جدیدترین هلیکوپترهای تهاجمی کمپانی Denel Aviation

جدیدترین هلیکوپترهای تهاجمی کمپانی Denel Aviation

جدیدترین نسل ازهلیکوپترهای تهاجمی کمپانی Denel Aviation آفریقای جنوبی بوده که دوازده فروند گونه AH-2A آن توسط نیروی هواییآن کشور نیز سفارش داده شده است.اولین فروند از این هلیکوپترها در جولای سال 1999 به اسکادرانشانزدهم مستقر در پایگاه نیروی هوایی Bloemspruit تحویلداده شد.

به گزارش تکناز البته هلیکوپترهای تحویل داده شده هنوز مجهز به موشکهای ضد تانک Mokopa ZT-6 نشده اند که ترکیب نهایی تسلیحات این پرنده ها است.سفارش قطعی اینموشکها در مارس 2004 داده شده است.Rooivalkهانقش قابل توجهی در عملیات حافظ صلح سازمان ملل ٬ که کشور آفریقای جنوبی تا حدزیادی با آن در گیر بوده ٬ دارند.

این هلیکوپترها بالاخره در اواخر سال 2005 به توانایی های عملیاتی اولیه (IOC) دستیافتند.ناگفته نماند احتمال دارد نیروی دفاعی مالزی در صورت تامین بودجه ٬ اینهلیکوپتر را در اسکادران های خود به کار گیرد.

 

جدیدترین هلیکوپترهای تهاجمی کمپانی Denel Aviation

 

Rooivalk هلیکوپتری دو سرنشینه ازصنایع نظامی Denel آفریقای جنوبی است.
کاکپیتخدمه این هلیکوپتر در کاکپیت به صورت پشت سر هم قرار میگیرند و مانندبیشتر دیگر هلیکوپترهای تهاجمی خلبان در کاکپیت عقب کمی بالاتر و افسر تسلیحات (WSO) در کاکپیتجلو جای دارد.هردو کاکپیت مجهز به صندلیهای ضد زره مقاوم در برابر برخورد و همچنینسیستم HOCAS یا دستها روی اهرم جمعیو دسته فرمان می باشند.

 

جدیدترین هلیکوپترهای تهاجمی کمپانی Denel Aviation

 

سایت نمایشگر نصب شده رویکلاه خلبان و کمک خلبان ساخت تالس ٬ اطلاعات پرواز سینه مال (NOE) رابرای خدمه فراهم می سازد. همچنین این سیستم قابلیت یکپارچه شدن با تسلیحاتی مانندتوپ گردنده و سرجستجوگر موشکهای هوا به هوا را نیز دارد بطوریکه نگاه خدمه برایقفل شدن هدف کافی است.قابل ذکر است این هلیکوپتر مجهز به واضح کننده تصویر نسل چهارمیکپارچه شده با جلونگر فروسرخ FLIR استکه فقط با انتخاب یک کلید از حالت روز به حالت شب تغییر می یابد.
مهمتر از همه Rooivalk دارای سازه مقاوم در برابر برخورد و طراحی بدنه پنهانکار یا علاءمراداری ٬ فروسرخ و صوتی کم است.

 

جدیدترین هلیکوپترهای تهاجمی کمپانی Denel Aviation

 

تسلیحاتRooivalkتوانایی حمل گستره وسیعی از سلاح ها را برای ماموریتهای مختلف دارا بوده که شاملموشکهای ضد زره و ضد هلیکوپتر و همچنین تسلیحات سرکوب زمینی می باشد.این هلیکوپترهمچنین قابلیت درگیری با اهداف چندگانه در برد کوتاه و دور را با به کارگیری توپنصب شده در دماغه و تسلیحات زیر بالهای خود دارد.قابل توجه است توپ بیست میلیمتریگازی با تغذیه دوتایی F2 نیز امکان شلیک 740 تیردر دقیقه را با سرعت دهانه 1100 متر بر ثانیه فراهم می سازد که به همین منظور دومنبع تغذیه 700 تیر آماده به شلیک را در خود جای میدهد.این توپ سرعت چرخشی برابربا نود درجه در ثانیه دارد.سلاح اصلی هلیکوپتر تهاجمی Rooivalk موشک ضد زره دوربرد Mokopa ( بابرد 5/8 کیلیمتر ) بوده که توسط بخش Kentronکمپانی Denelساخته شده است.موشک Mokopa مجهزبه جستجوگر نیمه فعال لیزری با سر جنگی پشت سر هم دوتایی است.

 

جدیدترین هلیکوپترهای تهاجمی کمپانی Denel Aviation

این هلیکوپتر همچنینتوانایی شلیک موشک های Hellfire و HOT3 رانیز دارا می باشد.هلیکوپتر Rooivalk چهارموشک هوا به هوای V3CDarter ساخت MBDAMistral یا DenelAerospace System را باخود حمل میکند.
موشک V3C Darter مجهز به جستجوگر فروسرخ با سایت نصب شده در کلاه خلبان برای تشخیصهدف است.موشک Mistral نیز که توسط نیروی هواییآفریقای جنوبی انتخاب شده دارای جستجوگر با برد 6 کیلومتر است.
این هلیکوپتر همچنینتوانایی حمل شلیک 70 راکت FFAR ساختکمپانی بلژیکی Forges deZeebrugge باقابلیت انتخاب انواع سرهای جنگی بسته به نوع هدف را دارد.
اقدامات متقابلمجموعه جنگ الکترونیک هلیکوپتر تهاجمی Rooivalk بطور کامل با مجموعه ی خود پشتیبان جنگ الکترونیک (HEWSPS)یکپارچه شده است که شامل هشداردهنده های راداری ٬ لیزری و سیستم پخش کننده اقداماتمتقابل است. این سیستم قابلیت برنامه ریزی در پرواز را داشته و همچنین در حینپرواز امکان سازگاری برای هماهنگ شدن با تهدیدات دشمن در محدوده ی عملیاتی را نیزدارد.هشدار دهنده راداری این هلیکوپتر با توانایی کشف راداری فراتر از برد ERP (حاصلضرب انرژی ورودی و بهره ی انرژی آنتن) پایین/ پالس داپر ٬ محدوده فرکانسی فوقگسترده ٬ هندلینگ پالس با چگالی بالا و اندازه گیر فرکانس داخلی سریع ٬ می باشد وهمچنین هشدار دهنده لیزری محدوده فرکانسی لیزری گسترده ای برای کشف ٬ نمایش ٬مسافت یابی ٬ تشخیص و تهدیدات موشکهای هدایت شونده ی لیزری دارد.

 

جدیدترین هلیکوپترهای تهاجمی کمپانی Denel Aviation

سیتم پخش اقدامات متقابل نیز دارای حالت های دستی ٬ نیمه خودکار و تمام خودکار بوده و توسط خشابهای Chaff و Flare شارژمی شود.
هدایت شلیک و دیده بانیکشف ٬ هدف یابی و همچنین ردیابی هدف توسط سایت (TDATS) نصبشده در دماغه هلیکوپتر انجام می شود که این سایت مجهز به یک حساسه ی تلویزیونی سطحپایین ٬ حساسه ی جلونگر فروسرخ (FLIR) ٬ردیاب خودکار ٬ مسافت یاب و نشانه گذار لیزری می باشد.

ناوبری و ارتباطاتهلیکوپتر تهاجمی Rooivalk بهمجموعه ناوبری پیشرفته ای مجهز شده است که شامل حساسه سرعت راداری داپلر ٬ سیستممکانیاب GPS هشت کاناله ساخت تالس و واحد حساسه سمت و همچنین واحد داده هایهوایی می باشند.

مجموعه ارتباطات نیز شامل دو فرستنده گیرنده رادیویی VHF/UHF باپردازش گر پیام های صوتی به صورت کدهای دیجیتالی FM و AM ٬ یکرادیوی فرکانس بالا با هوپینگ فرکانس ٬ کانال صوتی و داده ای ایمن و نیز یکترانسپوندر IFF است.هواگردهای مرتبطAtlas XH-1 Alpha
Aerospatiale Pumaهواگردهای قابل مقایسهAH-64 Apache
Kamov Ka-50
Mil Mi-28

 

 

 

جدیدترین هلیکوپترهای تهاجمی کمپانی Denel Aviation

 

 

 

مشخصات

 

 

 

ساخت / طراحی و توسعه

شرکت دنل / Aérospatiale

اولین پرواز

۱۹۹۰

تحویل اولین نمونه

۱۹۹۹

شمارگان ساخته شده

۱۲ فروند

قیمت هر واحد

۴۰ میلیون دلار هزینه (۲۰۰۷ ، تخمین زده می شود)

خدمه

۲ (خلبان و افسر تسلیحات)

طول

۱۸.۷۳ متر

قطر روتور

۱۵.۵۸ متر

ارتفاع

۵.۱۹ متر

مساحت

۱۹۰.۶۰ متر مربع

وزن خالی

۵۷۳۰ کیلوگرم

وزن بارگیری شده

۷۵۰۰ کیلوگرم

حداکثر وزن برخاست

۸۷۵۰ کیلوگرم

پیشران

2 × Turbomeca Makila 1K2 turboshafts، 1420

بیشترین سرعت

۳۰۹ کیلومتر / ساعت سرعت کروز
۲۸۷ کیلومتر / ساعت در سطح دریا (حداکثر کروز)

ظرفیت سوخت داخلی

۱۸۵۴ لیتر

برد

۷۴۰ کیلومتر در سطحدریا (حداکثر سوخت داخلی)

محدوده گشتی

۱۳۳۵ کیلومتر

سقف پرواز

۶۱۰۰ متر

نرخ صعود

۱۳.۳ متر /ثانیه

 

 

 

جنگ افزارها

 

 

1 × F2توپ20میلیمتر ، 700 دور

8 یا 16 × موشک موکپا ZT – 6 دوربرد ضد تانک موشک های هدایت شونده (ATGM)

4 × موشک هوا به هوا MBDAMistral

38 یا 76 × راکت70 میلیمتر باله تاشو هوایی (FFAR)