درباره ی بیماری ترومبوز بدانیم

مجموعه : پزشکی و سلامت
درباره ی بیماری ترومبوز بدانیم

ترومبوز یك اصطلاح پزشكی است كه به معنی میباشد.

 

لخته یك فرآیند طبیعی بدن است كه در هنگامی كه ما زخمی می شویم و خونریزی می كنیم، باعث میگردد كه خونریزی ما متوقف شود.

درباره ی بیماری ترومبوز بدانیم

در مواقعی كه لخته های‌ ناخواسته ای در بدن ایجاد میشود، ض انعقادها و رقیق كننده های‌ طبیعی خون كه در گردش خون وجود دارند، این لخته ها را به طور طبیعی از بین میبرند.

 

وقتی كه یك رگ خونی آسیب می بیند، یك مجموعه از مواد شیمیایی در بدن ترشح میشوند كه باعث تشكیل یك لخته و بند آمدن خون از رگ میگردد.

درباره ی بیماری ترومبوز بدانیم

در بیماری كرونری قلب، یك لخته خون تشكیل میشود كه علت آن، آسیب خارجی به رگ نیم باشد بلكه براثر صدماتی كه چربی ها به دیواره داخلی رگ وارد می كنند، لخته تشكیل می شود.

 

بطور طبیعی، دیواره داخلی پوشاننده رگها صاف بوده و باعث ایجاد لخته نمی گردد.

درباره ی بیماری ترومبوز بدانیم

وقتی كه آتروما ایجاد میشود، دیواره رگها دیگر صاف نبوده و در سطح آن شكافهایی ایجاد میگردد. سلول های كوچك خون به نام “پلاكتها” به این شكافها چسبیده و به پركردن آنها كمك می كند.

 

اگر این شكافها كوچك باشند، هیچ مشكلی پیدا نخواهد شد، اما وقتی شریانها باریك میشوند، حتی یك لخته كوچك هم میتواند در پیش گیری از عبور جریان خون مؤثر باشد.

درباره ی بیماری ترومبوز بدانیم

امروزه ما میدانیم كه چنین فرآیندی، باعث بدتر شدن ناگهانی آنژین ها می شود كه اصطلاحاً به آن “آنژین ناپایدار” گفته میشود. در یك سكته قلبی، یك فرآیند نسبتاً متفاوت، باعث ایجاد مشكل میگردد.

درباره ی بیماری ترومبوز بدانیم

رسوبات چربی در شریانها فقط حاوی چربی نمی باشند. بلكه توسط بافتهای آسیب دیده كه بوسیله خود كلسترول ایجاد شده نیز محاصره شده اند.

 

به همین دلیل در بالای رسوبات چربی، یك كلاهك سفت فیبروز ایجاد می شود.

 

هرگونه استرس یا فشار ناگهانی می تواند باعث جداشدن این كلاهك شده و موجب یك منطقه وسیع تر آسیب دیده در دیواره شریان شود.

درباره ی بیماری ترومبوز بدانیم

این وضعیت می تواند باعث تشكیل لخته های‌ بزرگتری شده كه معمولاًً شریان را مسدود می سازد.

 

در چنین مواقعی خون نمی تواوند از این لخته عبور كرده و به عضلات قلب برسد و در نتیجه، آن قسمت از عضله قلب خواهد مرد.

درباره ی بیماری ترومبوز بدانیم

بنابراین، ترومبوز یكی از مشكلات اصلی در بیماران كرونری قلب میباشد. ترومبوز، علت بروز اكثر موارد بدتر شدن ناگهانی آنژین و اكثر سكته های‌ قلبی میباشد.

 

همان طور كه بعداً خواهیم دید، درمانهای جدیدتر و مؤثرتر بیماری كرونری قلب با اثر بر روی از بین بردن این لخته ها و جلوگیري از تشكیل مجدد انها، كار خود را انجام می دهند.

درباره ی بیماری ترومبوز بدانیم

داروهای گران قیمت و پیچیده ای كه می توانند در یك سكته قلبی باعث حل شدن این لخته ها شوند و نیز داروهای ساده و ارزان قیمتی مثل آسپرین كه میتوانند از تشكیل این لخته ها جلوگیري كنند، امروزه در دسترس هستند.

 

پزشكان امروزه در تلاش هستند كه بفهمند چه عواملی باعث می شوند كه بعضی از افراد نسبت به بقیه، بیشتر به این لخته ها دچار شوند.

 

تمایل بیشتر به لخته سازی در بعضی افراد، ممكن است یكی از دلایلی باشد كه چرا مردم بریتانیا بیشتر مستعد ابتلاء به بیمار كرونری قلب هستند.

 

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

برچسب‌ها: