تشخیص مرض قند

مجموعه : پزشکی و سلامت
تشخیص مرض قند

افراد مختلف به راههای گوناگونی ممكن است به وجود بیماری قندشان پی ببرند.

تشخیص مرض قند

در مرض قند نوع 2، معمولاًً پزشك شما اولین كسی است كه پی به مرض قندتان میبرد كه این امر خواه بعلت علایمی كه دارید و یا بعلت بررسی های‌ معمول «چك آپ» كه انجام می دهید مشخص می گردد.

 

گاهی اوقات بعضی از افرادی كه به چشم پزشكی مراجعه می كنند بعلت وجود علایم چشمی دیابت كه به رتینوپاتی دیابتی معروف است، چشم پزشك به وجود بیماری مرض قند در انها پی میبرد.

 

رتینوپاتی دیابتی به تغییراتی كه در رگهای چشم براثر مرض قند ایجاد میگردد گفته میشود.

تشخیص مرض قند

اگر شما دارای علایمی هستید كه پزشكتان به وجود مرض قند در شما مشكوك شده است، او از شما خواهد خواست كه آزمایش قند خون و ادرار را انجام دهید.

تشخیص مرض قند

در صورتی كه میزان قند خون شما زا میزان طبیعی آن بیشتر باشد شما به دیابت یا مرض قند دچار هستید.

 

در اكثر موارد با همین آزمایش ساده می توان به وجود مرض قند در افراد پی برد اما در بعضی موارد كه قند خون افراد در حد مرزی یعنی در بالاترین حد طبیعی خود قرار دارد باید یك آزمایش دیگر هم انجام داد تا مشخص گردد كه آیا واقعاً فرد به مرض قند مبتلاء هست یا خیر.

 

در چنین مواردی آزمایش تحمل گلوكز خوراكی انجام میشود. این آزمایش بدین صورت است كه ابتدا قند خون ناشتای فرد آزمایش میشود سپس یك نوشیدنی حاوی مقادیر مشخصی گلوكز «قند» به شخص داده میشود تا آن را بخورد و بعد هر نیم ساعت به مدت دو ساعت خون او گرفته میشود تا مشخص گردد كه بدن با این گلوكزی «قند» كه خورده میشود چه رفتاری می كند و چگونه آن را جذب مي نماید.

تشخیص مرض قند

آزمایش تحمل گلوكز «قند» خوراكی

اگر در آزمایش دیده شود ك هقند خون شما در محدوده مرزی قرار دارد، پزشك ممكن است بریا شما درخواست، آزمایش تحمل گلوكز خوراكی نماید. براساس نتایجی كه در این آزمایش بدست می آید، سه امكان وجود خواهد داشت:

 

– قند خون شما ممكن است در محدوده طبیعی قرار داشته باشد كه در این صورت شما به دیابت مبتلاء نیستید.

تشخیص مرض قند

– قند خون شما ممكن است از حد معمول بیشتر باشد اما به آن اندازه بالا نباشد كه تشخیص دیابت را بتوان برای شما داد.

 

در چنین مواردی شما باید مراقب باشید كه ممكن است در آینده دچار دیابت شوید. در این حالت شما نیازی به درمان نخواهید داشت اما باید با پیروی از یك رژیم غذایی مناسب، از ابتلاء خود به دیابت جلوگیری نمایید.

 

– قند خون شما ممكن است به آن اندازه بالا باشد كه برای شما تشخیص دیابت داده شود. در این حالت، پزشك شما مناسب ترین درمان را برای شما انتخاب خواهد كرد.

 

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

برچسب‌ها: ,