تویوتا رکورد ۱۰ میلیونی افزایش قیمت را شکست

تویوتا رکورد ۱۰ میلیونی افزایش قیمت را شکست
 
سومین مهمان گرانی در بازار خودروهای وارداتی /تویوتا رکورد ۱۰ میلیونی افزایش قیمت را شکست
اقتصاد > صنعت
 – این سومین بار در سال جاریست که گرانی با وارداتی ها همراه می شود و رکورد افزایش قیمت را به ثبت می رساند.
مریم نعیمی:
تب و تاب افزایش قیمت بار دیگر به بازار خودروهای وارداتی بازگشت. این سومین بار در سال جاریست که گرانی با وارداتی ها همراه می شود و رکورد افزایش قیمت را به ثبت می رساند.
رشد نرخ ارز از ابتدای سال جاری در کنار توقف واردات خودرو و افزایش نرخ برگه های ثبت سفارش طی هفته های گذشته از یک سو و اعلام خبر توقف صادرات تویوتا به کشور از سوی دیگر، بازار وارداتی ها را  خبرساز کرد و منجر شد تا خودروهای لوکس وارداتی برای سومین بار در سال جاری رشد قیمت را تجربه کنند.
افزایش قیمت خودروهای وارداتی که این روزها بر بازار وارداتی ها سایه انداخته، بازار بی سابقه ای را برای وارداتی ها رقم زده است، هم اکنون برخی از برندها با رشد لحظه به لحظه قیمت در بازار مواجه هستند و این رشد قیمتی نشانی از برقراری آرامش به این زودی ها را با خود همراه نمی بیند.
رشد لحظه به لحظه قیمت خودروهای وارداتی در بازار در حالی است که به گفته برخی فعالان بازار خودرو هم کانون بازار این خودروها با کمبود خودرو نیز مواجه است و ظاهرا وارد کنندگان به هوای سود بیشتر برنامه ای برای عرضه خودروهای ترخیص شده از گمرکات در بازار ندارند که این امر در رشد قیمت این خودروها در بازار تاثیرگذار بوده و بر گرایش رو به گرانی بازار کمک کرده است.
فعالان بازار در حالی از کمبود خودرو در بازار می گویند که بر اساس آمار اعلام شده از سوی گمرک، در چهار ماه ابتدایی سال جاری واردات خودرو رشد ۱۴۰ درصدی را تجربه کرده، اما نامشخص بودن وضعیت بازار این خودروها موجب شده تا این خودروها از بازار سر در نیاورند.
توقف واردات، رشد قیمت
یکی از کارشناسان خودرو  در خصوص دلایل رشد قیمت خودروهای وارداتی در بازار می‌گوید: رشد نرخ ارز از ابتدای سال جاری، توقف واردات و افزایش نرخ برگهای ثبت سفارش طی هفته های گذشته رشد قیمت در بازار وارداتی ها را به همراه داشته است.
به گفته این فعال بازار، طی هفته های گذشته علاوه بر نرخ دلار، درهم نیز رشد چشمگیری را تجربه کرد که این امر بر قیمت خودروهای وارداتی تاثیر بسیاری داشته است.
وی در ادامه می‌گوید: علاوه بر نرخ ارز توقف ثبت سفارش نیز موجب شد تا برگه های ثبت سفارش که در گران ترین حالت با قیمت ۹۰ هزار تومان صادر می شد در حال حاضر با قیمتی در حدود  دو تا سه میلیون تومان در بازر خرید و فروش شود.
فعالان بازار خودرو در ادامه می گویند: علاوه بر این عوامل وارد کنندگان نیز در افزایش قیمت خودور در بازار تاثیر گذار بوده است زیرا در سال جاری شرکت‌های وارد‌کننده اقدام به افزایش قیمت خودروهای وارداتی کرده‌اند که افزایش صورت گرفته به هفته‌های گذشته منتهی نمی‌شود.
به گفته فعلان بازار با پایان مهلت زمان ترخیص خودروهای ثبت سفارش شده از اواخر ماه جاری می توان گفت رشد مجدد قیمت خودروهای وارداتی از ماه آینده دور از ذهن نخواهد بود.
رشد لحظه به لحظه قیمت تویوتا
به گفته برخی فعلان بازار خودرو، خبر توقف صادرات به ایران از سوی شرکت تویوتا موتورز ژاپن نیز بر هیجانی شدن بازار تاثیر چشم گیری داشته و موجب شده است تا طی هفته گذشته محصولات تویوتا در بازار رشد لحظه ای را تجربه کنند به طوریکه در حال حاضر برخی از محصولات این شرکت با رشدی ۱۰ میلیون تومانی در بازار مواجه شده اند.
این رشد قیمت در حالی رقم می خورد که به گفته فعلان بازار خودروی ایران، شرکت تویوتا در سال جاری همواره رتبه سوم واردات را به خود اختصاص داده اما با این حال به لحاظ قیمت محصولات تویوتا طی این مدت بیشترین رشد قیمت را در بازار تجربه کرده است.
به گفته فعالان بازار خودرو  شرکت‌های وارد کننده هم‌اکنون افزایش قیمت را در دستور کار خود قرار داده‌اند، بطوریکه محصولات لکسوس زیر مجموعه لوکس ساز تویوتا طی این مدت رشدی در حدود ۱۰ میلیون تومان را در بازار تجربه کرده است.
همچنین در حال حاضر لندکورز در بازار با قیمتی در حدود ۱۰۳ تا ۱۰۵ میلیون تومان عرضه می شود این در حالی است که هفته گذشته این خودرو در بازار با قیمتی در حدود ۹۲ میلیون تومان معامله می شد.
در عین حال  RX55نیز در حاضر در بازار با متوسط قیمت ۱۱۲ تا ۱۱۵ میلیون تومان خرید و فروش می شود این در حالی است که هفته گذشته با قیمتی در حدود ۱۰۷ میلیون تومان در بازار عرضه می شد.
RX350 نیز طی این مدت با رشد هفت میلیون تومانی به ۶۸ میلیون تومان رسید. تویوتا کمری نیز هم اکنون با قیمت ۵۵ میلیون تومان در بازار عرضه می شود.
آریون، خودرو جدید تویوتا نیز هم اکنون ۵ میلیون تومان گران تر از هفته گذشته با قیمت ۶۲ میلیون تومان در بازار خرید و فروش می شود.
علاوه بر محصولات تویوتا طی هفته های گذشته خودروهای آسیایی نیز طی هفته های گذشته رشد چشمگیر قیمت را تجربه کرده اند ، به طوری که طی این مدت  خودرو I30، افزایش یک میلیونی را تجربه کرده ، بطوریکه هم‌اکنون این خودرو با  قیمت ۴۰ میلیون تومان در بازار عرضه می‌شود.
علاوه بر خودروهای مذکور موهاوی شش سیلندر نیز با افزایش ۵ میلیون تومانی در حال حاضر با قیمت ۷۰ میلیون و مدل هشت سیلندر نیز با قیمت ۷۸ میلیون تومان در بازار معامله می شود.
جنسیس کوپه نیز طی این مدت رشد یک  میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی را تجربه کرده است این خودرو هم‌اکنون با قیمتی برابر با ۶۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان در بازار خرید و فروش می‌شود.
افزایش قیمت هیوندایی به محصولات جدید این شرکت منتهی نشده به طوری که علاوه بر I30 و جنسیس کوپه، خودروهای سوناتا و سانتافه نیز رشد دو تا و چهار میلیون تومان را تجربه کردند.
هم‌اکنون سانتافه با اتاق جدید با قیمت ۶۰ میلیون و ۵۰۰۰۰ هزار تومان، توسان با قیمت ۴۴ میلیون در بازار خرید و فروش می‌شوند.
فعالان بازار در ادامه عنوان می‌کنند: علاوه بر محصولات هیوندایی، شرکت کیا نیز افزایش قیمت برخی از محصولات را در دستور کار خود قرار داده است بر همین اساس در حال حاضر سورنتو با افزایش سه میلیونی عرضه می شود، سورنتو جدید با قیمت ۶۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان، اسپورتیج ۴۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و اپیروس نیز با قیمت ۵۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در بازار خرید و فروش می‌شوند.
اروپایی ها نیز در قافله گرانی
از سوی دیگر رشد قیمت وارداتی ها طی هفته های گذشته تنها به محصولات شرکت‌های آسیایی منتهی نشده است، محصولات اروپایی نیز طی هفته های گذشته رشد چشمگیر قیمت را تجربه کرده‌اند. فعالان بازار خودرو کاهش واردات را عمده ترین دلیل افزایش قیمت خودروهای بنز و بی‌ام‌و اعلام می کنند، زیرا بر اساس آمار اعلام شده از سوی گمرک محصولات اروپایی کمترین حجم واردات به کشور را به خود اختصاص داده اند که در همین خصوص یکی از فعالان بازار خودرو خاطر نشان می کند که طی هفته های گذشته خودروهای آلمانی نیز همانند آسیایی ها با رشد چشمگیر همراه بوده است.