دوقلوهای عجیب دنیا

دوقلوهای عجیب دنیا

دوقلوهای به هم چسبیده دوقلوهایی هستند كه از زمان تولد و دوران جنینی به یكدیگر وصل بوده‌اند. از این نوع دوقلوها به طور متوسط در هر دویست هزار تولد یك بار مشاهده می‌شود و تقریبا نیمی از آنها مرده به دنیا می‌آیند و اغلب دوقلوهای به هم چسبیده‌ای كه زنده می‌مانند، دختر هستند 70( تا 75 درصد.) اولین دوقلوهای به ثبت رسیده دو برادر ارمنی بودند كه در سال 945 به دنیا آمدند ولی شاید معروف‌ترین دوقلوهای به هم چسبیده تاریخ (چانگ و انگ بانكو)1811-1874( ) باشند. چانگ و انگ برادران دوقلویی بودند كه وضعیت و مكان تولدشان سبب شد نام (دوقلوهای سیامی) را بر روی آنها بگذارند.

آنها در (سیام( )تایلند امروزی) به دنیا آمدند. پدرشان یك چینی و مادرشان دورگه چینی – تایلندی بود. آنها از قسمت جناق سینه و به وسیله یك غضروف به هم متصل بودند. ریه‌های آنها به یكدیگر وصل بود ولی كاملا مستقل عمل می‌‌كرد. اگر آنها در زمان حاضر و با امكانات پزشكی كنونی متولد می‌‌شدند به راحتی از هم جدا می‌‌شدند ولی در آن زمان و در كشور فقیر تایلند چنین امكاناتی وجود نداشت. آنها در سال 1829 كشف شدند. تاجری انگلیسی به نام (روبرت هانتر) آنها را دید و در یك سیرك جهانی به همه نشان داد. آنها مدتی بعد توانستند بدون كمك (هانتر) پیشرفت كنند. چانگ و انگ به كارولینای شمالی رفتند و مدتی بعد رسما شهروند آمریكا شدند. آنها یك مزرعه و چندین برده خریداری كردند و در سال 1843 با دو خواهر ازدواج كردند. چانگ و همسرش صاحب ده فرزند و انگ و همسرش صاحب دوازده فرزند شدند. همسران آنها خانه‌های جداگانه‌ای داشتند و به همین خاطر دوقلوها در هر خانه سه روز می‌‌ماندند و سپس به خانه دیگری می‌‌رفتند. بسیاری از نوادگان آنها هنوز زنده هستند. از روی زندگی چانگ و انگ بانكو رمانی نیز نوشته شده و ریه‌های به هم چسبیده‌شان هم‌اكنون در موزه (موتر) در فیلادلفیا نگهداری می‌‌شود.

(لازاروس و جوانس باتیستا)1617-1645( ) دو برادر دوقلو بودند كه در قرن هفدهم در سیرك اروپا كار می‌‌كردند. آنها در (جنوآ) در ایتالیا به دنیا آمدند. قسمت بالایی بدن (جوانس باتیستا) و پای او به برادر دوقلویش چسبیده بود. چشم‌های او تمام مدت بسته و دهانش باز بود و هیچ‌وقت حرف نمی‌‌زد. اگر كسی با دست بر روی سینه او فشار وارد می‌‌كرد، دستها، گوش‌ها و لبهایش را تكان می‌‌داد. لازاروس برای پول درآوردن تمام اروپا را گشت و بیش از همه در سوئیس و دانمارك بود و در سال 1642 به اسكاتلند رفت. می‌‌گویند او انسانی باادب و جذاب بود ولی برادرش همیشه جلوی او آویخته بود. وقتی لازاروس كار نمی‌‌كرد با یك شنل بزرگ برادرش را می‌‌پوشاند تا كسی متوجه او نشود. لازاروس بعدها ازدواج كرد و صاحب چندین فرزند شد كه تمامی آنها سالم بودند. زمان دقیق مرگ این دو برادر مشخص نیست.
_ (ابیگیل و برتینی هنسل) متولد 1990 در (مینه سوتا) در ایالات متحده آمریكا هستند. نیمی از بدن بریتنی و ابیگیل مشترك است. بریتنی دختر سمت چپی و ابیگیل دختر سمت راستی است. آنها دو ستون فقرات دارند كه از ناحیه لگن مشترك هستند. آنها دو معده، چهار ریه و سه بازو دارند. بازوی میانی آنها بین دو سرشان قرار داشت و تكامل نیافته بود به همین خاطر جراحان در زمان كودكی آن را قطع كردند. مادر ابیگیل و بریتنی پرستاری به نام (پتی) است و پدرشان (مایك هنسل) نجار است. وقتی دوقلوها به دنیا آمدند والدینشان تصمیم گرفتند تلاشی برای جداسازی آنها نكنند زیرا بسیاری از قسمت‌های بدن آنها مشترك بود و بعد از عمل، هر دوی آنها باید ویلچرنشین می‌‌شدند. خود دوقلوها هم می‌‌گویند دوست ندارند جدا شوند. هر یك از آنها به یك طرف از بدن مشتركشان تسلط دارند و به خاطر همین هماهنگی، آنها می‌‌توانند به راحتی راه بروند و حتی بدوند. ابیگیل و بریتنی به ورزش‌هایی همچون والیبال، بسكتبال، كیك‌بال، شنا و دوچرخه‌سواری علاقه‌مندند و عاشق آواز خواندن هستند. وقتی دوازده سال داشتند ستون فقرات آنها كه به مرور زمان كج شده بود، تحت عمل جراحی قرار گرفت تا از مشكلات بعدی جلوگیری شود. آنها هم‌اكنون در یك مدرسه خصوصی درس می‌‌خوانند و در سال 2008 فارغ‌التحصیل خواهند شد.

_ (لوری و ربا شاپل) متولد 1961در پنسیلوانیا، دوقلوهای به هم چسبیده‌ای هستند كه در هنر موسیقی و خوانندگی فعالیت می‌‌كنند. این دو خواهر از ناحیه پیشانی به یكدیگر متصل می‌‌باشند و سی درصد از مغزشان نیز با هم مشترك است ولی شخصیت‌های كاملا متفاوتی دارند. (لوری) بدنی كاملا سالم دارد اما ستون فقرات (ربا) به مرور زمان انحنا پیدا كرده زیرا قد او بلندتر از خواهرش است. تا مدتی پیش با این كه راه رفتن برای او مشكل بود نمی‌‌توانست از صندلی چرخدار استفاده كند زیرا همیشه باید در كنار خواهرش قرار می‌‌گرفت و مثل او راه می‌‌رفت و هیچ صندلی چرخداری آن‌قدر بلند نبود بنابراین او خود دست به كار شد و نوعی صندلی چرخدار خاص طراحی كرد. با این صندلی چرخدار بلند او می‌‌تواند پا به پای خواهرش حركت كند و جلوی فعالیت‌های او را نگیرد.
 _ (چن مائو مائو) در سال 2004 در چین به دنیا آمد. او نه یك قلو بود و نه دو قلو. در واقع یك قلویی بود كه در پهلوی خود یك جفت پای اضافه داشت. پزشكان می‌‌گفتند این پاهای اضافه در واقع پای برادر دوقلوی (چن) است كه باید از او جدا شود. بنابراین جراحان پنج روز پس از تولد (چن)، او را تحت عمل جراحی بسیار پیچیده‌ای قرار داده و از برادر دوقلویش جدا ساختند.
_ (كندرا و مالیا هرین) از ناحیه سینه به هم متصل بودند و از كمر به پایین به یك بدن تبدیل می‌‌شدند. این دوقلوهای موطلایی كه اهل (نورث سالت‌لیك) بودند، كبد، كلیه و مثانه مشترك داشتند و بدنشان دارای یك لگن و دو پا بود. آنها تسلط خوبی بر پاهایشان داشتند و می‌‌توانستند به راحتی راه بروند. این دوقلوها مدتی پیش توسط یك تیم جراحی مجرب از یكدیگر جدا شدند. این جراحان كبد، مثانه و لگن آنها را جدا كردند و به هر كدام از دخترها یك پا دادند. (كندرا) صاحب كلیه شد ولی (مالیا) باید دیالیز شود تا چند ماه بعد یك كلیه از مادرش به بدن او پیوند زده شود.
_ دوقلوهای جدا از هم نیز می‌‌توانند عجیب باشند. نمونه بارز این حرف (كیان و رمی ‌هاگسون) هستند. در سال 2005 وقتی (كایلی‌هاگسون) دخترهای دوقلویش را به دنیا آورد وقتی فهمید آنها سالم هستند، یك نفس راحت كشید. ولی هنگامی كه پرستار نوزادان را به او داد تا نگاهی به فرزندان نورسیده‌اش بیندازد، متوجه تفاوت فاحش آنها شد. (رمی) پوستی سفید و موهایی طلایی داشت در حالی كه خواهرش (كیان) كه یك دقیقه بعد از او به دنیا آمد سیاه بود.
(كایلی) نوزده ساله می‌‌گوید: (من شوكه شدم. واقعا تعجب كردم كه بچه‌های دوقلویم سیاه و سفید هستند. ولی مدتی بعد به این موضوع عادت كردم و الان اصلا به رنگ پوست آنها توجهی نمی‌‌كنم. آنها دو دختر كوچولوی جذاب و دوست داشتنی هستند و جالب این‌كه هر دوی آنها چشمانی آبی دارند.) كایلی و همسرش هر دو دورگه سفید و سیاه پوست هستند و به گفته پزشكان در هر یك میلیون زایمان یك‌بار اتفاق می‌‌افتد كه دوقلوهایی با دو رنگ متفاوت متولد شوند و این تنها زمانی رخ می‌‌دهد كه هر دوی والدین دورگه باشند.

كایلی می‌‌گوید: (رمی و كیان) اصلا متوجه رنگ پوستشان نیستند. آنها واقعا یكدیگر را دوست دارند و اگر مدتی از هم دور باشند، وقتی به هم می‌‌رسند یكدیگر را در آغوش می‌‌گیرند و می‌‌بوسند. وقتی بزرگ‌تر شدند من حتما دلیل ژنتیكی رنگ پوستشان را برایشان توضیح خواهم داد.
_ دوقلوهای پرادش:114 سال پیش دو خواهر دوقلو در روستای (ناگرا) در نزدیكی شهر (پرادش) هند در فاصله چند لحظه از دنیا رفتند و در كنار یكدیگر سوزانده شدند. این دو خواهر در یك زمان به دنیا آمده بودند و در یك زمان هم از دنیا رفتند. آنها در یك روز ازدواج كرده بودند و در یك روستا زندگی می‌‌كردند. آنها با هم بیوه شدند و در یك شب، آخرین نفس‌های خود را كشیدند. این دو زن كه (كالی و بتول بی‌‌شیخ) نام داشتند در یك روز با دو مرد از دو خانواده مجزا ازدواج كردند و پس از مرگ شوهرانشان با هم در یك خانه زندگی كردند. آنها حدود 125 نوه و نتیجه دارند. یك شب كالی بیمار شد و در راه بیمارستان از دنیا رفت. درست در همان زمان بتول كه در خانه خوابیده بود نیز جان داد. نمونه‌های عجیب از دوقلوها زیاد است. نمونه‌هایی همچون پسرك چینی كه دارای دو مغز است و كاملا سالم است و تنها مشكلش این است كه نمی‌‌تواند زیاد بخواند چون مغزهایش به نوبت در حال فعالیت هستند و یا دوقلوهایی اهل كرواسی كه پس از انجام آزمایشات DNA مشخص شد از دو پدر متفاوت ‌هستند و احتمالا تنها نمونه در طول تاریخ است. مادر آنها خود اعتراف كرده كه با دو مرد رابطه داشته است.
# _ لاله و لادن بیژنی از معروف‌ترین دوقلوهای به هم چسبیده دنیا بودند كه در سال 2003 در حین عمل جداسازی از دنیا رفتند. آن‌قدر مردم ایران با زندگی این دو خواهر آشنا هستند كه لزومی ندیدم در موردشان مطلبی بنویسم. ولی چندی پیش دوقلوهای به هم چسبیده‌ای كه شرایطی مشابه لاله و لادن بیژنی دارند، به دنیا آمدند. (كریستا و تایتانا هوگان) در شهر (ونكوور) متولد شده‌اند و از ناحیه جمجمه و مغز به هم متصل هستند. پزشكان معتقدند باید سه تا چهار ماه بگذرد تا آنها بتوانند نظر قطعی خود را برای جداسازی آنها بیان دارند.
منبع: مجله خانواده سبز

پایگاه فرهنگی هنری تکناز