بیماری کودکی با چهره بچگانه و بدنی 80 ساله !! (عکس)

بیماری کودکی با چهره بچگانه و بدنی 80 ساله !! (عکس)
مارشال هابورن 2 ساله، صورتی شبیه سایر کودکان در این سن و سال دارد اما رنجی که از ابتلا به بیماری التهاب مفاصل تحمل می کند، بدن وی را شبیه یک پیرمرد 80 ساله کرده است. به گزارش تکناز بیماری التهاب مفاصل در این کودک 2 ساله در قسمت آرواره، ستون فقرات، مفصل ران، زانو، ساق پا، آرنج، پایین پا و قوزکهای هرکدام از انگشتها وجود دارد. وی هر 12 هفته یکبار همراه مادرش به بیمارستان کودکان بیرمنگهام می رود تا با بیهوشی کلی، مفاصلش تخلیه شوند.
این درحالی است که وی هر هفته در خانه تحت شیمی درمانی قرار می گیرد تا دردش اندکی تسکین یابد. پزشکان در 18 ماهگی تشخیص دادند که وی مبتلا به التهاب مفاصل ایدیوپاتیک جوانان است.
روماتویید آرتریت جوانان شایعترین شکل التهاب مفصلی (آرتریت) پایدار در کودکان است. بیشترین بروز این بیماری در اوایل دهه دوم زندگی است. به طور کلی در صورتی که آرتریت بدون علت مشخص در فرد کمتر از 16 سال به مدت حداقل 6 هفته پایدار بماند تشخیص این بیماری داده می ‌شود.
مادر مارشال که درحال حاضر در انتظار تولد پنجمین فرزند خود است، گفت هنگامی که تلاشهای مارشال را برای برداشتن نخستین گامهای خود مشاهده کردند، به این نتیجه رسیدند که مشکلی وجود دارد. به دکتر مراجعه کردیم اما هرگز تصور نمی کردند که بیماری وی التهاب مفاصل باشد، چرا که تا آن روز بر این باور بوده اند که این بیماری مختص افراد سالخورده است.

 

بیماری کودکی با چهره بچگانه و بدنی 80 ساله !! (عکس)
 
عوارض جانبی درمانهای صورت گرفته می تواند دربرگیرنده نارسایی کبد، کلیه و سرطان خون باشد.
مادر مارشال اضافه کرد: در روزهای خوب وی می تواند راه برود اما روزهایی هم هستند که وی نمی تواند تکان بخورد، ساعتها جیغ می کشد و خود را به دیوار تکیه می دهد تا بتواند از جا بلند شوند. سایر فرزندانم در خانه با مارشال هوشمندانه برخورد می کنند و با وی بازی می کنند، اما مارشال می خواهد هرکاری که خواهر و برادرش انجام می دهد را تکرار کند و این تلاشها همواره موفقیت آمیز نیستند.
پزشکان هنوز علت ابتلا به این بیماری را کشف نکرده اند. وی به دومین نوع شایع التهاب مفاصل ایدیوپاتیک جوانان مبتلا است که آمار آن در بریتانیا یک کودک درمیان هر 10 هزار یا 15 هزار کودک است.