داروی دیابت = مسبب سرطان مثانه

مجموعه : پزشکی و سلامت
داروی دیابت = مسبب سرطان مثانه

داروی دیابت = مسبب سرطان مثانه

کسانی که از نوعی داروی دیابت موسوم به «Actos» استفاده می‌کنند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان مثانه قرار دارند…

 

ارتباط داروی دیابت با بروز سرطان مثانه

یک بازبینی گسترده روی گزارشات رسمی درباره واکنش‌های نامطلوب دارویی نشان داده است کسانی که از نوعی داروی دیابت موسوم به «Actos» استفاده می‌کنند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان مثانه قرار دارند.

این بازبینی آماری نشان داد که بین سالهای ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۹ میلادی، بیش از نیم میلیون مورد واکنش شدید دارویی در بین افرادی گزارش شد که از داروهای دیابت استفاده می‌کردند و این اطلاعات به پایگاه داده‌های سازمان رسمی غذا و داروی آمریکا افزوده شد.
از بین افرادی که دچار این واکنش‌های شدید شده بودند، ۱۳۸ مورد ابتلا به سرطان مثانه مشاهده شده که تمام بیماران مبتلا به این سرطان حداقل از یکی از ۱۵ داروی مختلف دیابت استفاده کرده بودند.
به گزارش خبرگزاری رویترز، دکتر الیزابت پولوزی از کارشناسان دانشگاه بولوگنا در ایتالیا در این باره اظهار داشت: از این بازبینی‌ها معلوم شد بیش از یک پنجم از بیمارانی که به سرطان مثانه مبتلا شده بودند از داروی Actos استفاده کرده بودند که در مقابل عوارض سایر داروهای دیابت، خطر قابل ملاحظه‌ای محسوب می‌شود.
دکتر پولوزی در ادامه تاکید کرد: البته ما هنوز نمی‌توانیم به طور قطعی بگوییم که مصرف این دارو به طور مستقیم سبب بروز سرطان مثانه می‌شود به همین خاطر برای دستیابی به اطلاعات دقیق‌تر انجام آزمایشات بیشتر روی این دارو و عوارض آن مورد نیاز است.
بنابراین گزارش، داروی Actos در واقع هم ردیف داروی دیگری به نام Avandia تولید شرکت دارویی گلاسکو اسمیت کلین است که مصرف این دارو هم با بروز مشکلات قلبی رابطه دارد.
طبق آمار انستیتو ملی سرطان در آمریکا، در سال ۲۰۱۰ میلیادی حدود ۷۰ هزار مورد جدید ابتلا به سرطان مثانه در این کشور گزارش شده است و ۱۵ هزار نفر نیز بر اثر این سرطان جان خود را از دست داده‌اند.
 
 
 
فواید فوق العاده پیاده روی سریع
بیماران قلبی حمام داغ نگیرید
دانستنیهایی درباره پوکی استخوان
بهترین ساعت های خوابیدن برای بدن انسان
چرا قدم كوتاه هست؟
انواع گیاهان برای درمان بیماری ها
بهترین روش برداشتن خال
آیا جای زخم با لیزر خوب می شود؟
آدم‌ ها چطور ایدز می‌گیرند؟
نگرانی شدید از آغاز موج سوم انتقال ایدز
نوشیدنی مناسب برای کاهش سردرد های مزمن
درمان آلرژی بهاری
مكالمه بیش از 50 دقیقه با تلفن همراه ممنوع شد !!!
مقصران اصلی حساسیت های بهاری (تصویری)