توصیه های آیت الله خامنه ای به همسران

توصیه های آیت الله خامنه ای به همسران
 
حضرت آیت الله خامنه ای در هنگام خواندن خطبه های عقد برای زوجهای جوان ، یک سری توصیه هایی دارند که برگزیده ای از آنها در کتابی وزین (« مطلع عشق » از انتشارات « دفتر نشر فرهنگ اسلامی » ) درج شده است و در دسترس علاقه مندان قرار دارد . این توصیه ها بسیار کاربردی و تامل برانگیزند  که البته من در این مجال قصد طرح یا اشاره به آنها را ندارم .
اما چند ماه پیش ، یکی از دوستان سپاهی برخی توصیه های آقا را برای رفتار در خانه برایم آورد . دیروز که برای مراجعه به کتابی که آن برگه را در آن قرار داده بودم رفتم ، چشمم به آن توصیه ها افتاد و دیدم بهترین هدیه برای این هفته مخاطبان وبلاگم همین توصیه های خانوادگی رهبر انقلاب است .
توضیح اینکه آقا این نکات را در دیدار فرماندهان سپاه با ایشان در هیجدهم اسفندماه سال ۱۳۷۷ خورشیدی یادآوری کرده اند:- وقتی را برای جوانان و همسرانتان بگذارید ، این خیلی مهم است .
– جوانان خود را دریابید و آنها را درک کنید و بدانید ای بسا کسانی هستند که به جوانان شما چشم می دوزند ، چون نقش شما را و حساس بودن شما را می دانند.( ظاهرا این توصیه بیشتر مربوط به مسئولان مهم کشوری است .)
– با روحیه و با نشاط به منزل بروید و با بچه ها با روی گشاده برخورد کنید.
– در شهرستانها ، سعی کنید ناهار را در منزل و به اتفاق خانواده صرف کنید.
– خانواده و بچه ها را به نماز و … تشویق کنید.
– عباراتی از نهج البلاغه  صحیفه سجادیه را بخوانید و ترجمه کنید . این کاری است لازم و این «واجب» است .
– وقتهای پراکنده را جمع آوری و به وقت منزل و گذراندن با خانواده اضافه کنید.
– حتما در روشنایی به خانواده بروید و مواظب بچه ها باشید و حتی در نگاه کردن به تلویزیون آنها را هدایت کنید : این فیلم را نبینید و  آن را ببینید.
– از بحثهای کاری و انتقادی جلوی فرزندان بپرهیزید ؛ چون شما که انتقاد می کنید با هدفی که دارید و استنتاج فرزندان شما فرق می کند . آنها ممکن است به اصل و اساس بی اعتقاد شوند.