سرسبز ترین کشور های جهان در سال 2012

مجموعه : مجله خبری
سرسبز ترین کشور های جهان در سال 2012
 

در سال 2010، "مرکز سیاست و قانونگذاری محیط زیست" دانشگاه ییل به همراه "مرکز بین المللی شبکه اطلاعات علوم زمین" دانشگاه کلمبیا از "شاخص عملکرد زیست محیطی" (EPI) برای رده بندی کشورهای جهان که در دستیابی و تحقق "اهداف توسعه هزاره 2015" موفق‌تر بوده‌اند، استفاده کردند. بنابر اهداف هزاره از کشورهای جهان خواسته شده تا میزان فقر و بیماری‌های خطرناک و کشنده را کاهش دهند. افزون بر این، کشورهای جهان باید شرایط زیست‌بوم‌های پایدار را به طور قابل توجهی بهبود بخشند.

"شاخص عملکرد زیست محیطی" (EPI) چیست؟

این شاخص در حقیقت تکنیک شمارش و بررسی آمار عملکرد زیست محیطی کشورها با در نظر گرفتن سیاست‌های سبز آنها است. EPI با توجه به سیستم نمره دهی بر اساس دو عامل "سلامت زیست محیطی" و "سرزندگی زیست‌بوم" شکل می گیرد. سرزندگی زیست‌بوم از نمرات افزایش منابع طبیعی، شرایط کم نقص‌تر زیست محیطی و تنوع زیستی تشکیل شده است. سلامت زیست محیطی نیز نشان دهنده معضلات زندگی از قبیل منابع آب غیر بهداشتی، آلودگی هوا و بیماری است.

فهرست سال 2012 شامل 22 شاخص عملکرد 132 کشور جهان در 10 دسته سیاست زیر می شود:

·         سلامت زیست محیطی

·         آب (اثرات بر سلامت انسان)

·         آلودگی هوا (اثرات بر سلامت انسان)

·         آلودگی هوا (اثرات زیست محیطی)

·         منابع آب (اثرات زیست محیطی)

·         تنوع زیستی و زیستگاه

·         جنگل‌ها

·         شیلات

·         کشاورزی

·         تغییرات آب و هوایی

بر همین اساس، پنج کشور سبز جهان عبارتند از:

سوئیس

سوئیس به عنوان زیباترین و پایدارترین کشور از نظر زیست محیطی در جهان شناخته می شود. طبیعتی که زیبایی آن نفس را در سینه حبس می کند و چشم اندازهایی فوق العاده از جمله عوامل موثر در این زمینه بوده‌اند. این در شرایطی است که مردم سوئیس همچنان در مسیر ایجاد جامعه‌ای سبزتر در زمینه‌های مختلف  حرکت می کنند. برای ترویج عادت‌های بهداشتی و سلامت، دولت سوئیس برای ریختن و پرتاب آشغال در مکان‌های عمومی جریمه تعیین کرده است.

لتونی

با کسب نمره 70.37 در بخش سرزندگی زیست‌بوم، لتونی دومین کشور سبز جهان در فهرست EPI محسوب می شود. طبیعت بکر این کشور نشان دهنده توجه مردم به محیط زیست پاکیزه و سلامت است. افزون بر این، لتونی گزینه‌های جایگزین متنوعی را برای گشت و گذار سبز از گردش‌های ساده در طبیعت تا پیشنهادهایی برای شکارچیان و دوستداران پرندگان ارائه کرده است. از این رو، هر فردی می تواند به راحتی به محیط زیست سبز و غنی لتونی دسترسی داشته باشد.

نروژ

نروژ به مقابله با پیامدهای گرمایش جهانی پرداخته و از این رو، دولت و مردم این کشور در پی حفظ سطح بالای محافظت از زمین در برابر سناریوهای ویرانگر آینده هستند. در حقیقت، دولت در کنار مردم نروژ برای توسعه "کشور کربن خنثی" تلاش می کنند. 

لوگزامبورگ

لوگزامبورگ افتخار در اختیار داشتن "مرکز فناوری زیست محیطی" (CRTE) را دارد که به موضوعات مختلفی مانند طراحی دوستدار محیط زیست، انرژی‌های تجدیدپذیر، تجزیه و تحلیل چرخه زندگی و ساخت و ساز دوستدار محیط زیست رسیدگی می کند.

کاستاریکا

دولت کاستاریکا خود را وقف آن کرده تا به عنوان سرمشقی برای منبع انرژی تجدیدپذیر شناخته شود. این کشور در مسیر مبدل شدن به "کشور کربن خنثی" تا سال 2021 حرکت می کند. طی سال‌های گذشته، روند جنگل‌زدایی در کاستاریکا زمین لازم برای کشاورزی را فراهم کرده، اما اکنون آنها بر طرح‌های احیای جنگل تمرکز کرده که از آن جمله می توان به کاشت پنج میلیون نهال طی تنها 5 سال اشاره کرد.

شایان ذکر است، ایران در میان 132 کشور جهان رده 114 را در لیست سال 2012 شاخص عملکرد زیست محیطی (EPI) به خود اختصاص داده است. این در شرایطی است که ایران در سال 2008 رده 67 و در سال 2010 رده 78 را به خود اختصاص داده بود. از این رو، روند نزولی شرایط زیست محیطی و کیفیت زندگی ایران همچنان ادامه یافته و وضعیت نگران کننده‌تری به خود گرفته است.