درمانهای جایگزین (آلترناتیو)

مجموعه : پزشکی و سلامت
درمانهای جایگزین (آلترناتیو)

حتی با وجود بسیاری از داروها و درمانهای مكملی كه برای درمان بیماری ام اس در دسترس میباشد، هنوز هم بسیاری از این بیماران دچار درجاتی از ناتوانی و درد هستند.

 

بیماران ناامید و به جان آمده به هرچیزی كه بتواند به انها كمك نماید مراجعه می كنند و با وجود اینكه می دانند كه هیچكدام از این درمانها واقعاً نمیتواند بیماری ام اس را معالجه نماید به درمانهای جایگزین «آلترناتیو» روی می آورند تا شاید اتفاق فوق العاده ای برای آنان پیش بیاید.

درمانهای جایگزین «آلترناتیو»

دكتر راندال شاپیرو در مقاله ای چنین اظهار نموده است كه اكثر درمانهای جایگزین داخل پرانتز «آلترناتیو» كه این روزها در رسانه های‌ جمعی تبلیغ میشود، بخصوص آنهایی كه ادعا می كنند كه یك درمان معجزه آسا هستند، دارای هیچگونه منطق علمی نبوده و در نهایت ثابت میشود كه هیچگونه فایده ای برای بیماران مبتلا به ام اس ندارند.

 

دكتر شاپیرو به مبتلایان ام اس هشدار میدهد كه از آنجایی كه بیماری ام اس یك بیماری غیرقابل پیش بینی، ناامید كننده و در حال حاضر غیرقابل درمان میباشد، ممكن است این گونه بیماران وقت و پول خود را با مراجعه به جاهایی كه درمانهای جایگزین «آلترناتیو» را ارائه می كنند، هدر دهند.

 

او می گوید كه بسیاری از بیماران روی لبه صندلیهایشان نشسته اند و منتظر هستند كه یك درمان معجزه آسا برای این بیماری كشف شود.

درمانهای جایگزین «آلترناتیو»

این وضعیت بدین معنی است كه بسیاری از بیماران، مستعد فریب خوردن تبلیغات گمراه كننده در مورد درمان این بیماری می باشند. وقتی یك بیمار مبتلا به ام اس در مورد یك نوع جدید از درمان ام اس در روزنامه یا مجله مطلبی می‌خواند قبل از اینكه بی جهت امیدش را نسبت به آن افزایش دهد باید در مورد آن با پزشكش مشورت نماید.

 

چنین درمانهایی ممكن است شامل تغییر در رژیم غذایی، مصرف داروهای گیاهی و مكملها به همراه درمانهایی مثل یوگا، تب سوزنی، كایروپراكتیك، هیپنوتیزم، آروماتراپی، هومیوپاتی، رفلكسولوژی و سایر موارد دیگر باشد.

درمانهای جایگزین «آلترناتیو»

اكثر این درمانها بی خطر بوده و آسیبی به بیمار نمی‌رسانند اما بعضی از انها در صورتی كه توسط افراد نا وارد بكار روند ممكن است باعث بدتر شدن حال بیمار شود. به همین دلیل است كه به این گونه بیماران توصیه میشود كه قبل از مراجعه به چنین درمانهایی، با پزشك خود مشورت كنند.

 

بعضی از انواع تب جایگزین «آلترناتیو» مثل تب سوزنی كه از نظرات علمی ثابت شده است كه میتواند به تسكین درد كمك نماید و بعضی از علایم و مشكلات ام اس را از بین میبرد، از نظر پزشكان اشكالی ندارد كه بیماران انها را به درمانهای معمول خود اضافه نمایند. بعضی از اقدامات مثل تغییر در رژیم غذایی از نظر پزشكی هنوز ثابت نشده است كه میتواند برای بیماران مبتلا به ام اس مفید باشد با اینحال استفاده از انها معمولاًً آسیبی به بیماران نمی‌رسانند.

 

بعضی از بیماران ادعا می كنند كه رژیم های‌ غذایی كه در آنها چربی حیوانی، گندم و قند استفاده نشده است باعث بهتر شدن وضعیت انها شده است با اینحا تاكنون شواهد علمی نتوانسته است ادعای آنها را ثابت نماید.

درمانهای جایگزین «آلترناتیو»

با اینحال اگر بیمار فكر كند كه با پیروی از رژیم غذایی خاصی حال او بهتر شده است میتواند به این رژیم ادامه دهد به شرط آنكه رژیم غذایی متعادلی بوده و تمام مواد غذایی ضروری بدن را نیز مصرف نمایند.

 

متخصصین همچنین هشدار میدهند كه بیماران مبتلا به ام اس نباید مصرف داروهای خود را به این خاطر كه به اندازه كافی به آنها كمك نمی كند و یا اینكه از روش های جایگزین استفاده می كنند قطع نمایند.

درمانهای جایگزین «آلترناتیو»

دكتر راجرسیكالا «Roger Cicala» در كتاب اختلالات مغز چنین می نویسد: “اضافه كردن یك درمان جایگزین به درمانهای دارویی ممكن است كمك كننده باشد و به ندرت نیز میتواند به بیماری صدمه بزند.

 

توقف مصرف درمانهای دارویی و انجام درمانهای جایگزین «آلترناتیو» ممكن است باعث پیشرفت سریعتر بیماری و بدتر شدن حال بیمار گردد”.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز