در كنار ماهی ها بخوابید!

به زودی این امكان برای مسافران دبی پیش می‌آید كه شبی را زیر دریا كنار ماهی‌ها بخوابند. آن‌ هم در یك اتاقی بسیار شیك و مدرن البته هزینه یك شب اقامت در هتلی زیر اعماق خلیج فارس 5/500 دلار خواهد بود. درباره هتل هیدروپلیس در دبی صحبت می‌كنیم. این هتل اولین هتل در جهان است كه در زیر آب‌های خلیج فارس بنا شده و حدود 20 متر از سطح آب پایین‌تر خواهد بود.
واقعا باید جالب و عجیب یا شاید كمی وهم برانگیز باشد كه زیر دریا كنار كوسه‌ها و ماهی‌های عظیم‌الجثه شبی را به صبح برسانیم و صبحانه و نهار و شام میل كنیم اما بسیاری از افراد ماجراجو و كنجكاو برای افتتاح این هتل دقیقه‌شماری می‌كنند تا هر چه زودتر در این هتل اقامت یابند و در حالیكه مشغول نوشیدن چای هستند از پنجره‌های شیشه‌ای اتاقشان شاهد جانوران دریایی باشند.

جوچیم‌ هاسر معمار و سرمایه‌گذار آلمانی كه فعالیت زیادی در طراحی و ساخت این هتل داشته می‌گوید (من مطمئن هستم كه این پروژه در دنیای معماری سبك نوین و منحصر به فردی است و در دنیا حرف اول را خواهد زد. این هتل یك پروژه نیست، یك رویاست. مساحتی كه به ساخت هتل زیر دریایی هیدرو پلیس اختصاص داده شده حدود 10/8 هكتار است. این هتل قرار است 220 سوئیت بزرگ و مدرن داشته باشد. یك قطار زیرزمینی كه از تونلی به مسافت 515 متر عبور می‌كند مردم را از ساحل به این هتل می‌رساند و نقش وسیله نقلیه را ایفا می‌كند.
البته باید متذكر شد كه یك هتل بسیار كوچك در زیر آبهای فلوریدا چند سال اخیر ساخته شده است اما هتل هیدروپلیس نه تنها از لحاظ امكانات و تجهیزات بلكه از نظر وسعت درجهان مقام اول را دارد.
جوچیم هاسر معمار این هتل درباره هزینه ساخت نهایی چنین می‌گوید: تا به حال مبلغی حدود 300 میلیارد دلار هزینه شده كه پیش‌بینی می‌شود تا مرحله نهایی ساخت، 500 تا 600 میلیارد دلار هزینه شود و به احتمال زیاد تا آخر سال 2007 این هتل آماده پذیرایی از مسافران خواهد بود.
تیم مهندسان
زمین این هتل متعلق به شیخ محمد بن رشید آل مكتوم ولیعهد دبی است.
گفتنی است علاوه بر هاسر معمار آلمانی چند معمار متبحر ژاپنی و انگلیسی نیز در طراحی و ساخت این هتل، دخیل بوده‌اند.
سیستم‌های تهویه هوا در جایگاه‌های خاصی قرار گرفته كه رطوبت هوای هتل را می‌گیرد و هوایی مطبوع به‌وجود می‌آورد. سیستم‌های اطفای حریق به نحوی است كه با پایگاه آتش نشانی بیرون از آب در رابطه است و به محض هرگونه مشكل آتش‌سوزی نه تنها وسایل مجهز درون هتل مورد استفاده قرار می‌گیرد بلكه نیروهای كمكی و امداد در مدت چند ثانیه در محل حاضر شده و آتش را مهار می‌كنند. دستگاه‌های دفع فاضلاب این هتل به‌نحوی است كه به محیط زیست دریا آسیب نمی‌رساند. این هتل علاوه بر اتاقها و سوئیت‌هایش، بخش‌های مختلفی را هم در بر میگیرد از جمله، چندین رستوران با سبك‌های غذایی ملل مختلف، كلینیك عملهای جراحی مربوط به زیبایی و جراحی‌های سرپایی، داروخانه، موسسه تحقیقات روی موجودات دریایی، كتابخانه مجهز، بانك، موزه، نمازخانه، سینما، فروشگاه‌های مواد غذایی و پوشاك و محصولات دریایی و صنایع دستی و كافی‌‌نت‌های پیشرفته. همه راهروها و مكان‌های عمومی در این هتل به سیستم‌های محافظتی از سوی پلیس مجهز است و نیروهای امنیتی با دوربین‌های مدار بسته می‌توانند بر این مكان‌ها ناظر باشند.

سالن غذاخوری
محل غذاخوری مسافران هتل به طور جالبی نورپردازی می‌شود به طوریكه تصور كنند در میان امواج آبی دریا نشسته‌اند.
البته همه دیوارهای رستوران‌ها شیشه‌ای است و مردم زمانیكه مشغول میل كردن غذا هستند، مناظر زیر دریا را هم تماشا می‌كنند.
هاسر اظهار میدارد كه 150 شركت بزرگ در ساخت و ایده‌پردازی این هتل شریك هستند تا چنین مكان بی‌‌نظیری زیر آب‌های خلیج فارس بر پا شود و آسایش و آرامش مسافران را فراهم سازد.

ترن‌های زیر دریایی
لازم به ذكر است این هتل در آینده‌ای نزدیك بعد از افتتاح و بازگشایی، تنها مورد استفاده مسافران قرار نمی‌گیرد بلكه مردم برای تماشای چنین هتلی با ترن‌های زیرزمینی پا به اعماق دریا می‌گذارند تا ساعاتی را در آن‌جا بگذرانند و فنجانی قهوه یا بستنی میل كنند. این هتل پذیرای سه‌هزار بازدیدكننده در طی روز خواهد بود. به گفته مسئولان امنیتی برای حفظ آرامش و امنیت این هتل زیردریایی تدابیر خاصی در نظر گرفته شده و به احتمال زیاد مردم برای ورود به این هتل مجبور به پرداخت هزینه گزافی خواهند بود.
جین گوستاو یكی دیگر از معماران انگلیسی این هتل درباره طراحی استخرهای هتل می‌گوید، چند استخر در این هتل تعبیه شده كه دو استخر آن مملو از آب‌های خلیج است بدون آن‌كه تصفیه و پالایش شود تا مسافران بتوانند به راحتی و بدون ترس از كوسه‌های خونخوار در آب‌های خلیج فارس آب‌تنی و شنا كنند. آب این استخرها مرتب تعویض شده و آب جدید با پمپهای فشار قوی جایگزین خواهد شد.
بخش آموزش و پرورش دبی قصد دارد دانش‌آموزان خود را در مقاطع مختلف به این هتل بیاورد تا آنان با زندگی زیر دریا آشنا شوند و به تحقیق و مطالعه در زمینه موجودات و گیاهان دریایی بپردازند و در واقع مسئولان این طرح در این فكر هستند كه قسمتی از این مكان را به انستیتو تبدیل كنند.
این هتل به نحوی ساخته و پرداخته شده كه هر انسانی با یك‌بار بازدید از این مكان جالب آنچنان مبهوت می‌شود كه حاضر است برای همیشه زیر دریا زندگی كند و پا به دنیای خاكی نگذارد. سرمایه‌گذاران این هتل تصمیم دارند بعد از بازگشایی هتل هیدروپلیس، مكانی وسیعتر را زیر آبهای دریا در نظر بگیرند و شهری زیر دریایی بسازند تا مردمانی كه از زندگی بر روی زمین خسته شده‌اند به آنجا مهاجرت كنند و به زندگی و ادامه حیات بپردازند.

پایگاه فرهنگی هنری تکناز