تشخیص بیماری صرع

مجموعه : پزشکی و سلامت
تشخیص بیماری صرع

هنگامی كه یك پزشك برای اولین بار با مریضی كه نشانه های‌ وجود مریضی صرع را دارد مواجه میشود، دو سؤال برای او مطرح میگردد.

 

سؤال اول این است كه آیا بیمار بطور مشخص دارای حملات صرعی میباشد یا خیر و سؤال دوم این میباشد كه اگر حملات این بیمار از نوع صرعی میباشد، علت ایجاد صرع در او چیست؟

 

آیا این بیماری صرع است؟

تشخیص بیماری صرع

بسیاری از مریضی‌ها میتوانند با حملات صرعی اشتباه گرفته شوند.

 

در بزرگسالان شایعترین مشكلاتی كه با مریضی صرع اشتباه گرفته میشوند

 

عبارتند از:

تشخیص بیماری صرع

سنكوپ «از حال رفتن»، میگرن، حملات هیپروانتیلاسیون و پانیك «هراس» و حملات كاذب.

 

در كودكان، سایر مشكلاتی كه همچنین می توانند با صرع اشتباه گرفته شوند شامل حملات بند آمدن تنفس و كابوسهای شبانه می باشند.

 

 

سنكوپ

سنكوپ یك اصطلاح پزشكی است كه برای توصیف از حال رفتن یا غش كردن بیماران بكار میرود و هنگامی كه خون به اندازه كافی به مغز نمی‌رسد ایجاد میگردد.

 

شایعترین نحوه ایجاد سنكوپ، به‌ صورت یك حمله وازوواگال «Vasovagal» در پاسخ به مواردی مثل دیدن یك چیز ناخوشایند «مثلاً دیدن خون»، دردهای شدید یا ایستادن به مدت طولانی در یك فضای محصور و گرم ایجاد میشود.

تشخیص بیماری صرع

گاهی اوقات سنكوپ بعلت اختلالی در قلب «مثلاً بعلت نامنظم بودن ضربان قلب» ایجاد میشود.

 

همچنین در هنگام بعضی از كارها مثل سرفه كردن یا ادرار كردن نیز ممكن است سنكوپ ایجاد شود.

 

از حال رفتن «غش كردن» برای همه ی ي ما موضوعی شایع و شناخته شده است و نباید آن را با حملات صرع اشتباه گرفت.

 

در هنگام غش كردن، شخص احساس سرگیجه، گرما و تهوع می كند و صورتش كاملاً رنگ پریده و سفید میشود. چشمهایش سیاهی رفته و سپس بطور ناگهانی به زمین سقوط می كند.

تشخیص بیماری صرع

وقتی فرد به زمین می افتد، خون بیشتری به مغزش خواهد رسید و خیلی سریع دوباره حالش خوب خواهد شد.

 

در نگاه اول، ممكن است مشكل باشد كه این وضعیت را با حملات صرعی كه در فصل قبل توضیح دادیم اشتباه بگیریم.

 

با این حال، د هنگام سنكوپ نیز ممكن است مقداری پرش اندام دیده شود.

 

این پرش اندامها معمولاًً طول خواند كشید اما به ندرت مشابه تشنج تونیك-كلونیك خواند بود.

 

در بعضی از حملات پارسیل، شخص ممكن است همان احساسهایی را كه در هنگام سنكوپ دیده می شود را احساس نماید و در چنین مواقعی تشخیص این دو وضعیت از یكدیگر راحت نخواهد بود.

تشخیص بیماری صرع

میگرن

همانطور كه اكثر افراد می‌دانند، میگرن اغلب با اختلالات بینایی آغاز میشود و یا اینكه میتوان با احساس گزگر در دستها یا صورت و به ندرت اختلال در صحبت كردن شروع شود.

 

تشخیص این نوع میگرنها از حملات پارسیل ساده میتواند مشكل باشد، بخصوص اینكه غیر شایع نمی باشد كه بعد از بروز یك تشنج، سردرد هم ایجاد شود.

 

با این حال، در میگرن هیچگان بیمار از هوش نمی رود.

 

همچنین در اختلالات بینایی كه در میگرن و صرع پدید می آید تفاوتهایی وجود دارد.

تشخیص بیماری صرع

اختلالات بینایی در میگرن معمولاًً در چند دقیقه بوجود می آیند و دارای شكل ساده ای هستند و مثلاً بیمار اظهار می دارد كه نقطه های‌ روشن یا دایره های‌ نورانی در مقابل چشمانش ظاهر میشوند.

 

اما اختلالات بینایی در صرع خیلی سریعتر و بیمار بیان می كند كه شكلهای رنگی، مناظر و یا صورتهایی را مشاهده می كند.

 

بعلاوه در مواردی كه گزگز دستها هم وجود داشته باشد، در افراد دچار میگرن، این گزگز دست به آهستگی به سمت بالا و بازو میرود در حالیكه در صرع، این حالت بسیار شایع اتفاق می افتد.

 

در اكثر موارد، تشخیص بین میگرن و صرع راحت میباشد و شك خیلی كمی در افتراق این دو وجود دارد، اما گاهی اوقات ممكن است تشخیص این دو مریضی از یكدیگر مشكل باشد.

تشخیص بیماری صرع

نفس نفس زدن و حملات هول و هراس

نفس نفس زدن بیش از حد یا اصطلاحاً “هیپرونتیلاسیون” «Hyperventilation» زیاد هم غیر شایع نمی باشد و مخصوصاً در افرادی كه تحت استرس و فشار عصبی قرار دارند و یا كسانی كه دچار حملات هول و هراس قرار می‌گیرند، بسیار دیده میشود.

 

در چنین مواردی این گونه افراد معمولاًً اظهار می دارند كه بطور ناگهانی در نفس كشیدن دچار مشكل میشوند و یك احساس هول و هراس در انها ایجاد میشود «اگر چه این احساس هول و هراس همیشه ممكن است وجود نداشته باشد».

 

در هنگامی كه یك شخص، بیش از حد نفس نفس بزند مقدار زیادی از دی اكسید كربن ریه هایش رابه بیرون می فرستد و وقتی چنین اتفاقی می افتد، تغییراتی در اسیدیته خون پدید می آید.

تشخیص بیماری صرع

تغییر در میزان اسیدیته خون بر روی فعالیت عصبی تأثیر میگذارد و میتواند باعث احساس گزگز شدن، اسپاسم و گرفتگی عصلات دستها، احساس سبكی در سر و حتی از حال رفتن شود.

 

چنین حملاتی را می توان بخوبی با تمرینات تنفسی و ایجاد آرامش درمان نمود.

 

تنفس كردن در یك پاكت كاغدزی در چنین مواقعی، شخص را قادر می سازد كه دی اكسید كربن از ریه هایش خارج گردد را دوباره به داخل ریه هایش بفرستد و بنابراین از اثرات یا عوارض ناخوشاند نفس نفس زدن جلوگیری نماید.

 

حملات كاذب

تشخیص حملات كاذب از حملات واقعی در بعضی موافع بسیار مشكل میباشد.

 

این حملات بعلت مشكلات روحی و روانی ایجاد میشوند، ولی با این حال معمولاًً به‌ صورت غیراختیاری و بدون هیچگونه انگیزش آگاهانه ای رخ می‌دهند.

تشخیص بیماری صرع

گاهی اوقات شخص وانمود به تشنج كردن می كند، اما در اكثر موارد، بیمار كنترل كمی بر روی تشنج خود دارد.

 

شخص بیمار ممكن است به زمین سقوط كند و به نظر برسد كه بیهوش شده است و سپس شروع به دست و پا زدن كند و یا اینكه بی حركت دراز بكشد.

 

این تشنج ها اغلب دارای ریشه های‌ عمیق هیجانی و روانی هستند و ممكن است نیاز به درمان روانپزشكی داشته باشند.

 

داروهای ضد تشنج كه در صرع مصرف می شوند برای این بیماران مناسب نمی باشد.

 

هنگامی كه تشخیص حملات كاذب از حملات حقیقی مشكل باشد، لازم است كه برای تشخیص صحیح مریضی، چندروزی بیمار را در بیمارستان بستری نماییم تا بررسی های‌ لازم را بعمل آوریم.

تشخیص بیماری صرع

حملات بند آمدن تنفس

متأسفانه كودكان میتوانند نفس خود ار تا حدی كه دچار كبودی شوند بند آروده و آن را نگهدارند.

 

كودكان ممكن است از این روش برای رسیدن به خواسته های‌ خود استفاده نمایند.

 

معمولاًً حملات بند آمدن تنفس، بدون مشكلی متوقف می شوند اما در بعضی كودكان ممكن است به بیهوش شدن انها نیز منجر شود. چنین كودكانی نیاز به درمان دارویی ندارند و این حملات معمولاًً بعد از مدتی متوفق خواهد شد.

تشخیص بیماری صرع

وحشت شبانه

وحشت شبانه معمولاًً در كودكان كمتر از پنج سال دیده می شود.

 

چند ساعت بعد از اینكه كودك به خواب فرو میرود، ممكن است با ترس و وحشت از خواب بیدار شده بطوریكه به سختی بتوان او را آرام نمود.

 

صبح كه كودك از خواب بیدار می شود معمولاًً از اتفاقاتی كه در نیمه شب اتفاق افتاده است، چیزی به خاطر نمی آورد.

 

اگر چه این مشكل ممكن است نگران كننده باشد، اما مسئله مهمی نبوده و نیاز به درمان خاصی هم ندارد.

تشخیص بیماری صرع

تشخیص وضعیت

مهمترین ابزار تشخیصی برای پزشك به منظور رسیدن به وضعیت بیمار، گرفتن شرح حال از او و پرسیدن یك سری از سوالات میباشد.

 

پزشك سعی خواهد نمود كه تعیین نماید كه آیا وضعیتی كه برای بیمار پیش آمده است آیا واقعاً یك حمله صرعی بوده است یا خیر.

 

پرسیدن جزئیات اتفاقاتی كه در هنگام حمله برای بیمار ایجاد شده است و اینكه آیا هوشیاری بیمار در آن هنگام از بین رفته است بسیار مهم میباشد.

 

پرسیدن سوالاتی از كسی كه در هنگام تشنج همراه بیمار بوده است نیز بسیار مفید میباشد.

تشخیص بیماری صرع

پزشك علاقه مند است كه بداند علت بروز این حملات در بیمار چه میباشد و بنابراین سوالاتی در مورد این كه آیا بیمار قبلاً سابقه ضربه به سر داشته است، مشكلاتی در هنگام تولد داشته است، آیا بیمار دچار مننژیت بوده است، آیا الكل مصرف می كند و آیا افراد دیگری از خانواده او دچار صرع بوده اند، خواهد پرسید.

 

پزشك همچنین مایل است بداند كه آیا مریضی صرع در نحوه زندگی فرد تأثیر داشته است یا خیر، بنابراین در مورد شغل بیمار و زندگی خانوادگی او سوالاتی خواهد نمود.

تشخیص بیماری صرع

سرانجام پزشك بیمار را معاینه می كند و به دنبال نشانه هایی از وجود اختلالات زمینه ای مغزی در بیمار خواهد گشت و ممكن است همچنین قلب بیمار را نیز بررسی نماید «مخصوصاً اگر مشكوك به سنكوپ باشد».

 

یك معاینه كامل عبصی شامل بررسی چشمها، صورت، تعادل بدن، قدرت و احساس اندام ها و رفلكس های‌ دست و پاها می ابدش.

 

به غیر از آمایش خون و سایر آزمایش‌ های‌ معمول، سه آزمایش ویژه هم وجود دارد كه پزشك ممكن است انها را هم برای بیمار درخواست نماید كه عبارتند از: نوار مغزی «الكتروآنسفالوگرافی EEG»، سی تی اسكن «توموگرافی كامپیوتری CT» و ام.آر.آی «MRI».

تشخیص بیماری صرع

نوار مغزی «الكتروآنسفالوگرافی EEG»

برای گرفتن نوار مغزی یا لكتروآنسفالوگرافی «EEG» باید سیمهایی رابه قسمتهای مختلف سر بیمار متصل نمود. این سیمها سپس به یك تقویت كننده یا آمپلیفایر متصل میگردد تا سیگنال ها یا پیامهای كوچكی كه از مغز میرسد را تقویت و بزرگ نموده و انها بر روی كاغذ ثبت نماید.

 

بنابراین نوار مغزی فقط ثبت الگوهای الكتریكی داخل مغز میباشد. گرفتن نوار مغزی، یك آزمایش بی خطر و بدون درد برای بیمار میباشد كه اطلاعات زیادی را برای پزشك مهیا می سازد.

 

بطور زبیعی خطوطی كه برروی كاغذ رسم میشوند نشان دهنده الگوی امواج «امواج مغزی» هستند كه در هریك دهم ثانیه، یك موج رخ می دهد. امواج مغزی در حین خواب آهسته تر میشوند و در هنگام بیداری تشدید میگردند.

تشخیص بیماری صرع

اگر بیمار مستعد ابتلاء به صرع باشد، الگوی الكتریكی مغزش ممكنا تس تفاوتهایی داشته باشد و بخصوص نشان دهنده موجهای بلند نوك تیز و نیزه ای باشد. در نیم از بیماران مبتلا به صرع، امواج بلند نوك تیز در یك نوار مغزی، به احتمال 99 درصد آن شخص دارای صرع میباشد.

 

گاهی اوقات در حین خواب اقدام به گرفتن نوار مغزی میشود زیرا احتمال بیشتری دارد كه امواج بلند نوك تیز در طی خواب ایجاد و ثبت میشوند.

 

یك الگوی ویژه در نوار مغزی به نام “سه موج بلند نوك تیز در یك ثانیه” وجود دارد كه از اهمیت زیادی برخوردای است. این الگوی ویژه در صرع كوچك مشاهده میگردد و نیازمند درمان خاصی میباشد كه نتیجه درمان آن نیز خوب میباشد.

تشخیص بیماری صرع

یك نوار مغزی كه در هنگام تشنج از بیمار گرفته شود و بخصوص اگر در همان هنگام نیز از بیمار یك فیلم ویدئویی گرفته شود، در تشخیص بیمارانی كه به وجود صرع در انها مشكوك هستیم بسیار مفید و با ارزش میباشد.

 

چنین آزمایشی را اصطلاحاً “ویدیو تله متری” می نامند.

 

برای انجام چنین آزمایشی، بیمار باید چند روز در بیمارستان بستری باشد و بطور دایم سیمهای مخصوص نوار مغزی بر روی سرش نصب شده باشد و كی دوربین ویدوئویی هم دائماً از او فیلم بگیرد.

 

گاهی اوقات، همچنین لازم است كه داروهای ضد تشنج او را كم یا قطع نماییم تا سپپ شویم كه تشنج در او ایجاد شود.

تشخیص بیماری صرع

سی تی اسكن

سی تی اسكن یا توموگرافی كاپیوتری «CT scan» اصطلاحاً به گرتفن تصویرهایی از برش های‌ مغزی و محاسبه انها با كامپیوتر گفته می شود.

 

در این روش تشخیصی از اشعه ایكس استفاده می وشد، با این حال برخلاف روشی كه در گرفتن یك عكس رادیوگرافی از جمجمه استفاده میشود و اشعه ایكس به سمت بدن فرستاده می شود و سپس توسط گیرنده هایی گرفته میشود.

 

اطلاعاتی كه ازاین گیرنده ها بدست می آید توسط یك ماپیوتر محاسبه میشوند و سنگنال ها یا علائم اشعه ایكس رابه‌صورت یك سری از تصاویر برشی از جمجمه و مغز نشان میدهد.

تشخیص بیماری صرع

با استفاده از سی تی اسكن، میتوان اختلالات مغزی همانند غده های‌ مغزی، سكته های‌ مغزی، خونریزی های‌ مغزی و یا مریضی آلزایمر را شناسایی نمود.

 

اگر چه امروزه به تدریج سی تی اسكن جای خود را در تشخیص علل بروز صرع به دستگاه پیشرفته تر ام.آر.آی میدهد.

 

ام آر آی دستگا/ه بسیار حساس تری بوده و عکسهای واضح تری در اختیار پزشكان قرار می دهاده.

 

در طی انجام سی تی اسكن، بیمار باید دراز كشیده و سر خود را در یك محل مشخص به مدت چند دقیقه ثابت نگه دارد.

 

سی تی اسكن یك آزمایش كاملاً بدون درد باشد. گاهی اوقات برای اینكه بعضی از قسمتهای مغز بهتر در عکسهای دیده شوند، یك ماده رنگی «ماده حاجب» از طریق در ورید دست تزریق میشود.

تشخیص بیماری صرع

ام آر آی

در ام آر آی به هیچوجه از اشعه ایكس استفاده نمیشود. در این روش، یك آهن ربای بزرگ و قدرتمند در اطراف سر بیمار قرار داده میشود.

 

اتمهای مغز، هم جهت با این میدان مغناطیسی میگردند.

 

سپس امواج رادیویی به سمت بدن شلیك میگردد و باعث لرزاندن و تكان دادن اتمهای هیدروژن در مغز می شوند.

 

همچنان كه اتمهای هیدروژن به تدریج به حالت سكون و استراحت خود می رسند، امواج رادیویی توسط گیرنده هایی گرفته میشوند و توسط یك كامپیوتر محاسبه میگردند.

تشخیص بیماری صرع

به این طریق عکسهای دقیق و واضحی از مغز بدست می آید. این روش كاملاً بی خطر بوده و هیچگونه دردی برای بیمار ندارد.

 

اگر چه برای انجام چنین آزمایشی، بیمار باید برای مدتی «معمولاًً 10 تا 20 دقیقه» در داخل دستگاه دراز بكشد كه به‌ صورت یك تونل میباشد و برای بسیاری از بیماران، ترسناك و ناخوشایند است.

 

همچنین بخاطر میدان مغناطیسی قدرتمندی كه در این دستگاه وجود دارد، افرادی كه دارای ایمپلنتهای فزی در بدنشان هستند «مثل كسانی كه دارای پیس میكر در قلبشان و یا سیمها یا كلیپس هایی در مغزشان هستند» را نمیتوان بوسیله ام آر آی، تصویر برداری نمود.

تشخیص بیماری صرع

با روش ام آر آی میتوان بسیاری از اختلالات كوچك و جزئی را كه با سی تی اسكن نمی توان انها را تشخیص داد، كشف نمود. همچنان كه روش های ام آر آی توسعه مییابد، علل زمینه ای بروز صرع در بسیاری از بیماران مشخص می گردد.

 

روش ام آر آی، بخصوص برای محاسبه بیمارانی كه به درمان دارویی پاسخ نمی دهند و بهتر است تحت عمل جراحی قرار بگیرند، بسیار سودمند و با ارزش است. همچنین با استفاده از محاسبه كامپیوتری ام آر آی، اغندازه نسبی ساختمانهای مختلف مغز محاسبه میگردند.

 

برای مثال اندازه گیری و بررسی بعضی از قسمتهای مغز «بخصوص قسمتی كه به هیپوكامپ معروف است» كه در صورت صدمه دیدن، میتواند باعث بروز حمله شود، بسیار اهمیت دارد.

تشخیص بیماری صرع

علل بروز صرع در افراد

همانگونه كه قبلاً هم اشاره كردیم، صرع یك مریضی نیست بلكه یك علامت است.

 

علل بسیاری مثل عفونتها، صدمات و ضربات وارده بر سر، غدد یا تومورهای مغزی، صدمات مغزی در هنگام تولد و بیماریهای ارثی در بروز صرع نقش دارند.

تشخیص بیماری صرع

گاهی اوقات، صرع میتواند بعد از چند سال كه از بروز حادثه و صدمه می گذرد، رخ دهد. برای مثال، غیر شایع نیست كه افرادی كه در سنین كودكی دچار ضربه یا صدمات مغزی شده اند، در سنین حدود 20 سالگی به صرع مبتلا شوند.

 

برای بسیاری از مبتلایان به صرع «حدود 70 درصد» هیچگونه علت مشخصی برای بروز صرع در انها پیدا نمیشود.

 

 در صرعای ژنرالیزه، عوامل ژنتیكی احتملاً نقش دارند و بعضی از صرع ها، ارثی می باشند اما در اكثر موارد، چنین نیست «برای مثال نمی توان گفت كه آیا این ضربه مغزی كه به شما وارد شده، ارثی می باشد؟» بغیر از بعضی از موارد اندك صرع كه به‌ صورت ژنتیكی به ارث میرسند، خطر انتقال صرع از والدین به فرزندان، واقعاً بسیار ناچیز میباشد.

 

علل بروز صرع از تولد تا پیری

– بیماریهای مغزی ارثی «مثل توبروس اسكلروز»
– صرع های‌ ارثی «مثل صرع ژنرالیزه اولیه»

تشخیص بیماری صرع

– صدماتی كه در هنگام تولد به نوزاد وارد می آید
– تشنج های‌ تب دار

تشخیص بیماری صرع

– عفونت های‌ مغزی «مثل مننژیت، آنسفالیت، آبسه های‌ مغزی»
– مصرف الكل و داروهای محرك «مثل كوكائین، آمفتامین ها، اكستازی»

 

– ضربه های‌ مغزی
– اختلالات شیمیایی خون «مثل پایین بودن كلسیم، منیزیوم یا قندخون»

تشخیص بیماری صرع– خونریزیهای مغزی
– غده های‌ مغزی «مثل گلیوما، مننژیوما»

 

– سكته های‌ مغزی
– دمانس یا زوال عقل «مریضی آلزایمر»

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

برچسب‌ها: ,