خود درمانی سوءهاضمه

مجموعه : پزشکی و سلامت
خود درمانی سوءهاضمه

علایم سوءهاضمه به قدری شایع هستند كه ما معمولاً اهمیت چندانی به آنها نمی دهیم و با مصرف داروهای بدون نسخه ای كه از داروخانه ها تهیه می كنیم، اقدام به درمان آنها می كنیم.

 

اینگونه داروها انواع مختلفی دارند كه می توان آنها را به راحتی تهیه نمود، با این حال باید به خاطر بسپارید كه وجود این علایم به این معنی است كه به هر حال مشكلی در دستگاه گوارش وجود دارد و اگر شما دچار چیزی بیشتر از علایم خفیف گاه گاهی هستید، لازم است بجای اینكه خودتان با این مشكل برخورد نمایید، درمان آن را به پزشك محول نمایید.

خود درمانی سوءهاضمه

اولین اقدامات درمانی

اگر شما اخیراً یكی، دو بار دچار سوءهاضمه خفیف شده اید، بهرت است سعی نمایید كه تغییراتی در زندگی خود بدهید تا نسبت به معده خود، مهربان تر باشید.

خود درمانی سوءهاضمه

تغییراتی در نحوه زندگی

اگر شما گاهی اوقات دچار سوءهاضمه میشود، می توانید با تغییراتی كه در زندگی تان می دهید، مشكل سوءهاضمه خود را برطرف نمایید.
______________________________

 

– اگر سیگاری هستید، دست از این كار بردارید.

خود درمانی سوءهاضمه

– سعی كنید كه وزن خود را كم نمایید و به میزان حركت و تمرینات ورزشی خود اضافه نمایید. بجای اینكه با اتوبوس و یا ماشین خودتان به این طرف و آن طرف بروید، شما باید با راه رفتن و یا استفاده از دوچرخه این كار انجام دهید.

 

– از مشروبات الكلی پرهیز نمایید.

 

– از یك رژیم غذایی سالم استفاده كنید. از غذهای چرب مثل غذاهای سرخ كردنی، پنیر، چیپس و گوشت قرمز كمتر استفاده نمایید و بیشتر از میوه ها، مرغ یا ماهی كباب شده و سیب زمینی آب پز استفاده كنید.

خود درمانی سوءهاضمه

– مقدار فیبر را در رژیم غذایی تان افزایش دهید. فیبر در میوه ها و سبزیجات و نان سبوس دار به میزان زیادی وجود دارد.

خود درمانی سوءهاضمه

– از مصرف ادویه های تند، نمك و سركه خودداری نمایید. بعضی از غذاهای سالادی (مثل پیاز و گوجه فرنگی) اغلب ممكن است باعث بدتر شدن سوزش سرمعده شوند.

 

– از مصرف كافئین كه در قهوه، چای و نوشابه های كولادار وجود دارد كمتر استفاده نمایید.

خود درمانی سوءهاضمه

– از خوردن مقادیر زیاد غذا، درست قبل از رفتن به بستر خودداری نمایید. قبل از اینكه

 

دراز بكشید، چند ساعت به غذایی كه خورده اید فرصت بدهید تا هضم شود.

 

– معده ما دوست دارد كه نظمی در غذا خوردن وجود داشته باشد و وقتی شما همیشه سه یا چهار وعده غذا در سر ساعات معینی می خورید، بهتر كار خود را انجام می دهید.

خود درمانی سوءهاضمه

– اضطراب واسترس بر روی كار كردن عضلات معده اثر می گذارند، بنابراین سعی نمایید كه در طول روز، بعضی اوقات به خودتان آرامش دهید. ______________________________

 

بر اثر مصرف داروهایی مثل آسپیرین و داروهای ضد التاب غیراستروئیدی مثل ایبوپروفن، دیكلوفناك سدیم، پیروكسیكام، ایندومتاسین و مفنامیك اسید، ممكن است سوءهاضمه ایجاد شود و یا اینكه وضعیت موجود، بدتر گردد.

 

این نوع داروها را معمولاً افراد برای تسكین درد و یا در بیماریهای مفاصل مصرف می كنند.

 

این داروها باعث كاهش التهاب میشوند كه این كار را با كاهش تولید ماده ای در بدن به نام پروستاگلاندین ها (Prostaglandin) انجام می دهند.

خود درمانی سوءهاضمه

پروستاگلاندین ها به غیر از اینكه در مفاصل ایجاد التهاب می كنند، دارای یك اثر مفید در معده هستند كه باعث محافظت معده در مقابل اسید میشود.

 

بنابراین تعجبی ندارد كه مصرف داروهایی كه باعث كاهش پروستاگلاندین ها میشوند دارای عوارض جانبی مثل سوءهاضمه و ایجاد زخم معده باشد.

 

شما ممكن است متوجه شده باشید كه مصرف استامینوفن بجای آسپیرین می تواند از بروز سوءهاضمه جلوگیری نماید، اما هیچگاه بدون مشورت با پزشكتان، مصرف داروهای ضدالتهاب مثل ایبوپروفن را قطع ننماید.

خود درمانی سوءهاضمه

مشورت با دكتر داروساز

ایجاد تغییر در نحوه زندگی، همیشه هم برای خلاص شدن از سوءهاضمه كافی نمی باشد، اما اگر شما دارای علایم نگران كننده ای نیستید، منطقی است كه به مدت دو هفته سعی نمایید كه خود را درمان نمایید.

 

برای این منظور، می توانید با مشورت با یك دكتر داروساز، از داروهایی كه به نسخه پزشك نیازی ندارند استفاده نمایید.

 

دكتر داروساز با اطلاعاتی كه دارد می تواند براساس علایم شما، داروهای مناسبی را به شما توصیه نماید.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز