راه حل مکعب روبیک کشف شد

مجموعه : علمی
راه حل مکعب روبیک کشف شد
راه حل مکعب روبیک کشف شد
جام جم آنلاین: دانشمندان پس از صرف سال ها زمان در نهایت توانستند عدد نهایی پازل مکعب «روبیک» را کشف کنند ، عددی که تعداد حرکات کافی برای حل این پازل را بیان می کند.
 

به گزارش مهر، جهان با نفسی حبس شده برای سه دهه در انتظار چنین روزی بود، روزی که در نهایت گروهی از مهندسان، دانشگاهیان و شیفتگان ریاضی بتوانند عددی را کشف کنند که زندگی، جهان و مهمتر از همه راه حل «مکعب روبیک» را توضیح دهد.

این رقم عدد 20 است، حداکثر تعداد حرکاتی که برای حل کردن این پازل به آن نیاز است. کشف و حل این عدد جادویی 35 واحد پردازشگر و سال ها زمان و انرژی انسانی را صرف کرده است. چرا؟

به دلیل 42,252,003,274,489,856,000 موقعیت حرکتی ممکنی که در مکعب های روبیک وجود دارد، رایانه ها در نهایت توانستند این الگوریتم جادویی را شکسته و آن را حل کنند.

محققان ابتدا تمامی حرکات ممکن بر روی این مکعب را کنار یکدیگر قرار دادند و سپس با حذف تعدادی از      موقعیت های حرکتی متقارن حرکات ممکن و کاربردی را به جا گذاشتند سپس با کمک الگوریتم های رایانه ای موفق به حل کردن تمامی موقعیت های حرکتی ممکن در این پازل شدند.

عدد 20 به مدت یک دهه آستانه پایین محدودیت حرکت های ممکن در پازل مکعب روبیک بوده است اما دانشمندان در نهایت توانستند آن را به عنوان مرز بالای محدودیت عدد قطعی این پازل اعلام کنند.

 

گردآوری : پایگاه اینترنتی تکناز