خطر داره، پسر!

مجموعه : پزشکی و سلامت
خطر داره، پسر!

درست است كه مشتری های‌ اصلی اسباب بازی بچه ها هستند و باید از اسباب بازی هایی كه برایشان خریده میشود خوش شان بیاید اما مسوولیت خرید اسباب بازی سالم و مفید كه به رشد جسمی و ذهنی فرزندتان كمك كند و به سلامت او آسیب نرساند با شماست.

 

جدی بگیرید

باورتان میشود كه همین اسباب بازی های‌ خوشگل و رنگارنگ و دوست داشتنی هر سال هزاران كودك را راهی بخش اورژانس بیمارستان ها می كند و حتی جان بعضی از انها را میگیرد.

 

طبق آمارها در سال 2002 در آمریكا حدود 72 هزار كودك زیر 5 سال به دلیل آسیب های‌ مرتبط با اسباب بازی كارشان به اورژانس بیمارستان كشیده است و 13 كودك به علت جراحات مرتبط با اسباب بازی جان شان را از دست داده اند.

خطر داره، پسر!

شما هم اگر می خواهید برای كودك تان اسباب بازی بخرید، این راهنما را تا آخر بخوانید.

 

خرید اسباب بازی

 

هنگام خرید اسباب بازی دقت داشته باشید و نكات زیر را مورد توجه قرار دهید:

 

* هنگام خرید به برچسب و اطلاعات روی بسته بندی اسباب بازی توجه كنید. اسباب بازی هایی بخرید كه با سن و توانایی های‌ بچه ها تناسب داشته باشد.

خطر داره، پسر!

* اگر كودك تان زیر سه سال سن دارد یادتان باشد بچه ها در این سن دوست دارند اشیا و اجسام را در دهان شان بگذارند.

 

اسباب بازی های‌ كوچك، تیله و توپ های‌ كوچك یا پازل، اسباب بازی هایی كه قسمت های‌ ریز انها جدا میشود و اسباب بازی های‌ با قطر كمتر از 6 سانتی متر برای انها مناسب نیست.

 

* مراقب اسباب بازی های‌ نرم پلاستیكی سوت دار باشید و زیرا ممكن است سوت آن از جایش دربیاید و موجب خفگی بچه شود.

 

* خودرو هایی بخرید كه چرخ، چراغ و سایر قسمت هایش جدا نشود.

خطر داره، پسر!

* مراقب باشید اسباب بازی، گوشه های‌ تیز و برنده نداشته باشد تا موجب زخم و بریدگی نشود.

 

* اسباب بازی هایی كه بند، كش و طناب بلند دارند برای بچه های‌ كوچك تر مناسب نیست زیرا ممكن است دور گردن انها بپیچد و موجب خفگی شود.

 

* اگر فرزندتان حدود 3 تا 5 سال سن دارد دنبال اسباب بازی های‌ با كیفیت و خوب باشید. خودتان كه بهتر می دانید بچه ها در این سن دوست دارند اسباب بازی ها را پرت كنند و بزنند .

 

* مراقب باشید اسباب بازی های‌ سمی نخرید. بعضی اسباب بازی های‌ عطری و آنهایی كه مایعات شبرنگ دارند برای بچه ها مناسب نیست.

خطر داره، پسر!

جعبه اسباب بازی

هر جعبه ای مناسب نگه‌داری اسباب بازی نیست. جعبه های‌ بدون در با دیواره های‌ سوراخ دار مناسب نگه‌داری اسباب بازی اند. بچه ها ممكن است داخل جعبه بروند به همین دلیل جعبه باید جریان هوا و امكان نفس كشیدن داشته باشد.

 

در صورتی كه جعبه اسباب بازی در داشته باشد، در باید سبك باشد و امكان قفل شدن هم وجود نداشته باشد.

 

اگر چند فرزند دارید اسباب بازی فرزندان بزرگ‌تر را از اسباب بازی كوچك ترها جدا كنید.

خطر داره، پسر!

اسباب بازی های سوارشدنی

بچه ها این نوع اسباب بازی های‌ چرخ دار را كه كنترلش دست خودشان است خیلی دوست دارند.

 

این اسباب بازی ها مهارت های‌ جسمی بچه ها را تقویت می كند، اعتماد به نفس شان را بالا می برد و موجب میشود چیزهایی در مورد آدم بزرگ ها و اجتماع یاد بگیرند.

 

سه چرخه، خودرو یا موتور مناسب سن ، اندازه و توانایی های‌ فرزندتان خریداری كنید. دقت كنید كه این اسباب بازی ها باید استحكام و تعادل داشته باشند.

 

یادتان باشد بچه ها گاهی ممكن است خیلی تندتر از آن كه شما فكرش را بكنید سواری كنند به همین خاطر قبل از بازی، وسایل اضافه، لامپ های‌ پایه دار و سیم ها را از سر راه بردارید.

خطر داره، پسر!

اسباب بازی های باتری دار

این نوع اسباب بازی ها به طور معمول با چند باتری كار می كند. دقت كنید كه باتری ها باید یك نوع باشند مثلا باتری الكالاین و كربنه و یا باتری قابل شارژ و معمولی را با هم استفاده نكنید.

 

این كار ممكن است باعث اكسیده شدن یا تولید گرمای زیاد شود و به كودك آسیب برساند.

 

فقط باتری های‌ قابل شارژ را شارژ كنید. شارژ كردن باتری های‌ معمولی ممكن است باعث تركیدن و سوراخ شدن باتری شود.

 

به كودك تان بگویید كه هروقت باتری ها را بیرون آورد به شما بگویند تا انها را سر جایش بگذارید. به كودك تان اجازه ندهید این اسباب بازی ها را با خودش به رختخواب ببرد.

 

باتری ها می توانند مسمومیت های‌ شدید و خطرناك ایجاد كنند، اگر كودك تان باتری را قورت داد، به سرعت او را به پزشك ببرید یا با اورژانس تماس بگیرید.

خطر داره، پسر!

اسباب بازی های صدادار

اسباب بازی های‌ صدادار برای بچه ها مناسب نیست و ممكن است به شنوایی حساس انها آسیب برساند.

 

صداهایی كه به نظر ما بلند می آید، بچه ها خیلی بلندتر حس می كنند. محققان می گویند بچه ها مجازند حداكثر یك ساعت در روز با این اسباب بازی ها بازی كنند، آن هم در صورتی كه صدای این اسباب بازی ها كمتر از 85 دسی بل باشد.

 

به طور معمول بچه ها هنگام بازی این اسباب بازی ها را به گوش شان می چسبانند و آن موقع است كه صدایی بالاتر از 100 دسی بل به گوش های‌ كوچك شان می رسد.

خطر داره، پسر!

دردسرهای بادكنكی

در چند مورد بادكنك های‌ باد نشده و تكه های‌ بادكنك های‌ تركیده موجب بسته شدن راه های‌ هوایی، خفگی و متاسفانه مرگ بچه ها شده است. از بادكنك فقط برای تزیین استفاده كنید و بادكنك های‌ باد نشده و تكه های‌ بادكنك های‌ تركیده را دم دست بچه ها نگذارید.

 

در مهمانی ها و جشن تولدها مراقب سوت سوتك های‌ حلزونی باشید قسمت نی مانند آنها ممكن است جدا شود و راه های‌ هوایی كودك را مسدود كند.

 

* بعد از اینكه اسباب بازی را خریدید و به خانه آوردید به بچه ها یاد بدهید كه چطور با آنها بازی كنند.

خطر داره، پسر!

برای مثال اگر ماشینی خریدید كه با باطری كار می كند به او بگویید كه وقتی چرخ های‌ ماشین میچرخد آن را به سمت موها و لباس هایش نبرد.

 

* بهتراست دفعه اول خودتان هم با او همبازی شوید تا مطمئن شوید كه یاد گرفته چطور بدون خطر بازی كند.

 

* برای پیشگیري از خطر خفگی، بسته بندی، مقوا و پلاستیك اسباب بازی را دور بیاندازید.

خطر داره، پسر!

* هر هفته اسباب بازی ها را بررسی كنید. قسمت های‌ شل شده را با چسب یا پیچ گوشتی محكم كنید و تعمیرات لازم را انجام دهید.

 

* به بچه ها بگویید كه باید با اسباب بازی های‌ شكسته و غیرقابل تعمیر خداحافظی كنند.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز

برچسب‌ها: