سال خرگوش چگونه سالی خواهد بود؟

سال خرگوش چگونه سالی خواهد بود؟

جام جم آنلاین: چینی‌ها پنجشنبه 3 فوریه در سراسر جهان با آتش‌بازی‌و رقص و شادی آغاز سال نوی چینی را جشن گرفتند. به گفته پیشگویان چینی بر خلاف سال پرتلاطم ببر، سال خرگوش سال آرامی خواهد بود. خرگوش در چین نماد شادی و خوشبختی است.

سال جدید چینی این‌بار همراه است با انواع واقسام عروسک‌های خرگوش در گوشه‌و کنار شهر پکن. مردم چین امیدوارند که سال خرگوش برای آن‌ها سالی همراه با آرامش و اتفاق‌های خوب باشد. دختری چینی می‌گوید: «من بیشتر از هر چیز آرزو دارم که خانواده و دوستانم سال خوب و پرنشاطی داشته باشند.»

متولدین سال خرگوش در چین به این شهرت دارند که افردی آرام و مهربان و کمی خجالتی هستند که همواره احتیاط پیشه می‌کنند. دونگ ییلین، پیشگوی مشهور چینی اعتقاد دارد که افراد متولد سال خرگوش، دوستان قابل اعتمادی هستند. او می‌گوید: « آن‌ها معمولا افرادی پویا و سرزنده هستند و فکری باز و پذیرا دارند. اما در عین حال کمی هم محافظه‌کار هستند.» سال‌های 1951، 1963، 1975، 1987 و 1999 هم سال خرگوش بوده‌اند.

رونق بازار پیشگویی هنگام سال نو

دونگ ییلین هنگام تحویل سال سرش به شدت شلوغ است. او استاد فنگ‌شوئی (فن باستانی چینی برای چیدمان درست اشیاء در ساختمان‌های مسکونی و تجاری) و پیشگو است. خدماتی که در این زمینه‌ها ارائه می‌دهد، هنگام فرا رسیدن سال نو بسیار خواهان دارد. ییلین در طبقه هفتم برجی دفتری بزرگ دارد که در آن حدود 30 نفر کار می‌کنند. سبک کار او اصلا با تصور کلیشه‌ای در مورد پیشگویان مطابقت ندارد. ییلین نه شبیه به جادوگران است و نه گوی سحرآمیز دارد. او مرد ریزاندامی است که پشت میز بسیار بزرگی می‌نشیند و در اتاقی مدرن و دلباز پذیرای مراجعه‌کنندگان خود است. مراجعه‌کنندگان ییلین نه تنها برای شنیدن پیشگوئی‌های او درباره مسایل شخصی به سراغ او می‌آیند، بلکه درباره مسائل مالی خود نیز با او مشورت می‌کنند. دونگ ییلین می‌گوید: «سال 2011 بر عنصر اصلی آهن استوار است و سال مناسبی برای سرمایه‌گذاری‌های تجاری است، بویژه در بازار بورس و معادن.»

پیش‌بینی آب وهوای بد برای سال جدید

اما دونگ ییلین همچنین هشدار می‌دهد که بر سال خرگوش شرایط آب و هوایی سختی حاکم خواهد بود. او سیل، توفان و خشکسالی را برای سال جدید چینی پیش‌بینی می‌کند. اما ییلین برای دنیای سیاست خبرهای خوبی دارد. او معتقد است که از آنجا که خرگوش نماد صلح و آرامش است، وضعیت صلح جهانی در این سال بهبود خواهد یافت.

پیلین به افرادی که متولد سال خرگوش هستند توصیه می‌کند که چشم‌های خود را باز نگاه دارند، چون ممکن است که امسال علاقه ای عمیق را تجربه کنند. او همچنین می‌گوید: «احتمال دارد که متولدین سال خرگوش در سال جدید به شدت دچار مشکل شوند و تحت فشار قرار گیرند. همچنین امکان دارد مادر و پدرشان دچار مشکلات سلامتی شوند و شاید در زندگی حرفه‌ای آنها تغییراتی روی دهد.»

آداب و رسوم سال نو

چینی‌ها پیش از فرارسیدن سال نو خانه‌های خود را به طور کامل تمیز می‌کنند و لباس‌های پاکیزه و نو می‌پوشند. آن‌ها خانه‌ها، کوچه‌ها و میادین خود را به رنگ قرمز و با فانوس‌های سرخ تزئین می‌شوند. مردم چین معتقدند که رنگ قرمز نیروهای منفی را دور می‌کند. آن‌ها در روزهای نخست سال از کوتاه کردن موهای خود دوری می‌کنند، چون اعتقاد دارند که این کار بد یمن است.

در آغاز سال نو چینی‌ها از خوردن گوشت پرهیز می‌کنند. غذای مخصوص سال نو که معمولا شیرین مزه است یک روز قبل آماده می‌شود. جشن سال نو به مدت دو هفته است. مردم در این روزها به دید و بازدید فامیل می‌پردازند و مراسم سنتی رقص اژدها و رقص شیر در معابد و در خیابان‌ها برگزار می‌شود. در روز پانزدهم سال نو با مشاهده ماه تمام و برگزاری جشن فانوس‌ها، مراسم سال نو به پایان می‌رسد.

تهیه و تنظیم : پایگاه تکناز