاق بیفتد؛در هنگام جابجایی مسافران در زمان طولانی نیز ممكن است حادثه قلبی رخ دهد كه البته بروز این حوادث در هنگام پرواز به دلیل برخی ویژگی ها از اهمیت خاصی برخوردار است.

بیماران نیز ممكن است در هواپیما ساعتها از دسترسی به خدمات درمانی و بیمارستانی دور باشند كه این موضوع به خصوص در پروازهای طولانی از اهمیت بیشتری برخوردار است.
قرارگرفتن هواپیما در ارتفاعی بین 5000 تا 8000 پا از سطح دریا،رطوبت كم در هوا در ارتفاع بالا،لرزش های هواپیما،تغییر در تیم دوره ای بدن مثل سیكل خواب و بیداری و همچنین بروز بیماری حركت یا motion sickness كه همراه با تهوع،استفراغ،سرگیجه است؛از دیگر مشكلات سفر با هواپیما است.

‌مسافرت هوایی می تواند همراه با استرس هایی همچون ترافیك مسیرهای منتهی به فرودگاه، پاركینگ فرودگاه،ازدحام جمعیت،حمل اثاثیه سنگین و معطلی های موجود در فرودگاه و تاخیر پروازها باشد كه بروز این استرس ها نیز می تواند زمینه را برای تشدید علایم بیماری های قلبی مساعد كند.

این شرایط هرچند برای افراد سالم قابل تحمل است؛اما ممكن است در افرادی كه مبتلا به بیماری های شدید قلبی مثل نارسایی كنترل نشده قلبی،گرفتاری شدید عروق قلبی و یا نامنظمی های كنترل نشده قلبی هستند،قابل تحمل نبوده و موجب بروز مشكل شود.

تمام بیماران قلبی و یا بیمارانی كه سابقه عوامل خطرزای بیماری قلبی مثل دیابت،فشار خون بالا،چاقی مفرط و یا سن بالای از 65 سال را دارند مدارك و اطلاعات لازم را به همراه سفر و در پرواز به همراه خود داشته باشند.

بیماران قلبی باید طی سفر،تلفن تماس پزشك معالج و تعداد كافی از نمونه داروهای مصرفی را درهنگام پرواز و یا سفر همراه داشته باشند.

قبل از سفر لازم است بیمار با پزشك معالج خود راجع به امكان انجام سفر مشورت كند و نظر وی را جویا شود.انجام این مورد به خصوص در افرادی كه دچار نامنظمی ضربان قلب،تنگی نفس ،سرگیجه، درد سینه و یا تورم پاها هستند،بسیار ضروری است.

نکته:درصورتی كه شرایط بیماری فرد براساس نظر معالج اقتضا می كند كه رژیم غذایی خاصی داشته باشد و یا نیاز به صندلی چرخدار یا برانكار و یا نیاز به اكسیژن در هنگام پرواز دارد؛فرد باید حداقل 24 ساعت قبل،آژانس مسافرتی یا شركت هواپیمایی مربوطه را مطلع كرده و از پزشك معالج خود درخواست كند تا فرم های مربوطه را برای شركت هواپیمایی پركند تا خدمات لازم به موقع و مناسب دراختیار فرد بیمار قرار بگیرد.

منبع:  yjc.ir