درمان واژینیسموس

مجموعه : بهداشت زنان
درمان واژینیسموس

در این مقاله کاربردی، می خواهیم موضوع مهم درمان واژینیسموس را مورد بررسی قرار دهیم.

شما می توانید جهت اطلاعات دقیق تر در مورد درمان واژینیسموس اینجا کلیک کنید.

یا با شماره زیر در تماس باشید.

02122930161

لطفا تا انتهای این مقاله علمی پزشکی، ما را همراهی نمایید.

 

راه های درمان واژینیسموس چیست؟

هنگامی که به متخصص زنان مراجعه می کنید وی با پرسیدن سوالاتی در رابطه با وضعیت کلی شما، فعالیت جنسی شما، علائمی که دارید، داروهایی که مصرف می کنید، سابقه بیماری ها و … تلاش می کند تا علت مشکل شما را دریافته و از وجود واژینیسموس یا هر بیماری دیگری مطلع و مطمئن شود. یکی از مهم ترین سوالات نیز پرسش وجود درد هنگام ورود جسم به واژن شما و داشتن رابطه جنسی نادرست و سخت در گذشته یا ترس در این رابطه است. بعد از تمامی پرسشات و انجام معاینات پزشکی لازم، متخصص زنان سعی می کند تا راه مناسب درمان واژینیسموس را در اختیار شما قرار دهد.

راه درمان واژینیسموس وابسته به علت روی دادن آن به دو دسته درمان فیزیکی و درمان روانی تقسیم می شود.

درمان واژینیسموس

درمان فیزیکی واژینیسموس

در درمان فیزیکی واژینیسموس، راه های مختلفی توسط متخصص زنان به شما معرفی می شود. انواع راه های درمان فیزیکی عبارتند از: استفاده از داروهای بی حس کننده و حاوی لیدوکائین و … برای کاهش درد هنگام دخول، تزریق بوتاکس به ناحیه دستگاه تناسلی برای کاهش درد و عدم انقباض ماهیچه های واژن برای حس فلجی موقت آن، مصرف ژل های روان کننده هنگام برقراری رابطه جنسی، درمان عفونت ها و زخم های ناحیه دستگاه تناسلی زن، درمان با لیزر، انجام یک سری فعالیت ها و ورزش ها توسط شما یا شریک جنسیتان قبل از مقاربت برای ریلکس شدن عضلات واژن شما و  ایجاد آمادگی برای دخول، آموزش نحوه دخول به شما و همسرتان برای کاهش درد مقاربت کمتر، تجویز انجام تمرینات مربوط به ناحیه لگن به منظور انقباض و ریلکس کردن مداوم ماهیچه های آن ، آشنایی زن با آناتومی دستگاه تناسلی خود و همسرش و روند انجام رابطه جنسی برای افزایش آگاهی شما و اصلاح دیدگاه  های اشتباه شما در رابطه با مقاربت جنسی و دخول ، استفاده  از روش های نوین مانند انرژی هیگز که از انرژی گرمایی و کششی در ناحیه واژن استفاده  می کند و از حساسیت ماهیچه ورودی واژن زن می کاهد و گرفتگی عضله نیز کم می شود و بسیاری روش های دیگر که انتخاب بهترین آن توسط متخصص زنان برای شما صورت می گیرد. ماهیچه ای که به طور معمول موجب واژینیسموس می شود، ماهیچه پی سی شناخته می شود که همان ماهیچه ای است که به کمک آن می توانید جریان ادرار را متوقف کنید. ماهیچه پی سی به همراه دیگر ماهیچه های لگنی و ماهیچه های ران و شکم می توانند در به وجود آوردن واژینیسموس موثر باشند. یک متخصص زنان می تواند ماهیچه های درگیر را برای شما به خوبی مشخص کند و با روش های فیزیوتراپی آن را درمان کنید و رفع کنید.

 

درمان روانی واژینیسموس

در درمان روحی و روانی که علت اکثر واژینیسموس ها می باشد و فرد اضطراب یا ترس از دخول به علت موارد مختلفی مانند وارد شدن آسیب به بدن یا رابطه جنسی اشتباه و مشکلات روحی به وجود آمده از دوران کودکی و … دارد نیز روش های مختلفی برای درمان وجود دارد. واکنش همسران می تواند موجب تشدید واژینیسموس شود. بعضی از آقایان رفتارهای خشنی را در رابطه جنسی پیش می گیرند و این نوعی ترس در زن به وجود می آورد که همسر بدون هماهنگی اقدام به دخول کند.  در همه روش های روحی و روانی واژینیسموس ، تلاش می شود تا عواملی که موجب ایجاد استرس و اضطراب در زن هنگام برقراری رابطه جنسی و دخول می شود، رفع شده و درمان واژینیسموس صورت گیرد. اگر شخص در کودکی تحت تعرض جنسی قرار گرفته یا در سنین بالاتر  به علت دیدگاه های اشتباهی که به علت عدم آگاهی مانند حضور در جوامع  مذهبی که از صحبت در رابطه با روابط جنسی به شدت پرهیز می شود، از برقراری رابطه جنسی ترس داشته و فقط تجارب دردناک دیگران را شنیده است، می تواند مستعد به وجود آمدن واژینیسموس شود و از آن رنج ببرد و باید تحت نظر متخصص زنان و با کمک از روانپزشکان و روانشناسان در حوزه مسائل جنسی به منظور درمان واژینیسموس که یکی از مهم ترین رابطه های انسان با همسر که رابطه جنسی است را با مشکل مواجه می سازد و خود شخص را نیز دچار مشکلات جسمی و عاطفی می کند، بکوشد.

هدف از درمان واژینیسموس کاهش انقباضات ناخودآگاه و غیر ارادی ماهیچه های لگن و واژن و همچنین عوامل بروز اضطراب و ترس ناشی از دخول جسم یا شیء یا آلت تناسلی به درون واژن است و می تواند توسط متخصص زنان و راه هایی که توسط وی ارائه می شود، انجام شود.

 

درمان واژینیسموس

جمع بندی

در گذشته روابط جنسی بیشتر برای تولید مثل انجام می شد و افراد به کیفیت آن توجه چندانی نداشتند. اما امروزه کیفیت رابطه جنسی اهمیت بسیاری برای طرفین رابطه دارد و می کوشند تا از ایجاد هر خللی در آن جلوگیری کنند و مشکلات به وجود آمده را رفع کنند. یکی از مشکلاتی که برای برخی بانوان هنگام برقراری رابطه جنسی و دخول به وجود می آید، واژینیسموس است که ریشه آن ممکن است هم فیزیکی باشد و هم به علت مشکلات روحی به وجود بیاید.  افراد زیادی ممکن است به این سندرم دچار باشند که به دلیل این که با خود این دیدگاه را دارند که درد هنگام برقراری رابطه جنسی طبیعی است، به دنبال راه های درمان آن نمی روند و آن را با دیگران مطرح نمی کنند.

 

ادامه دار شدن رابطه با وجود واژینیسموس می تواند با گذشت زمان به علت درد بسیاری که زن آن را تجربه می کند یا مرد به علت عدم توانایی در دخول آلت تناسلی خود تحت تاثیر آن قرار خواهد گرفت، منجر به بی میلی برای رابطه جنسی شده و یکی از مهم ترین روابط بین زوجین را به خطر می اندازد و همچنین افرادی را که قصد بارداری دارند را با مشکل مواجه می کند.

 

به همین دلیل، درمان واژینیسموس اهمیت بسیاری داشته و باید هر چه سریع تر برای درمان آن اقدام کرد. زیرا مشکلی نیست که غیر قابل حل باشد. اگر شما انقباض غیر ارادی در ناحیه واژن خود هنگام رابطه جنسی و دخول دارید و از آن رنج می برید، نباید به علت احساس خجالت از مراجعه به متخصص زنان خودداری کنید و تا انتهای زندگی از آن رنج ببرید. واژینیسموس به راحتی قابل درمان است و تنها با یک بار درمان آن دیگر به آن دچار نخواهید شد و کیفیت رابطه جنسی شما با شریک زندگیتان نیز افزایش خواهد داشت.